آیا جنگ جهانی سوم از قطب شمال آغاز می‌شود؟/ از شناور خاص آمریکایی تا موشک‌های روسی آماده تسخیر اقلیم بدون پادشاه +عکس اهرم فشارجدیدآمریکادرلبنان/تلاش واشنگتن برای تضعیف «معادله طلایی» مقام نظامی آمریکا: باید در برابر ایران خویشتنداری نشان دهیم طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات مجلس را بر سر اقلیت خراب می‌کنم! دولت بازی «کی بود کی بود من نبودم» به راه انداخت دست پر ایران برای عبور از تحریم‌ها/ چه راهکاری تجارت را زنده نگه داشت؟ حوادث بنزینی، ریشه‌ها و راهکارها|گفتگوی تفصیلی با لیلاز: اعتراض بخشی از دموکراسی است زمستان کردستان چشم‌انتظار گردشگر/یخچال‌های طبیعی جلوه گری می‌کنند تصویب طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی در مجمع تشخیص مصلحت
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۸
کد خبر: 64320
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵

تا انتخابات| از گزینه اصلاح‌طلبان برای سرلیستی مجلس تا راه‌اندازی سامانه ثبت تخلفات

خبرگزاری تسنیم از این پس تا ایام منتهی به انتخابات مجلس در قالب گزارشی روزانه، آخرین خبرها از فعالیت انتخاباتی گروه‌های سیاسی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسینم،‌ در حالی که  کمتر از یک ماه تا آغاز ثبت نام نامزدهای حضور در دوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی زمان باقی مانده، گروه‌های و جریانات سیاسی نهایت تلاش خود را بکار بسته‌اند تا با حداکثر توان وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی شده و کرسی‌های پارلمان را از هم‌فکران خود پر کنند.

همچنین مسئولان اجرایی انتخابات نیز در تلاش‌اند تا با اتخاذ تدابیر لازم، علاوه بر فراهم کردن فضایی عاری از تخلفات انتخاباتی، زمینه حضور پرشور مردم در انتخابات را فراهم کنند.

برگزاری تسنیم قصد دارد در قالب گزارشی روزانه از این پس تا ایام منتهی به انتخابات مجلس،  آخرین خبرها از فعالیت انتخاباتی گروه‌های سیاسی را مورد بررسی قرار دهد.

در ادامه  مهمترین خبرهای انتخاباتی روز یکشنبه (12 آبان) از منظرتان می‌گذرد:

بیشتر بخوانید

گمانه‌زنی سازندگی درباره سرلیستی قالیباف

ارگان رسانه‌ای حزب کارگزاران سوژه انتخاباتی روز یکشنبه خود را به احتمال سرلیستی محمدباقر قالیباف در انتخابات آتی مجلس اختصاص داد.

به نوشته سازندگی «قالیباف برای رسیدن به ریاست یکی از قوا از مسیر مجلس و شهر تهران دست‌کم به نسبت محاسبات قبلی‌اش دقیق‌تر به نظر می‌رسد.»

سازندگی همچنین درباره احتمال تکیه قالیباف بر کرسی ریاست مجلس در صورت پیروزی در انتخابات آتی ادامه می‌دهد: «قالیباف گمان می‌کند بعد از ورود به مجلس هم شانس بالایی برای ریاست خواهد داشت؛ به ویژه با لشکر جوانانی که قرار است او از شهرستانها وارد مجلس کند. با اما و اگرهایی که علی لاریجانی برای شرکت در انتخابات مجلس تا اینجا داشته راه برای ریاست او بر مجلس یازدهم هموار است"»

این گمانه‌زنی‌ها در شرایطی مطرح شده که محسن پیرهادی، یک روز پس از حاشیه‌سازی برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب از گفت‌وگویش با ایلنا در صفحه شخصی توییترش نوشت:‌ «در مصاحبه‌ای نسبتا تحلیلی خبری، گفتم شاید و در شرایطی ممکن است دکتر قالیباف در انتخابات مجلس بیاید، اما برخی رسانه‌ها با انتخاب تیتری متفاوت از متن، گویا خیلی دوست دارند که ایشان حتما بیایند»

شهیندخت ملاوردی سرلیست اصلاح‌طلبان می‌شود؟

«شاید اینبار شهیندخت ملاوردی بتواند محور لیست اصلاح‌طلبان و باعث انسجام آنان باشد و به دور از هر نمایش سیاسی نقش منجی اصلاح‌طلبان را در انتخابات اسفندماه بازی کند.»

این تحلیل روزنامه آفتاب یزد از آخرین وضعیت اردوگاه انتخاباتی اصلاح‌طلبان کمتر از چهار ماه مانده به یازدهمین دوره انتخابات مجلس است.

این روزنامه صلاح‌طلب در شماره روز یکشنبه خود با اشاره به احتمال سرلیستی شهیندخت ملاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی وی را یکی از گزینه‌های مطلوب اصلاح‌طلبان برای سرلیستی در انتخابات آتی مجلس معرفی کرده است.

آفتاب یزد درباره احتمال عدم حضور محمدرضا عارف در انتخابات اسفند ماه نوشته است: «برخی معتقدند که محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید بنا به دوعلت دیگر در انتخابات اسفندماه حضور نخواهد داشت، دلیل اول اینکه بناشده تا اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که حق رای دارند در این تشکل به منظور انسجام فعالیت‌ها و به منظور هرچه بهتر بسته شدن لیست‌ها، خودشان نامزد انتخابات نشوندو در این زمینه عارف پیش قدم خواهد شد. دلیل دوم هم اینکه او نیم نگاهی به سال 1400 ریاست جمهوری نیز دارد که با این اوصاف باید از حضور در مجلس صرف نظر کند.»

سامانه سجام مرجع دریافت تخلفات انتخاباتی

محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه طی مکاتبه‌ای با وزیر کشور و شورای نگهبان عنوان کرده است: «با توجه به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری و پیش‌بینی وقوع برخی تخلفات و جرایم در این حوزه، مقرر شد از ظرفیت مردمی (دیده بانان سامانه سجام) اداره کل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت های مدنی این معاونت استفاده شود.»

اصلاح‌طلبان و مسئله استراتژی

هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس در جلسه روز یکشنبه خود، چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

اعضای شورای مرکزی این فراکسیون همچنین در این جلسه به نحوه انتشار گزارش عملکرد این فراکسیون در 3 سال گذشته پرداختند و مقرر شد پس از اتخاذ نظر تمامی اعضای فراکسیون این گزارش در آینده‌ای نزدیک منتشر شود.

در همین رابطه محمدعلی وکیلی از نمایندگان عضو فراکسیون امید روز گذشته در گفت‌وگو با تسنیم گفت: «4 ماه مانده به انتخابات، اصلاح‌طلبان همچنان فقر استراتژی دارند.»

وی با بیان اینکه همچنان در جریان اصلاحات بحث‌های اولیه مطرح است، ادامه می‌دهد: «در زمان فعلی باید اصلاح‌طلبان مفروضات‌شان مشخص باشد. البته این را هم بگویم که در نهایت به جمع بندی واحد خواهیم رسید. چون یک مرجعیت واحدی به نام شورای عالی اصلاح طلبان وجود دارد و می‌تواند وحدت رویه را ایجاد کند.»

انتهای پیام/

captcha