ایجاد 237 هزار شغل روستایی با منابع صندوق توسعه/ ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با تسهیلات 1 میلیارد و 255 میلیون دلاری دلاری صندوق توسعه ملی در بخش روستایی 237 هزار شغل ایجاد شد.
کد خبر: ۶۳۷۷۷ تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدباقر نوبخت در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به برنامه‌های ایجاد اشتغال طبق قانون بودجه اظهار داشت: سال گذشته برای ایجاد 988 هزار شغل برنامه‌ریزی کردیم و در هر استان یک برنامه اشتغال داریم.

وی با بیان اینکه در سفرهای استانی اول این موضوع را پیگیری می‌کنم، گفت: همان ابتدا 25 درصد اعتبارات اشتغال استان‌ها را پرداخت کردیم که این طرح‌ها در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی،‌ خدمات،‌ احیای بافت فرسوده،‌ ایجاد واحدهای مسکونی و سایر بخش‌ها هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رسانه متعهد برنامه ایجاد اشتغال را از سازمان برنامه و بودجه بگیرد. برای ایجاد اشتغال 1800 میلیارد تومان از بودجه عمومی و 7700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در قالب تبصره 18 بودجه پرداخت شد؛ همچنین 1.5 میلیارد دلار از صندوق  توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری برای اشتغال روستایی اختصاص یافت که از این میزان 1.255 میلیارد دلار آن از سوی صندوق توسعه ملی پرداخت شد؛ همچنین معادل ریالی آن 13 هزار و 300 میلیارد تومان بود که در این راستا 109 هزار طرح پذیرفته شد. 

وی ادامه داد: 237 هزار شغل با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی در روستاها ایجاد شد؛ اینکه انتظار داشته باشیم نرخ بیکاری کاهش یابد و این را سر چهارراه از افرادی که ایستاده‌اند بپرسیم مستند نیست؛ آمارهای اعلامی مرکز آمار متقن است. 

* پرداخت 29 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی در 6 ماهه امسال

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بودجه دوسالانه و همچنین اعتبار طرح‌های عمرانی گفت: طبق گزارش رسمی خزانه در 6ماهه نخست سال 28 هزار و 950 میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پول پرداخت شده است. 

وی ادامه داد: اینکه سر چهارراه پرسیده شود و پاسخ بدهند این چه کارهایی است اوضاع من داغون است نرخ بیکاری اساسا یعنی چه و تعریف آن را هم اطمینان دارم بلد نیستند نمی‌تواند مبنای آمار باشد چه ضرورتی دارد که مردم بدانند و تعریف نرخ بیکاری را بلد باشند و انتظار نیست همه مردم خبر داشته باشند.

وی با بیان اینکه هر فردی زندگی خودش را می‌بیند که تغییر و تحولی نداشته، افزود: توقعی نداریم اگر آ‌مار نامناسب است شما آن را مناسب کنید کما اینکه در بحث نرخ تورم که آمارها تا 50 درصد هم رسید منعکس شد. آنچه واقعیت است باید بیان شود. وقتی پایین هم می‌آید نباید تشکیک کرد. 

* افت قابل توجه تورم نقطه به نقطه

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه نظارت بر دستگاه‌ها است که در کنار دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی، سازمان حسابرسی، دیوان محاسبات،‌ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های نظارتی عهده‌دار نظارت هستند. 

نوبخت ادامه داد: برای اینکه بتوانیم بودجه‌ریزی انجام دهیم موضوع جمع‌آوری اطلاعات و آمار مهم است به همین دلیل دو مرکز یعنی مرکز آمار ایرانی برای داده‌های عمومی و سازمان نقشه‌برداری به عنوان متصدی اطلاعات داده‌های مکانی را در زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه داریم. 

وی با تاکید بر اینکه آمارها باید به هنگام و سریع باشد گفت: مطمئنم پس فردا صبح پیامکی از سوی رئیس مرکز آ‌مار در رابطه با نرخ تورم و شاخص مصرف کننده مهرماه دریافت خواهم کرد.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: طی دو ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مدت مشابه سال قبل و همچنین دو ماه اخیر افت قابل توجه داشته البته نرخ میانگین همچنان بالا است که به دلیل نوسانات سال قبل است. در هر یک از این ماه‌ها تورم تا 6 واحد درصد تقلیل یافته است. در حال حاضر روند نرخ تورم مثبت است و خوشحالیم برخی البته از این موضوع خوششان نمی‌آید.

* ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است

وی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران موج بزرگی را که برخی کشورها را دچار مشکل می‌کند در زمان کوتاهی پشت سر گذاشت و به خود آمد. یکی از روسای جمهور به رئیس جمهورمان می‌گفت که ترامپ گفته است ایران کوتاه بیاید چرا که تا چند ماه دیگر کار ملت ایران تمام است. این بار التماس برای مذاکره را دیدید در حالی که فکر می‌کردند تحریم‌ها کار ملت را تمام کند. مذاکره را مشروط به چیزی کردند که برای ما قابل قبول نیست. 

به گفته  رئیس سازمان برنامه و بودجه، آمار  باید صریح و صحیح باشد که بتواند واقعیت امر را برای برنامه‌ریزان نشان دهد.

وی گفت: نرخ بیکاری تابستان 10.5 درصد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.8 درصد  تقلیل یافت در این راستا 843 هزار نفر شاغلان افزوده شد و 455 هزار نفر از جمعیت بیکاران کاهش یافت. 

انتهای پیام/