نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودروهای انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود +عکس وزارت امور خارجه هنوز وارد جنگ اقتصادی نشده است سکوت مجلس دربرابر انحراف ۶۷ درصدی دولت از اجرای بودجه سال ۹۶ استفاده از بنزین برای خودروهای هیبریدی وارداتی!/ خروج ارز به بهانه واردات خودروی پاک؛ به نام محیط زیست به کام واردکننده بشار اسد در خط مقدم جنگ : نبرد اصلی ما پایان دادن به تروریسم در تمام مناطق سوریه است بنزین را گران کن! وسوسه لیلاز کنار گوش روحانی سناریوی وارداتچی‌هاکلیدخورد/ واردات گندم در سال رونق تولید فرزندم! دعوا و خشونت کار بدی است ایجاد 237 هزار شغل روستایی با منابع صندوق توسعه/ ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است اختلاف اصلاح‌طلبان و عارف بالا گرفت
چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۷
کد خبر: 63122
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
دومین روز تجمع کارگران آذراب « اراک»

تعیین مدیرعامل لایق و پرداخت معوقات خواست کارکنان آذرآب

عضو شورای کارگری آذرآب گفت: درخواست کارگران این است که ابتدا معوقات خود را دریافت کنند، و پس از آن مدیرعاملی دارای اهلیت این شرکت را در دست بگیرد تا با دریافت سفارش و تزریق کار به آذرآب آن را از این وضعیت بیرون بیاورد.

به گزارش دیار آفتاب؛ شرکت صنایع آذرآب فعالیت خود را به طور رسمی ازسال 1368 آغاز کرد و توانست با همکاری در طرح‌های بزرگ ملی مانند ساخت دیگ‌های بخار نیروگاه حرارتی شهید رجایی، نیروگاه سیکل ترکیبی قم، نیروگاه شازند اراک، همچنین ساخت مخازن، مبدل‌ها و برج‌ها در پروژه‌های واحد روغن‌سازی پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه گاز کنگان، مجتمع پتروشیمی اراک و پالایشگاه اراک نقش ارزنده‌ای را در توسعه صنعتی ایران ایفا کند.

با واگذاری آذرآب، این واحد بزرگ تولیدی با مشکلاتی روبرو شد به طوری که در سال 96 در کنار اعتراضات کارگری هپکوی اراک بارها کارگران آذرآب با راهپیمایی و اعتراض خواستار حل مشکلات کارگری این شرکت شدند.

این درحالی بود که تمامی دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی تا به امروز تلاش کردند تا جلوی ورود این اعتراضات صنفی و کارگری به مسایل امنیتی را بگیرند و در همراهی با کارگران، همپای آنان پیگیر مشکلات کارگری و معیشتی و حقوق کارگران بوده‌اند.

اما در چند روز گذشته، شاهد اعتراضاتی آرام از سوی کارگران این شرکت بودیم خواستار حقوق معوقه خود و تعیین سهامداری دارای اهلیت برای این شرکت بودند.

یکی از اعضای شورای کارگری این کارخانه که مایل به منتشر شدن نامش نبود، در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب، با بیان اینکه بزرگترین مشکل این ابرکارخانه سوءمدیریت آن است، گفت: پس از خصوصی سازی آذرآب شخصی به نام فریبرز پرنا 30 درصد سهام آذرآب را خریداری کرد. در سال 1395 رئیس هیئت مدیره آذرآب این فرد را که سهامدار عمده شرکت بود، به عنوان مدیرعامل آذرآب هم معرفی کرد.

وی ادامه داد: پرنا که اهلیت لازم برای این سمت را نداشت با اعتبار شرکت آذرآب تسهیلاتی حدودا 50 میلیارد تومانی از بانک کشاورزی دریافت کرد ولی به جای تزریق آن به آذرآب، آن را در بورس سرمایه گذاری کرد. همین امر باعث شد تا در سال 1396 کارگران شرکت در اعتراض به سوء مدیریت این فرد به خیابان ها آمده و صدای خود را به گوش مسئولین برسانند که در نهایت منجر شد تا او از مدیرعاملی آذرآب برداشته شود.

کارگر آذرآب اضافه کرد: پرنا که با تسهیلات دریافت کرده از بانک کشاورزی در بورس سرمایه گذاری کرده بود، نتوانسته بود اقساط آن را بپردازد و همین امر باعث شد تا بانک کشاورزی به جای طلب خود از او، سهام 30 درصدی آذرآب را تصاحب کند.

سهامدار اصلی آذرآب نسبت به این شرکت بی تفاوت است

وی افزود: بانک کشاورزی که در حال حاضر بیشترین سهام آذرآب را در اختیار دارد نسبت به این کارخانه بی تفاوت بوده و تا چند وقت نیز حاضر به فروش سهام خود نبود.

این عضو کارگری آذرآب با اشاره به ابلاغ قانونی در خصوص عدم امکان بنگاه داری بانک های کشور، گفت: با توجه به همین قانون در نهایت بانک کشاورزی که 30 درصد سهام آذرآب را در اختیار داشت، آن را به صورت بلوکی برای فروش گذاشت، ولی متاسفانه از آن زمان مسئولین استانی نتوانسته اند مدیریت این مجموعه را به یک شرکت یا هولدینگ معتبری بسپارند تا مشکلات آذرآب کاهش یابد.

مدیران نالایق آذرآب به دنبال تصاحب دوباره آن

وی اضافه کرد: پس از کش و قوس های فراوان در نهایت شرکتی صنعتی با نام کاوه مبدل حاضر به خرید سهام اصلی آذرآب از بانک کشاورزی شد، ولی با تحقیقاتی که صورت گرفت مشخص شد که مسئولین این شرکت قبلا در هیئت مدیره آذرآب بوده اند و به این شرکت خیانت کرده اند. حال همان افراد که باعث مشکلات عدیده برای آذرآب شده اند، در پی تصاحب دوباره آن هستند. به همین علت با واگذاری آذرآب به این شرکت مخالفت شد تا از چاله به چاه نیفتد.

آذرآب می تواند روی پای خود بایستد

کارگر آذرآب با اشاره به معوقات حقوق کارگران این شرکت، گفت: درخواست کارکنان آذرآب که حقوق خود را طلب می کنند این است که معوقات خود را دریافت کنند، و پس از آن مدیرعاملی دارای اهلیت این شرکت را در دست بگیرد که با دریافت سفارش و تزریق کار به آذرآب آن را از این وضعیت بیرون بیاورد، چرا که این شرکت عظیم به مانند قبل توانایی انجام پروژه های بزرگی را دارد که با انجام آن می تواند کاملا روی پای خود بایستد ولی به علت نبود مدیر لایق اکنون به این وضعیت دچار شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر رژیم بعث در جنگ تحمیلی با بمباران چند باره آذرآب به دنبال نابودی این ابرکارخانه بود و نتوانست ولی امروز برخی مدیران نالایق با تصاحب این شرکت و بی تفاوتی نسبت به آن در حال نابودی آن هستند و نیاز است تا مسئولین دلسوز هر چه زودتر به داد این شرکت برسند.

انتهای پیام/

captcha