دولت برای بازگرداندن دارایی 9 میلیارد دلاری بلوکه‌شده در کره جنوبی اقدام کند طرح «تحول اجتماعی مسجد محور» در سراسر کشور اجرا می شود/ تبدیل مسجد به پایگاه مدیریت خدمات اجتماعی برپایی ایستگاه حجاب و عفاف در فراهان وضعیت تفرش در بیماری کرونا زرد شد پیکر شهید مدافع حرم «علی علیزاده» بعد از سه سال به آغوش خانواده بازگشت ضرر ۳ هزار میلیاردی قاچاق سیگار به بیت‌المال برجام سفره مردم را چگونه کوچک کرد؟ شناسایی 7 هزار اقدام مردمی و نوآورانه در چالش کرونا/ گام های نهایی رویداد دانش بنیان چالش کرونا روح‌الله زم و ثبت داده‌های گران‌بهای «شبکه نفوذ» در سیستم عامل اطلاعاتی نظام عکس نوشته فعالان مجازی خنداب به مناسبت هفته عفاف و حجاب
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
کد خبر: 64047
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷

مذاکره محرمانه انصارالله و سعودی در مسقط/ سنگ تمام نظامی عربستان برای بازپس‌گیری عدن

همزمان با آرامش نسبی ایجاد شده در جبهه غربی در چهارشنبه گذشته شاهد بازگشت تعدادی از فرماندهان برجسته نظامی به صنعا و اظهار ندامت از همراهی با ائتلاف سعودی و اماراتی بودیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس جهان مشرق - بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی یمن طی روزهای اخیر به مذاکرات پنهان بین انصار الله و رژیم سعودی در مسقط پایتخت عمان پرداختند. این در حالی است که هیچ کدام از طرفین صنعا و ریاض این موضوع را تایید یا انکار نکرده اند، از شواهد امر چنین بر می آید که در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات، تجاوز به یمن پس از پنج سال و نابودی تمام زیر ساخت های آن متوقف می شود.

از جمله اتفاقاتی که می توان بی ربط به موضوع فوق ندانست ایجاد پنج پست مراقبتی توسط کمیته نظارت بر آتش بس در حدیده است که علی رغم تلاش نماینده سازمان ملل در امور یمن پس از توافق سوئد در اواخر سال گذشته انجام نگرفته بود.

همزمان با آرامش نسبی ایجاد شده در جبهه غربی در چهارشنبه گذشته شاهد بازگشت تعدادی از فرماندهان برجسته نظامی به صنعا و اظهار ندامت از همراهی با ائتلاف سعودی و اماراتی بودیم.

در جبهات مرزی شمالی نیز پیروزی هایی توسط نیروهای ارتش و کمیته مردمی در ادامه عملیات نصر من الله بدست آمد. به گفته یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن این نیرو ها توانستند در چهارشنبه و پنج شنبه گذشته ضربات مهلکی را به متجاوزان در جبهه های مرزی وارد کنند که طی آن ده ها نفر از نیرو های دشمن کشته، مجروح و اسیر شدند. در همین راستا نیرو های متجاوز بیشتر از پنجاه حمله هوایی به این جبهه ها داشتند.

در جنوب یمن مذاکرات بین دولت منصور هادی و شورای انتقالی ادامه دارد و با وجود اینکه هیچ نشانه ای دال بر رسیدن به توافق میان آنها مشاهده نمی شود، عادل الجبیر در بیانیه ای در روز پنج شنبه از انعقاد توافق قریب الوقوع بین دولت منصور هادی و شورای انتقالی خبر داد. این در حالی است که همچنان هرج و مرج در جنوب ادامه دارد و درگیری بین نیروهای القاعده و داعش رو به افزایش است. بنا به اخبار واصله این دو گروهک ترورریستی با استفاده از هرج و مرج حاکم بر استان عدن طی روزهای گذشته اقدام به انتقال تجهیزات و نیرو های تحت امر خود به استان عدن نموده اند که بنا به گفته منابع میدانی در نوع خود بی سابقه است.

همزمان در استان حضرموت شاهد فعالیت  و تلاش احمد المیسری وزیر کشور دولت منصور هادی بود، وی بهمراه یک نیروی نظامی بزرگ و ساز و برگ جنگی مدرنی که سعودی ها در اختیارش قرار داده اند خود را برای بازپس گیری عدن آماده می کند. از جمله اقدامات وی طی هفته گذشته ملاقات با شخصیت های مهم نظامی و اجتماعی در سیئون جهت جلب همراهی و همکاری مردم این استان (حضرموت) بوده است.

بنا به گفته وی نیرویی متشکل از  ۵۰۰ نفر برای حفظ امنیت در حضرموت استخدام و آموزش داده شده اند و هرگونه ایجاد نا امنی و شورش را بشدت سرکوب خواهند کرد. این همزمانی ایجاد این آمادگی با خروج نیروهای اماراتی از ازجنوب یمن عزم جدی منصور هادی را برای کنار گذاشتن نیروهای انتقالی جنوبی ازمناطق تحت سیطره خود  نشان می دهد.

captcha