خاطرات منتشر نشده رهبر انقلاب از مقاطع حساس دهه 1360 کلیدواژه #کمک_مومنانه؛ هم اکنون ترند اول توییتر فارسی رای فراکسیون اکثریت مجلس به ریاست «قالیباف»/قاضی‌زاده و نیکزاد؛ گزینه‌های فراکسیون اکثریت برای نائب‌رئیسی مجلس رزمایش همدلی و کمک مومنانه در اراک رزمایش کمک مومنانه فرصت مناسبی را برای کاهش آسیب های ناشی از کرونا ایجاد کرد/توزیع 40 هزار بسته معیشتی در مرحله سوم در استان مرکزی شناسایی ۱۹ مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته استان مرکزی تهیه و توزیع ۲۱هزار بسته غذایی و بهداشتی در رزمایش کمک مومنانه ساوه آغاز مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان مرکزی چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟ کمک مومنانه تجلی باورهای دینی و اسلامی است
پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
کد خبر: 63443
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
ادامه بلاتکلیفی کارگران بزرگترین شرکت پیمانکاری عمومی ایران؛

کارگران آذرآب همچنان روی ریل اعتراض/ استاندار مرکزی:رایزنی ها در مورد سهام آذرآب همچنان ادامه دارد

کارگران بزرگترین شرکت پیمانکاری عمومی ایران(شرکت آذرآب اراک) در اعتراض به وضعیت سهامداری این شرکت و دریافت معوقات خود دست به تجمع زدند.

به گزارش دیار آفتاب؛جمعی از کارگران شرکت آذرآب اراک امروز برای دومین روز متوالی در اعتراض به وضعیت سهامداری این شرکت و دریافت معوقات خود دست به تجمع زدند.

روز گذشته نیز جمعی از کارگران شرکت آذرآب اراک در اعتراض به وضعیت سهامداری این شرکت و دریافت معوقات خود در مسیر راه آهن شمال به جنوب تجمع کردند.

بخشی از حقوق معوقه کارگران آذرآب هفته گذشته پرداخت شده و حقوق شهریور آنان هنوز پرداخت نشده است.

استاندار مرکزی:

رایزنی ها در مورد سهام آذرآب همچنان ادامه دارد

سید علی آقازاده استاندار مرکزی روز گذشته در جمع کارگران در خصوص سهام شرکت صنایع آذرآب اراک گفت: در مورد سهام آذرآب همچنان صحبت ها و رایزنی ها ادامه دارد و ما دو روز پیش با سهامدار عمده آذرآب که بانک کشاورزی است جلسه ای داشتیم و در آنجا مکانیسم ها و راهکارها و شرایطی که سهامدار جدید آذرآب در موضوع خرید سهام و تملک سهام می تواند داشته باشد را با مدیرعامل بانک کشاورزی مطرح کردیم و به یک چارچوب مناسبی رسیدیم.

وی اضافه کرد: شرایطی که ما پیشنهاد دادیم به تایید شورای تامین استان رسیده است و شرایط نسبتا خوبی است و اگر با این شرایط هر کسی بیاید، این جا این قول را می دهم که آذرآب حتی بهتر از زمانی که دراختیار دولت بود اداره شود.

وی ادامه داد: منتهی فکر می کنم که این شرایط باید پروسه ای حدود ۲ ماهه را طی کند و بعد از اینکه به تایید بورس برسد به صورت آگهی مزایده در بورس مطرح می شود و کسانی که بر طبق این شرایطی که الان مشخص شده است و حتما بورس اعلام خواهد کرد، وارد شوند فکرمیکنم که ان شاءالله مشکل آذرآب را هم بعد از این واگذاری جدید سهام به بخش خصوصی نداشته باشیم.

یکی از کارگران شرکت آذرآب اراک:

لغو پروژه های تولیدی آذرآب با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید

یکی از کارگران شرکت آذرآب اراک در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب، در خصوص چگونگی به این روز افتادن آذرآب گفت: این شرکت در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد و هدف از خصوصی شدن آن صرفا افزایش رونق تولید بود و مباحث سیاسی نقشی در آن نداشت.

وی با اشاره به در اوج بودن آذرآب طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲، گفت: در آن زمان پروژه های بسیار زیادی از شرکت های داخل و خارج کشور همچون شرکت مپنا، پتروشیمی ها و پالایشگاه های کشور، شرکت های سوریه ای و ... به آذرآب سفارش داده می شد. ولی از شروع به کار دولت یازدهم بسیاری از پروژه های در دست آذرآب لغو شد؛ برای مثال پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه نیشابور که در حال انعقاد قرارداد بود با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به بهانه نبود اعتبار لازم از سوی دولت، متوقف شد.

این کارگر ادامه داد: این در حالی است که در دولت نهم و دهم، برخلاف رویه دولت یازدهم و دوازدهم، موج خروج شرکت های خارجی از پروژه های نفتی و گازی شروع شد و کار به دست صنایع داخلی کشور سپرده شد. به نحوی که در عسلویه قرارداد بسیاری از شرکت های خارجی لغو و به جای آن با شرکت های داخلی از جمله آذرآب قراردادهایی بسته شد که می توان آن زمان را دوران اوج شکوفایی آذرآب دانست.

رئیس یکی از خطوط تولید شرکت آذرآب اضافه کرد: در آن زمان آن قدر کار و پروژه وجود داشت که اکثر کارگران اصلا نام اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت را نمی دانستند و ۲۴ ساعته مشغول کار و فعالیت بودند ولی در حال حاضر که شرکت در تعطیلی به سر می برد، تک تک کارگران نام کوچکترین سهامداران آذرآب را هم می دانند و نسبت به اهلیت داشتن یا نداشتن او اظهار نظر می کنند.

وی با اشاره به نگاه دولت تدبیر و امید به خارج کشور و عدم تکیه به توان داخلی، گفت: با روی کار آمدن این دولت دست صنایع داخلی از جمله آذرآب به بهانه نداشتن تخصص از پروژه های نیروگاهی، عسلویه و ... قطع و دولت دست به دامن خارجی ها شد.

این کارگر با اشاره به روی کارآمدن فردی به نام بهمنش بعنوان مدیرعامل جدید آذرآب، گفت: خیانت به آذرآب با روی کار آمدن او شروع شد، چرا که او همانند دولت فعلی اعتمادی به جوانان نداشت و با ولخرجی و ریخت و پاش زیاد، مشکلاتی را برای آذرآب به وجود آورد. اصلی ترین خیانتی که او به آذرآب کرد این بود که فردی به نام فریبرز پرنا را به عنوان مدیرعامل بعدی شرکت معرفی کرد که او که سهامدار اصلی آذرآب هم بود.

وی به بیان اختلاس ۱۵۰ میلیارد تومانی پرنا در آذرآب پرداخت و گفت: او که با سهمی ۳۰ درصدی سهامدار عمده شرکت بود با اعتبار آذرآب تسهیلاتی حدودا ۵۰ میلیارد تومانی از بانک کشاورزی دریافت کرد ولی به جای تزریق آن به آذرآب، آن را در بورس سرمایه گذاری کرد. بعد از مدتی که نتوانست اقساط این وام را بپردازد، بانک کشاورزی در اقدامی به جای طلب خود، سهام ۳۰ درصدی آذرآب را تصاحب کرد و سهامدار اصلی شرکت شد.

رئیس یکی از خطوط تولید شرکت آذرآب با اشاره به جلسه ای که برای وارد شدن آذرآب به بورس برگزار شد، گفت: اگر در مجمع شرکتی تصمیم بر ورود آن به بورس شود، به این معنی است که حساب و کتاب مالی شرکت کاملا شفاف بوده و با مشکلی مواجه نیست. در مجمع برگزار شده برای آذرآب با اینکه فریبرز پرنا ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی داشت، ولی احمد قلعه بانی که مدیرعامل جدید آذرآب شده بود، با بیان اینکه ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی در برابر سودهای کلان این شرکت مبلغ ناچیزی است، بحث را خاتمه می دهد و با اعلام شفاف بودن حساب مالی آذرآب سهام آن را وارد بورس کرده و پرنا را از بدهی مالی تبرئه می کند.

وی افزود: این کار در حالی صورت گرفت که بانک کشاورزی به جای بدهی پرنا، سهام ۳۰ درصدی او را تصاحب کرده بود و سهامدار اصلی محسوب می شد و علی رغم داشتن سه کرسی در هیئت مدیره آذرآب، نسبت به شرکت بی تفاوت بود و با روی کار آوردن مدیرعامل های نالایق، کار آذرآب را به جاهای باریک کشاند.

این کارگر آذرآب با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی باید وارد ماجرا شود و برای سهامدار عمده شرکت آذرآب مالک جدیدی پیدا کند، تصریح کرد: در حال حاضر بیان می شود که باید شرکت مپنا، سهام عمده آذرآب را بخرد تا مشکلات شرکت برطرف شود. این در حالی است که مپنا چندین سال قبل که آذرآب در اوج شکوفایی خود بود، به دلایل مختلف از خرید آن سر باز زد. حال که آذرآب در وضعیت نا به سامانی به سر می برد، مشخص است مپنا برای خرید آن اقدامی نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه مسئولین علی رغم گفته های خود، به دنبال رفع مشکلات آذرآب نیستند، گفت: متاسفانه دولت دوازدهم در تمام این ۶ ساله به دنبال حل مشکلات کشور با برجام بوده و در حال حاضر که همه بر بی ثمر بودن آن تاکید می کنند باز هم دست بردار نیست و قطعا در این ۲ سال پایانی نیز دلش به حال صنایع کشور نخواهد سوخت. در واقع دولت برای تصویب برجام های ۲ و ۳، نسبت به برطرف کردن مشکلات صنایع تولیدی کشور بی تفاوت است تا کارگران به کف خیابان بیایند و بعد این موضوع را مطرح کند که برای حل مشکلات تولید کشور باید برجام های بعدی امضا شود، این یعنی فشار از پایین و چانه زنی از بالا. همانطور که مقام معظم رهبری هم در سخنان خود به تلاش دشمنان در ایجاد نارضایتی میان مردم ایران اشاره کرده اند، متاسفانه برخی مسئولین داخلی هم به این موضوع دامن می زنند. کارگری هم که نتواند خرج خانواده اش را تامین کند، برای رساندن صدای خود به مسئولین راهی جز اعتراض ندارد و همین امر باعث می شود تا بعضا شاهد امنیتی شدن اعتراضات کارگری باشیم.

صنایع آذرآب یکی از بزرگترین شرکتهای پیمانکاری عمومی (GC) در ایران است که زمینه اصلی فعالیتهای این شرکت ساخت پروژه‌های نیروگاهی، پالایشگاهی، پتروشیمی و سیمان و به شیوه کلید در دست می‌باشد.

برای انجام این پروژه‌ها از حدود 2000 نفر نیروی متخصص شامل کارگران فنی ماهر ،تکنسینهای آموزش دیده و بیش از 300 نفر کارشناس با تجربه استفاده می‌گردد.

صنایع آذرآب از بدو تأسیس تا به حال جزء پیشروان ساخت نیروگاههای برق و تجهیزات پالایشگاهی در خاورمیانه به حساب آمده و تأمین‌کننده تجهیزات پروژه‌های پتروشیمی، پالایشگاههای نفت و گاز و سازنده بخش های مختلف کارخانجات سیمان و نیروگاه های برق برای بخش دولتی و خصوصی بوده است.


انتهای پیام/

captcha