تزریق روحیه خودباوری به جامعه مهم‌ترین دستاورد دفاع مقدس است پیروزی بوریس و برگزیت/ افزایش وام مسکن در ۳ سناریو/ رایزنی‌های فشرده اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان/ واکنش‌ها به سورپرایز پنجشنبه وزیر جوان پرسپولیس بدون توقف در راه صدر/ استقلالی در اندیشه پرواز با شاهین/ ویلموتس به دنبال غرامت ۷ میلیون یورویی بن‌بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی / برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سوخت چرا دموکراسی در عراق و لبنان به آشوب می‌رسد؟ تصاویر/طبیعت پاییزی ایذه بهشت خوزستان رکب بانک مرکزی به سفته‌بازان بازار ارز اگر به جوان انقلابی در مدیریت کشور بها ندهیم از عدالت دور می‌شویم شگفتانه وزیر جوان افکارعمومی را عصبانی کرد طنین زنگ‌ پژوهش از فردا
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
کد خبر: 64263
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد

ارتباط اقتصادی با آمریکا، ایران را به بازار مصرف محصولات غربی تبدیل می کند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر بخواهیم به غرب اعتماد کرده و اقتصاد خود را به دست آنان بدهیم نه تنها در حوزه اقتصاد هیچ رشدی نمی کنیم بلکه روز به روز به اقتصاد غرب وابسته تر شده و تولید کشور که یکی از اصلی ترین عوامل رشد اقتصادی هر کشوری است کاملا نابود می شود و نتیجه آن بیکاری نیروهای داخلی است.

علی یونسی کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با دیار آفتاب، در خصوص تهدیدات ارتباط اقتصادی ایران با آمریکا، گفت: در تعریف علم اقتصاد هر کشوری باید بتواند مولفه های قدرت اقتصادی را از درون کشورش ایجاد کند و هرگاه این مولفه ها وابسته به کشور دیگری باشد، باعث می شود اقتصاد آن کشور و به تبع آن بسیاری دیگر از مولفه هایش مانند سیاست، فرهنگ و سایر ارکان آن، وابسته شود.

وی با بیان اینکه باید دید هدف از داشتن اقتصاد در کشور چیست، افزود: این نگاه تعیین کننده نوع اقتصاد کشور و تفاوت آن با اقتصاد سایر کشور ها خواهد بود.

یونسی ادامه داد: گاهی اوقات اقتصاد را برای رفاه بیشتر مادی، گاهی رفاه مادی و معنوی و گاهی صرفا برای مسائل معنوی می خواهیم. آنچه که تعالیم اسلامی در حوزه اقتصاد مطرح می کند این است که اقتصاد یکی از ابزار های تعالی انسان است و تا جایی کاربرد دارد که ایدئولوژی جهان بینی در حوزه مسائل معنوی خدشه دار نشود.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه هدف از اقتصاد در غرب صرفا برای رفاه مادی‌ست، ادامه داد: به این معنی که هر چقدر یک اقتصاد بتواند رفاه بیشتری برای یک جامعه ایجاد کند، بهتر است. لذا در این ایدئولوژی حتی اگر بتوان از طریق نامشروع و یا قتل یک نفر، پول او را تصاحب کرد، مجاز است.

ارتباط اقتصادی با آمریکا، ایران را به بازار مصرف محصولات غربی تبدیل می کند

وی با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور ایران و آمریکا در قبل از انقلاب، گفت: اگر این روابط مرور شود، به وضوح مشخص است که ایران جز بازار مصرف کالاهای آمریکایی نبوده است. کشورهای غربی و به ویژه آمریکا همواره اقتصاد دیگر کشورها را کم ارزش تر از خود دانسته و معتقدند که باید بازار این کشور ها در اختیار آن ها بوده و به بازار مصرف محصولات غرب تبدیل شوند.

یونسی تصریح کرد: این سیاست همواره در دستور کار کشورهای غربی و به ویژه آمریکا بوده است، لذا اگر بخواهیم به این کشورها اعتماد کرده و افسار اقتصاد خود را به دست آنان بدهیم نه تنها در حوزه اقتصاد هیچ رشدی نمی کنیم بلکه روز به روز به اقتصاد غرب وابسته تر شده و تولید کشور که یکی از اصلی ترین عوامل رشد اقتصادی هر کشوری است کاملا نابود می شود و نتیجه آن بیکاری نیروهای داخلی است که تبعات بسیار زیادی برای کشور در پی دارد.

وی اضافه کرد: در این میان اگر کشوری بخواهد در ارتباط اقتصادی با آمریکا در کنار واردات کالا، محصولاتی را نیز به این کشور صادر کند، بلافاصله باید منتظر تحریم های صادرات کالا و تحریم های تعرفه ای باشد که نمونه واضح آن کشور چین است.

این استاد اقتصاد ادامه داد: در همین شرایط فعلی که روابط ایران و آمریکا چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی در پایین ترین سطح خود قرار دارد، باز هم تراز تجاری دو کشور به شدت به سود آمریکاست. یعنی حتی در اوج تحریم های بی سابقه، آمریکا سعی دارد تا با واسطه کالاهای خود را به ایران وارد کند تا بتواند اقتصاد ایران را هر چند به صورت اندک به اقتصاد خود وابسته کند.

سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در صنعت سیگار ایران، حتی در اوج تحریم ها!

یونسی افزود: در حالی که سرمایه گذاری بسیاری از شرکت های خارجی در ایران از جانب آمریکا ممنوع شده است و اگر شرکتی این کار را انجام دهد مورد تحریم های شدید آمریکا قرار می گیرد، ولی سرمایه گذاری در صنعت سیگار کشور به شدت و با سهام بالایی از سوی شرکت های آمریکایی دنبال می شود، چرا که سرمایه گذاری در این صنعت علاوه بر اینکه سود بسیار زیادی برای آمریکا دارد، ضرر بسیاری هم برای جامعه ایران دارد. لذا علی رغم تمامی تحریم ها، شرکت های تولید کننده سیگارهای آمریکایی سهام بسیاری در بازار مصرف ایران دارند.

وی با بیان اینکه باید ارتباط اقتصادی ایران و غرب، خصوصا آمریکا هوشمندانه تر باشد، خاطرنشان کرد: تجارب سال های گذشته نیز نشان می دهد هر جا به آمریکایی ها اعتماد کردیم به کشوری وابسته تبدیل شدیم که همین امر مشکلاتی را برای کشور به وجود آورده است.

انتهای پیام/

captcha