کلیپ| کاروان عزای فاطمی در اراک دیدار اعضای ستاد کنگره شهدای استان مرکزی با جانباز محمد رضا ثامنی گزارش تصویری| عزاداری مردم اراک در روز شهادت بانوی دو عالم فاطمه(س) اُسوه و الگوی اهل زمین سیره فاطمی گره گشای مشکلات جامعه است پوستر| فاطميه ياس پرپر مي شود، خون ازاين غم قلب حيدرمي شود عکس نوشت| اصلاح طلبان استان مرکزی دست به دامن محکومان قضایی-امنیتی واکنش انتقادی کاربران به اظهارات اخیر روحانی درباره شورای نگهبان همه آنچه باید درباره معامله قرن بدانید سومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها)
چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
کد خبر: 64471
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴

مواضع افراطی و تفریطی سیاسیون در قبال تعدد زوجات/ ترویج تعدد زوجات حسن فعلی دارد اما حسن فاعلی خیر

تعابیری همچون حکم متحجرانه چند همسری و فحشاء موجود در شهرستان قم را به کار بردند که در پاسخ نیاز است مروری در خصوص دستورات اسلام و قرآن کریم داشته باشیم و آن را بازبینی کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ تعدد زوجات بحثی است که طی روزهای گذشته با انتشار پوستری از کلاس‌های آموزشی در راستای ترویج فرهنگ تعدد زوجات اوج گرفت. در همین راستا مواضع مختلفی از سوی بسیاری از سیاسیون، رسانه‌ها و بسیاری از دیگر افراد جامعه در این خصوص منتشر شد. البته این‌که این پوستر چگونه و از کجا سر در آورد و با توجه به کاراکتر های به کار گرفته شده، چرا یک تیپ خاص را مورد هدف قرار داده بود سؤالاتی است که در جای خود قابل‌بررسی است. از طرفی دیگر در شرایطی که هنوز در حوزه ازدواج جوانان با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم مطرح شدن چنین مباحثی از کجا آب می خورد؟

نکته حائز اهمیت در این مورد نوع موضع گیری برخی از افراد شناخته شده است که یا سعی داشتند احکام الهی را زیر سؤال ببرند و یا اینکه این نوع نگاه را بر خواسته از نوعی تحجر بدانند. در همین رابطه مجتبی شاهوار کارشناس فقه و حقوق و استاد دانشگاه در خصوص تعدد زوجات و نوع برخورد رسانه‌ها با آن مواضع فقهی و کارشناسی خود را در گفتگو با دیارآفتاب مطرح کرد.

مواضع افراطی و تفریطی در قبال یک اقدام

به بهانه یک اقدام به ظاهر فرهنگی در قم در خصوص یک کارگاه آموزش مهارت های چند همسری بحثی در کشور راه افتاده که دو نگاه افراطی و تفریطی نسبت به این مقوله در فضای رسانه شکل گرفته است.

به بهانه نقد چنین کارگاهی که آیا ضرورت دارد یا خیر و یا نیت گردانندگان و برنامه ریزان از این برنامه چه بود باید گفت؛ برخی از سیاسیون اعم از اصولگرایان و اصلاح طلبان و نمایندگان مجلس به نقد چنین موضوعی پرداختند و متأسفانه احساس این می شود که برخی نقدها از مرز انصاف خارج شده و باعث زیر سوال بردن احکام الهی شدند!

تعابیری همچون حکم متحجرانه چند همسری و فحشاء موجود در شهرستان قم را به کار بردند که در پاسخ نیاز است مروری در خصوص دستورات اسلام و قرآن کریم داشته باشیم و آن را بازبینی کنیم.

تعدد زوجات مقوله ای ثقافی

مقوله تعدد زوجات به تعبیر اعراب یک مقوله ثقافی و فرهنگی است و به فرهنگ یک جامعه بستگی دارد و ما می بینیم در زیست بوم هایی مثل عربستان، آفریقا، سودان و لیبی با این موضوع کنار آمده و به شکل هنجار پذیرفته شده است اما در برخی از کشورهای مسلمان شاید به این معنی به شکل یک فرهنگ غالب پذیرفته نشده است.

در واقع می توان گفت لازمه این مقوله فرهنگی زمان شناسی، مکان شناسی و موضوع شناسی می باشد و برای هر فرهنگ یا اجتماع و شخصی صائب نیست.

اما فارغ از این موضوع در فلسفه و حکمت تعدد زوجات ما ابتدای امر باید به ادله اربعه رجوع کنیم.

در سوره مبارکه نساء که سراسر یک سوره ای در خصوص حقوق خانواده می باشد، در آیه سوم به شأن نزولی خداوند بیان می کند:

"وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَى فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً"

خداوند در اینجا تشویق به ازدواج می کند که البته ابتدا تک همسری را تأکیدکرده و بعد جوازی می دهد که اگر خواستید دو، سه یا چهار تا ازدواج دائم و در چهار محصور می کند.

‌اینکه شأن نزول این آیه چه بوده یک بحث مفصل دارد که لازم است جداگانه به آن پرداخته شود ولی به نظر می رسد که در آیین های قبل از اسلام مثل مسیحیت به زوجه واحده و تک همسری بسنده می شده و از آنطرف در عهد جاهلیت چند همسری بی حد و اندازه مرسوم بوده و لذا با نزول این آیه شریفه در درجه اول پیامبر اکرم (ص) و در درجه بعد همه مسلمانان برای آنها خط و خطوط مشخص شد؛ چرا که قرار شد اسلام دین جامع و کامل و خاتم ادیان باشد و لذا اسلام این چارچوب را برای مقوله ازدواج و تشکیل خانواده مشخص کرد.

اسلام اصالت را به تک همسری می دهد

در ادامه آیه می فرماید که اگر ترسیدید نمی توانید عدالت را در بین آنها برقرار کنید به واحده اکتفا کنید. که بر همین اساس همانگونه که مقام معظم رهبری هم تاکید فرموده اند اسلام اصالت را به ازدواج تک همسری می دهد!

اما در اسلام شروطی گذاشته شده که اگر فردی عدالت در انفاق و تامین مایحتاج ازواج و قدرت مادی و به تعبیر عامه قدرت جسدی داشته باشد؛ می تواندبه چندهمسری مبادرت ورزد.

در واقع حکمت تعدد زوجات برمی گردد به تعبیر شهید مطهری(ره) که می فرمایند مردان درقوه شهوت تهاجمی هستند و زنان عاطفی و تحریکی که برخی مردان ممکن است کثرت شهوت داشته باشند و از طرفی باید عفت نفس را رعایت کنند و از فحشاء دوری کرده و از طریق حلال بتوانند در بستر خانواده کانون مستحکمی ایجاد کنند و همه چیز حلال باشد که البته ممکن است تناسل هم در این موضوع قابل اهمیت باشد که این هم نکته قابل توجهی است. همانگونه که پیامبر اکرم(ص) اگر تعدد زوجات داشتند از یک نوع فلسفه سیاسی و تالیف قلوب قبایل برخوردار بود. با توجه به اینکه اسلام یک دین جامع است بایستی تمام دستورات لازم برای حیات طیبه درآن وضع و قانونگذاری می شد، این مقوله نیز از نظر شارع مقدس دور و مغفول نمانده است.

اما آیا اینکه این موضوع باید تبلیغ شود یا نشود یک بحث جداگانه است که بسته به پذیرش جامعه و شرایط فرهنگی یا اقتصادی و احساس نیاز افراد بوده اما این دلیلی نمی شود که برخی ها به احکام الهی که جامع ترین احکام هستند عنوان متحجرانه بزنیم و یا فرمایشات و فتاوای مراجع تقلید و مقام معظم رهبری را تفسیر به رای کنیم.

ترویج تعدد زوجات حسن فعلی دارد، حسن فاعلی خیر

در مجموع این قبیل امورات فرهنگی و کارگاه ها؛ شاید حسن فعلی داشته باشد اما حسن فاعلی ندارد و باید حوزه، دانشگاه، جامعه شناسان، روانشناسان و حتی جرم شناسان در این خصوص بررسی و تحقیقات لازم را انجام دهند و آسیب شناسی ها و چاره اندیشی های لازم را در این خصوص بررسی کنند. مرز بین آزادی جنسی و اباحه گری با زیست مومنانه نبایستی به محاق و حاشیه رود!

برخی ازگروه های خاص و افراد به بهانه نقد این برنامه، مونوگامی و تک همسری مرسوم در مسیحیت و برخی کشورهای غربی نظیرایالات متحده که درآن چندهمسری غیرقانونی است را تبلیغ می نمایند.

انتهای پیام/

captcha