ادامه تعطیلی مدارس استان مرکزی تا ۱۲ اسفندماه/ ساعات کاری ادارات کاهش یافت  نماز جمعه فردا در هشت شهر استان مرکزی برگزار نخواهد شد مسافران استان مرکزی در ورودی شهرها علیه کرونا کنترل می‌شوند ورود سامانه بارشی به کشور از شنبه آینده «کرونا» بهانه است «اصل نظام» نشانه است/صداقت و پاکدستی شاخص جریان اصلاح‌طلبی است تصاویر/خط تولید مواد ضدعفونی کننده عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح امروز واریز می‌شود دومین پرونده فساد اقتصادی پس از بابک زنجانی روی میز قاضی صلواتی «کرونا» چگونه رسانه ملی را احیا کرد/ اعتراف جیرانی و یک حسرت! پس از جلسه با مقامات ارشد ورزش صورت گرفت؛ نامه‌نگاری فدراسیون با فیفا برای برگزاری انتخابات در 25 اسفند
جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
کد خبر: 63200
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
یکی از کارگران شرکت آذرآب اراک:

پروژه های تولیدی آذرآب با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید لغو شد/دولت برای تصویب برجام های 2و3 صنایع تولیدی کشور را به حال خود رها کرده است

یکی از کارگران آذرآب گفت: دولت برای تصویب برجام های 2 و 3، نسبت به برطرف کردن مشکلات صنایع تولیدی کشور بی تفاوت است تا کارگران به کف خیابان بیایند و بعد این موضوع را مطرح کند که برای حل مشکلات تولید کشور باید برجام های بعدی امضا شود.

یکی از کارگران شرکت آذرآب اراک در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب، در خصوص چگونگی به این روز افتادن آذرآب گفت: این شرکت در سال 1385 به بخش خصوصی واگذار شد و هدف از خصوصی شدن آن صرفا افزایش رونق تولید بود و مباحث سیاسی نقشی در آن نداشت.

لغو پروژه های تولیدی آذرآب با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید

وی با اشاره به در اوج بودن آذرآب طی سال های 1385 تا 1392، گفت: در آن زمان پروژه های بسیار زیادی از شرکت های داخل و خارج کشور همچون شرکت مپنا، پتروشیمی ها و پالایشگاه های کشور، شرکت های سوریه ای و ... به آذرآب سفارش داده می شد. ولی از شروع به کار دولت یازدهم بسیاری از پروژه های در دست آذرآب لغو شد؛ برای مثال پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه نیشابور که در حال انعقاد قرارداد بود با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به بهانه نبود اعتبار لازم از سوی دولت، متوقف شد.

این کارگر ادامه داد: این در حالی است که در دولت نهم و دهم، برخلاف رویه دولت یازدهم و دوازدهم، موج خروج شرکت های خارجی از پروژه های نفتی و گازی شروع شد و کار به دست صنایع داخلی کشور سپرده شد. به نحوی که در عسلویه قرارداد بسیاری از شرکت های خارجی لغو و به جای آن با شرکت های داخلی از جمله آذرآب قراردادهایی بسته شد که می توان آن زمان را دوران اوج شکوفایی آذرآب دانست.

رئیس یکی از خطوط تولید شرکت آذرآب اضافه کرد: در آن زمان آن قدر کار و پروژه وجود داشت که اکثر کارگران اصلا نام اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت را نمی دانستند و 24 ساعته مشغول کار و فعالیت بودند ولی در حال حاضر که شرکت در تعطیلی به سر می برد، تک تک کارگران نام کوچکترین سهامداران آذرآب را هم می دانند و نسبت به اهلیت داشتن یا نداشتن او اظهار نظر می کنند.

نداشتن تخصص، بهانه دولت برای قطع دست صنایع داخلی از پروژه های عظیم کشور

وی با اشاره به نگاه دولت تدبیر و امید به خارج کشور و عدم تکیه به توان داخلی، گفت: با روی کار آمدن این دولت دست صنایع داخلی از جمله آذرآب به بهانه نداشتن تخصص از پروژه های نیروگاهی، عسلویه و ... قطع و دولت دست به دامن خارجی ها شد.

این کارگر با اشاره به روی کارآمدن فردی به نام بهمنش بعنوان مدیرعامل جدید آذرآب، گفت: خیانت به آذرآب با روی کار آمدن او شروع شد، چرا که او همانند دولت فعلی اعتمادی به جوانان نداشت و با ولخرجی و ریخت و پاش زیاد، مشکلاتی را برای آذرآب به وجود آورد. اصلی ترین خیانتی که او به آذرآب کرد این بود که فردی به نام فریبرز پرنا را به عنوان مدیرعامل بعدی شرکت معرفی کرد که او که سهامدار اصلی آذرآب هم بود.

وی به بیان اختلاس 150 میلیارد تومانی پرنا در آذرآب پرداخت و گفت: او که با سهمی 30 درصدی سهامدار عمده شرکت بود با اعتبار آذرآب تسهیلاتی حدودا ۵۰ میلیارد تومانی از بانک کشاورزی دریافت کرد ولی به جای تزریق آن به آذرآب، آن را در بورس سرمایه گذاری کرد. بعد از مدتی که نتوانست اقساط این وام را بپردازد، بانک کشاورزی در اقدامی به جای طلب خود، سهام ۳۰ درصدی آذرآب را تصاحب کرد و سهامدار اصلی شرکت شد.

با ورود سهام آذرآب به بورس، تخلف پرنا مدیرعامل سابق شرکت مسکوت ماند

رئیس یکی از خطوط تولید شرکت آذرآب با اشاره به جلسه ای که برای وارد شدن آذرآب به بورس برگزار شد، گفت: اگر در مجمع شرکتی تصمیم بر ورود آن به بورس شود، به این معنی است که حساب و کتاب مالی شرکت کاملا شفاف بوده و با مشکلی مواجه نیست. در مجمع برگزار شده برای آذرآب با اینکه فریبرز پرنا 150 میلیارد تومان بدهی داشت، ولی احمد قلعه بانی که مدیرعامل جدید آذرآب شده بود، با بیان اینکه 150 میلیارد تومان بدهی در برابر سودهای کلان این شرکت مبلغ ناچیزی است، بحث را خاتمه می دهد و با اعلام شفاف بودن حساب مالی آذرآب سهام آن را وارد بورس کرده و پرنا را از بدهی مالی تبرئه می کند.

وی افزود: این کار در حالی صورت گرفت که بانک کشاورزی به جای بدهی پرنا، سهام 30 درصدی او را تصاحب کرده بود و سهامدار اصلی محسوب می شد و علی رغم داشتن سه کرسی در هیئت مدیره آذرآب، نسبت به شرکت بی تفاوت بود و با روی کار آوردن مدیرعامل های نالایق، کار آذرآب را به جاهای باریک کشاند.

این کارگر آذرآب با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی باید وارد ماجرا شود و برای سهامدار عمده شرکت آذرآب مالک جدیدی پیدا کند، تصریح کرد: در حال حاضر بیان می شود که باید شرکت مپنا، سهام عمده آذرآب را بخرد تا مشکلات شرکت برطرف شود. این در حالی است که مپنا چندین سال قبل که آذرآب در اوج شکوفایی خود بود، به دلایل مختلف از خرید آن سر باز زد. حال که آذرآب در وضعیت نا به سامانی به سر می برد، مشخص است مپنا برای خرید آن اقدامی نخواهد کرد.

دولت برای تصویب برجام های 2و3 صنایع تولیدی کشور را به حال خود رها کرده

وی با بیان اینکه مسئولین علی رغم گفته های خود، به دنبال رفع مشکلات آذرآب نیستند، گفت: متاسفانه دولت دوازدهم در تمام این 6 ساله به دنبال حل مشکلات کشور با برجام بوده و در حال حاضر که همه بر بی ثمر بودن آن تاکید می کنند باز هم دست بردار نیست و قطعا در این 2 سال پایانی نیز دلش به حال صنایع کشور نخواهد سوخت. در واقع دولت برای تصویب برجام های 2 و 3، نسبت به برطرف کردن مشکلات صنایع تولیدی کشور بی تفاوت است تا کارگران به کف خیابان بیایند و بعد این موضوع را مطرح کند که برای حل مشکلات تولید کشور باید برجام های بعدی امضا شود، این یعنی فشار از پایین و چانه زنی از بالا. همانطور که مقام معظم رهبری هم در سخنان خود به تلاش دشمنان در ایجاد نارضایتی میان مردم ایران اشاره کرده اند، متاسفانه برخی مسئولین داخلی هم به این موضوع دامن می زنند. کارگری هم که نتواند خرج خانواده اش را تامین کند، برای رساندن صدای خود به مسئولین راهی جز اعتراض ندارد و همین امر باعث می شود تا بعضا شاهد امنیتی شدن اعتراضات کارگری باشیم.

انتهای پیام/

captcha