کشاورزان برای کاهش هزینه ها قبل از مصرف کود آزمون خاک را انجام دهند/ جذب ۶۰ درصد سهمیه کود اوره استان مرکزی اندیشه مقاومت فعال در مبارزه با دشمنان برای نسل جوان تبیین شود/ترامپ هر روز منزوی تر می شود گزارش تصویری| بازدید مجازی از اولین موزه تخصصی دفاع مقدس در استان مرکزی برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت حضرت رقیه (س) در فراهان می توان با الگوپذیری از دفاع مقدس مسیر را برای حضور جوانان در عرصه های مختلف هموار کرد مقصر کیست؟ / به سوی باز پس‌گیری مغان/ ازدواج آسان به لطف کرونا استقلال منتظر پرسپولیس در آسیا/ آخرین فرصت صعود در گروه مرگ/ الهلال کنار رفت، پاختاکور حریف شد تصاویر رهگیری و شناسایی ناوگروه «نیمیتز» آمریکا توسط پهپادهای سپاه شکست تیم شهروند اراک مقابل تیم راه یاب ملل کردستان چگونه انتخاب رشته کنیم؟
پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
کد خبر: 64306
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
حاشیه صحن علنی؛

توپ پُر وزیر امور خارجه در مجلس/ خروج ظریف از پارلمان صدای نمایندگان را درآورد

سوال نماینده خمینی شهر از وزیر امور خارجه در جلسه امروز مجلس با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، صحن علنی نوبت عصر امروز با طرح سوال از ظریف وزیر امور خارجه آغاز شد، اما در جریان این سوال برای دقایقی جلسه از نظم خود خارج شد.

ظریف که برای پاسخ به سوال ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر درباره اینکه علت اظهارات وزیر امور خارجه بر باب پولشویی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت‌کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان چیست؛ در جلسه امروز حضور یافت؛ البته قرار بود حجت‌الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم سوال خود را از ظریف بپرسد که به دلیل حضور وزیر امور خارجه در جلسه امروز عصر شورای عالی امنیت ملی به صورت داوطلبانه زمان سوال خود را به جلسه دیگری موکول کرد.

بیشتر بخوانید:

ظریف در ابتدای قرار گرفتن در جایگاه با کنایه خطاب به نمایندگان گفت، قرار بود در جلسه ساعت ۱۵ امروز شورای عالی امنیت ملی حضور پیدا کنم و به همین دلیل از هیئت رئیسه خواستم تا سوال را به جلسه دیگری موکول کنند، اما هیئت رئیسه پارلمان موافقت نکرد و بنده با وجود آنکه طی این مدت ۸ بار در مجلس برای پاسخگویی حضور یافته بودم امروز هم حاضر شدم و بعد به توضیح درباره سوال ابطحی پرداخت.

بعد از آنکه ظریف سخنان خود را در دو نوبت در جایگاه ارائه کرد، در حالی که هنوز ۸ دقیقه از زمان صحبت ابطحی باقی مانده بود جلسه علنی را ترک کرد که همین موضوع موجب عصبانی شدن نماینده مردم خمینی شهر شد و او گفت که وزیر امور خارجه باید در جلسه می‌ماند تا پاسخ صحبت‌های من را طبق قانون می‌شنید و نباید جلسه را ترک می‌کرد.

اخم برای خودی‌ها و خنده برای کری‌ها!

ابطحی اضافه کرد: آقای ظریف! انتظار نداشتیم با این توپ پر به مجلس بیایید و بگویید این سوال جناحی است؛ ظریف اخم‌هایش را در داخل کشور می‌کند و خنده‌هایش را با کری و جانسون! پس بهتر است سوال را برای جلسه بعد بگذاریم.

در این میان برخی دیگر از نمایندگان مانند ادیانی، ذوالنوری، کوهکن، کریمی قدوسی، ساداتی‌نژاد و ... در مقابل جایگاه هیئت رئیسه تجمع کردند و ذوالنوری به سمت جایگاه هیئت رئیسه و نزد پزشکیان نائب رئیس اول مجلس که در غیاب لاریجانی اداره جلسه را بر عهده داشت رفت. برای دقایقی جلسه از نظم خود خارج شد و با وجود آنکه حتی پزشکیان از نمایندگان می‌خواست تا در جایگاه‌های خود نشسته تا دستور بعدی قرائت شود باز هم این نمایندگان محل تجمع خود را ترک نمی‌کردند.

اما بعد از صحبت‌های ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی با پزشکیان، رئیس جلسه خطاب به نمایندگان گفت که کار وزیر امور خارجه اشتباه بود ۸ دقیقه در جلسه اگر می‌نشست مشکلی را ایجاد نمی‌کرد بنابراین اقدام ظریف درباره خروج از جلسه قابل قبول نیست.

ترک جلسه توهین به ملت بود

حجت‌الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح مسائل ایجاد شده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، می‌گوید دو سوال از ظریف مطرح بود که به دلیل اصرار معاونان وزیر امور خارجه برای حضور وی در جلسه امروز عصر شورای عالی امنیت ملی من به صورت داوطلبانه سوال خود را به جلسه دیگری موکول کردم و قرار شد، تنها آقای ابطحی سوال خود را بپرسد.

او تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس، وزیر باید تا پایان سخنان سوال کننده در جلسه حضور داشته باشد و رفتن وزیر در حقیقت توهین به آیین‌نامه، قانون اساسی و نماینده مردم است.

ذوالنوری تأکید کرد: آقای ظریف این همه از ملت و نوکری مردم صحبت کرد در صورتی که در مجلس ۲۹۰ نماینده ملت حضور دارند و توهین به آنها در حقیقت توهین به مردم است.

نماینده مردم قم اظهار کرد: جلسه شورای عالی امنیت ملی قرار بود دیشب برگزار شود که به امروز عصر موکول شد، در صورتی که هماهنگی برای سوال از ظریف در مجلس از قبل انجام شده و در دستور کار روزانه چاپ شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: همچنین مجلس شورای اسلامی، یک قوه و نهاد قانون‌گذاری است در صورتی که شورای عالی امنیت ملی یک نهاد جنبی است، بنابراین اولویت با مجلس است و باید در جلسه تا پایان وقت سوال باقی می‌ماند و ترک جلسه توسط ظریف کار خوبی نبود.

ذوالنوری گفت: البته ریاست جلسه هم در مدیریت خوب عمل نکرد و می‌توانست بهتر از این عمل کند، زیرا نظم جلسه به دست هیئت رئیسه مجلس است و امیدواریم این موضوع جبران شود.

بعد از بیان پزشکیان درباره اقدام ظریف، بار دیگر جلسه آرام شد و نمایندگان در کرسی‌های خود قرار گرفتند.

انتهای پیام /

captcha