شهید «فخری زاده» برای تولید واکسن کرونا گام‌های بلند و قابل تقدیری برداشت/ایران اسلامی در برابر جنایت تروریستی ساکت نخواهد بود جزییات مرحله نهم فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد +جدول شرایط همراهی مردم و اصناف فراهان در اجرای محدودیت‌های کرونایی ستودنی است روحانی: مسئولان کشور جنایت ترور شهید فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارند همسر شهید فخری‌زاده: نگذارید خون شهید پایمال شود مروری بر آخرین وضعیت سامانه جامع انبارها/ مبارزه سیستمی با احتکار چقدر پیشرفت کرد؟ واکنش جامعه علمی و دانشگاهی به ترور دانشمند ایرانی نامه رضایی به روحانی درباره شهادت فخری‌زاده بررسی مجدد تعطیلی شهرهای قرمز/ ۱۷۴۸ نفر از پرواز منع شدند پیگیری مجازات قطعی عاملان و آمران این جنایت در دستور کار قرار گیرد
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
کد خبر: 62476
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

بررسی روند تطهیر متهمان زن؛ از شهلا تا شبنم/ حجاب ریاکارانه از دادگاه‌ها می‌رود؟

مدت‌هاست در عکس‌ها و گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌ها از دادگاه‌ها و حتی در فیلم‌های سینمایی، شاهد پوشش چادر بر سر متهمان‌زنی هستیم که هیچ تعریفی از حجاب برتر ندارند و بنا بر قانون نانوشته زندان‌ها و دادگاه‌ها، با پوشش چادر در جلسات دادگاه حاضر می‌شوند و خود را در پس آن پنهان می‌کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شیرازه؛ اوایل دهه هشتاد (خرداد سال 83)، وقتی شهلا جاهد به اتهام قتل لاله سحرخیزان، همسر ناصر محمدخانی محاکمه می‌شد، ظاهر متفاوت او در جلسات دادگاه سوژه جنجالی رسانه های زیادی شد. شهلا در حالی که لباس های رنگ روشن و مطابق با مد آن روزها به تن داشت، با چادری که یا روی سرشانه اش افتاده و یا دور کمرش بسته بود پشت تریبون دادگاه قرار می گرفت و بدون آن که صورتش را لا به لای چادر پنهان کند، به دوربین خبرنگاران خیره می شد.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

ظاهر متفاوت شهلا جاهد درست به اندازه شهرت مقتول و اهمیت پرونده ای که او متهم شماره یک آن بود، در ماندگار کردن چهره اش تاثیر داشت؛ خصوصیتی که در هیچ کدام از متهمان زنی که قبل و بعد از او محاکمه شدند، دیده نشد.

طراحی لباس متهمان زن و مرد

برای متهمانی که از رسانه ای شدن چهره هایشان امتناع دارند شاید هیچ چیز به اندازه سر کردن چادر در جلسات محاکمه خوشایند نباشد اما تاثیرات منفی این قانون درون سازمانی در وجهه و اعتبار چادر باعث شد تا در سال 1389 موج رسانه ای جدیدی علیه این قانون به راه بیفتد. اواخر تابستان سال 89، حجاب اجباری متهمان زن در دادگاه ها به موضوع اول رسانه ها تبدیل شد و با واکنش های اعتراض آمیزی که نمایندگان مجلس داشتند، قوه قضائیه مجبور شد بعد از سال ها بر این مقررات بازنگری داشته باشد.

ممنوعیت چادر برای بازیگران زن نقش های منفی

۱۷ بهمن ۱۳۸۹ در کتاب اهداف و سیاستهای کلی سازمان صدا و سیما برای گروههای برنامه سازی در فصل پنجم که با عنوان سیاستها و راهکارها عنوان شده آمد:

"در برنامه‌ها لازم است شأن و منزلت چادر به‌عنوان حجاب برتر رعایت شود و از چادر در نقش‌های منفی و حقیر و نازل استفاده نشود؛ مگر هنگامی که نقش منفی آشکارا از چادر سوء‌استفاده کند یا استفاده ابزاری کرده باشد. در چنین وضعیتی لازم است در کنار شخصیت منفی، شخصیت مثبت با پوشش چادر نیز در آن برنامه وجود داشته باشد. از نشان دادن مادران چادری در کنار دختران جوان غیر چادری باید تا حد امکان اجتناب شود." 

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادری برای خنده حضار!

معاون قضائی دیوان عدالت اداری وقت هم که از چادر اجباری متهمان زن در دادگاه ها انتقاد داشت، گفته بود: «چادرهای بلند و کوتاه و گاهی آلوده بر سر متهمان زن در دادگاه ها موجب خنده حاضران می‌شود. چنین پوششی فارغ از بی حرمت کردن حجاب برتر مشکلاتی مانند انتقال بیماری از یک زندانی به زندانی دیگر را در پی دارد.»

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

حجت الاسلام علی مبشری گفته بود زمانی که در دهه هشتاد خودش رئیس دادگاه انقلاب استان تهران بود، دستور داده بود از پوشش چادر بر سر متهمان زن استفاده نشود و منع قانونی هم نداشت: «من امروز هم همین عقیده را دارم که نباید چادر بر سر متهمان زن در دادگاه ها باشد و تنها رعایت پوشش اسلامی کافی است.»

سه‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ رسانه‌ها نوشتند:

به دنبال طرح "موضوع چادر به سرداشتن متهمان زن در دادگاه و زیرسئوال بردن قداست چادر به عنوان حجاب برتر از سوی مجموعه گزارشها و مصاحبه‌هایی که در گفتگو با صاحبنظران مطرح شد، یدالله عسگری  گفت: آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه طی دستوری به رئیس سازمان زندانهای کشور ابلاغ کرده بود که زنان متهم که مرتکب جرائم خلاف عفت عمومی شده اند با همان وضعیت لباس معمول در جامعه در دادگاه حاضر شوند.

به گزارش مهر، وی در ادامه گفته بود: این درخواست از سوی آقای ذوالقدر معاون پیشگیری قوه قضائیه به رئیس دستگاه قضاء ارائه شده است و وی نیز با این درخواست موافقت کرد.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

همچنین مدیرکل پیشگیریهای قضایی معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشته بود: در این ابلاغیه اعلام شده که سازمان زندانها نباید زنان را به پوشش چادر در دادگاهها مجبور کندو این دستورالعمل هم اکنون به رئیس سازمان زندانها ابلاغ شده است و این سازمان باید اقدامات لازم را برای اجرای آن انجام دهد.

اراذل چادرپوش!

۲ آذر ۱۳۹۰ خبرگزاری مهر در یک گزارش تصویری با عنوان دستگیری اراذل و اوباش، معتادین و سارقین در مشهد نوشت: 

در طرح پاکسازی شهر مشهد سارقین حرفه‌ای، اراذل و اوباش، فروشنده محصولات ضدفرهنگی، مزاحم نوامیس و حامل سلاح سرد و معتادین در 24 ساعت گذشته با حضور یگانهای پیشگیری نیروی انتظامی در نقاط مختلف مشهد دستگیر شدند.

در تصاویر مهر تعدادی از زنان اراذل با چادر مشکی دیده می شدند.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

اعتراض متدینین  

۲۸ آذر ۹۰ سایت تریبون مستضعفین طی مطلبی در مورد اجبار چادر برای متهمان نوشت:

در حالی استفاده‌ی اجباری از چادر برای متهمان همواره مورد اعتراض متدینین و موجب وهن این حجاب بوده است که اواخر مهرماه امسال خبر موافقت ریاست قوه قضاییه با حذف اجباری چادر برای متهمان زن منتشر شد اما درعین حال هنوز شاهدیم از پوشش اجباری چادر برای متهمان زن استفاده می‌شود!

همچنین نوشت: اگرچه دستور آیت‌الله آملی لاریجانی برای حذف استفاده از چادر برای متهمان به صورت دستورالعمل صرفاً به سازمان زندان‌ها ابلاغ شده است و به گفته‌ی محمدباقر ذوالقدر معاون وقت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه این یک موضوع کاملاً داخلی در سیستم دستگاه قضایی محسوب می‌شود اما به هرحال انتشار عکس‌های متهمان زن بازداشتی توسط نیروی انتظامی با چادر نشان می‌دهد متأسفانه نیروی انتظامی به این امر مهم اهتمام ندارد!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

بازگشت چادر

در ادامه مطلب تریبون مستضعفین آمده بود: اما چند ماه بعد، همین قاعده هم زیر پا گذاشته شد تا این بار متهمان پرونده فساد مالی با چادر مشکی در دادگاه حاضر شده و ماجرای پوشش زندانیان را دوباره سر زبان ها بیندازند؛ ماجرایی که باید تا فردا و یازدهمین جلسه محاکمه عوامل فساد مالی 3هزار میلیاردی صبر کنیم و نتیجه آن را در پوشش زنان متهم این پرونده ببینیم.

در همان زمان، عده ای از نمایندگان زن مجلس در دیدار با رئیس قوه قضائیه به استفاده از چادر برای متهمان زن در دادگاه ها و تلویزیون اعتراض کردند که رئیس قوه قضائیه برای رفع این مشکل اعلام آمادگی کرد.

 چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

حذف چادر مشکی

یکسال پس از این ابلاغیه در نتیجه برخی بازنگری ها، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی فعلی قوه قضائیه که در آن مقطع رئیس سازمان زندان‌های کشور بود در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ اعلام کرد که از این به بعد پوشش چادر برای زنان زندانی الزامی نیست و «طراحی فرم‌های جدید برای زندانیان زن و مرد صورت گرفته که به زودی نمونه‌های آن به زندان‌ها ارسال می‌شود. به گفته اسماعیلی: «دستور رئیس قوه قضائیه به سرعت اجرا شده و دیگر چادر مشکی در زندان نداریم. تمام چادرهای موجود آرم سازمان زندان ها دارند.»

 اما این دستور اجرا شده نه شباهتی به ابلاغیه قوه قضائیه داشت و نه توقعات منتقدان را برآورده می کرد. 

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

به گفته اسماعیلی، برای اعزام متهمان به مراجع قضایی فرمی طراحی شده که برای آقایان یک شکل خاص است اما برای بانوان در 2 شکل چادر و مانتو درنظر گرفته شده و متهمانی ترجیح می دهند چادر به سر داشته باشند، از این به بعد چادرشان مشکی نخواهد بود. به این ترتیب پوشش زندانیان نشان می دهد که این فرد از زندان به مرجع قضایی اعزام شده است.

استفاده از ملحفه به جای چادر

لاله افتخاری، نماینده مردم تهران در سال 1391 در این باره به مهر گفت: «بسیاری از زنان مجرم پایبند به حجاب نیستند و به اجبار با چادر در دادگاه ها حاضر می شوند در حالی که این اقدام می تواند به حرمت چادر خدشه وارد کرده و نتیجه منفی در جامعه داشته باشد. اگر سازمان زندانها می خواهد متهمان زن در دادگاه ها با چادر حاضر شوند حداقل از ملحفه یا پارچه ای که نماد زندان دارد استفاده کند.»

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

مجازات برای نپوشیدن چادر

سایت عصر ایران مهر 91 در این باره نوشت: یکی از زندانیان اوین که با پرونده سیاسی- عقیدتی بازداشت شده بود و از پوشیدن چادر امتناع کرد، برای او مجازات سه هفته ای ممنوعیت ملاقات در نظر گرفته شد. بر اساس آنچه اسماعیلی اجرای حکم قوه قضائیه می دانست، زنان متهم باید با چادر رنگی و دارای مهر زندان در دادگاه حاضر می شدند و سرپیچی از این قانون، می توانست برای متهمان مجازات در پی داشته باشد.

برداشت سازمان زندان ها از قانون

بر اساس آمارهای سازمان زندان ها، تنها 3 درصد زندانیان کشور را زنان تشکیل می دهند که نیمی از آنها هم مجرمان مواد مخدر بوده و درصد بسیار پایینی را زنان مجرم سابقه دار و متهمان به فساد اخلاقی تشکیل می دهند. 

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

غلامحسین اسماعیلی؛ رئیس وقت سازمان زندانها در سال 91 با استناد به همین آمارها این طور استدلال می کند که: «شاید یک زن چادری با خودروی شخصی اش تصادف کند و بیمه یا گواهینامه نداشته باشد و حتما هم در دادگاه با چادر ظاهر می شود و همین رسانه ها دوباره گزارش می نویسند که چرا این متهم با چادر در دادگاه حاضر شده است. مگر می شود به این زن بگوییم که بدون چادر در دادگاه حاضر شود.»

رئیس وقت سازمان زندان‌ها در واکنش به اعتراضاتی که نسبت به چادر اجباری متهمان مطرح شده بود، گفت که عقیده دارد «پوشش متهمان مشخص است و چادری که متهم زن با آن به دادگاه منتقل می‌شود دارای آرم و علامت زندان‌ است و زمانی که این پوشش دارای آرم زندان است نباید آن را با چادری که دیگران از آن استفاده می‌کنند، یکی دانست.» اما با این حال وعده داد که دغدغه به وجود آمده درباره پوشش متهمان زن را برطرف می کند تا قائله لااقل برای مدتی ختم شود و کشمکش ها پایان بگیرد.

آغاز دوباره واکنش به چادر متهمان

1398/4/1 دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیاخودرو در حالی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی برگزار شد که پوشش متهمان خانم این پرونده حواشی و واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

 چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

۰۳ تیر ۱۳۹۸

سه روز بعد یعنی 3 تیر 98، سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت کیمیا خودرو در حالی برگزار شد که پوشش متهمان زن این پرونده با چادر مشکی در دادگاه حواشی را به دنبال داشت. حضور این متهمان با پوشش چادر که از آن به عنوان مانعی در برابر رسانه‌ها استفاده کرده بودند باعث خشم شاکیان این پرونده و مردم شده بود.

کاربران فضای مجازی با تاکید بر عزت حجاب برتر از مقامات مسئول در قوه قضاییه خواستند به نحوه پوشش این متهمان رسیدگی کنند.

کاربران فضای مجازی به تصاویر منتشرشده از متهمان کیمیاخودرو که از چادر برای پوشاندن خود در برابر رسانه‌ها استفاده می‌کردند و اظهارنظر جدید رئیس قوه قضائیه در خصوص اختصاص دادن چادر به متهمان واکنش نشان دادند. در ادامه نمونه‌هایی از نظرات و پست‌های کاربران فضای مجازی را می‌بینید:

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند

۱ تیر ۱۳۹۸ حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در نشست هم اندیشی با فعالان و نخبگان حوزه حقوق زنان، این نشست را بسیار مغتنم توصیف کرده و ضمن تقدیر از بیان دیدگاه ها و نظرات حضار، تصریح کرده بود: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، از ابعاد گوناگون حقوقی، اجتماعی و فرهنگی در دست بررسی است تا ان شاء الله یک لایحه جامع و واجد همه ابعاد و جهات مورد نیاز، تقدیم دولت و سپس مجلس شود.

رئیس قوه قضاییه در پاسخ به انتقادی در مورد پوشاندن چادر به متهمان زن که موجب زیر سوال رفتن حجاب برتر می شود نیز اظهار کرد: بنده هم با شما هم‌نظر هستم و معتقدم متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند بلکه می توان ترتیباتی اتخاذ کرد که هر متهم زن با همان پوششی که به صورت عادی دارد منتها با رعایت شئونات، در دادگاه، دادسرا و زندان حضور یابد.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

۰۴ تیر ۱۳۹۸

علی مطهری با اشاره به دستور اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر لغو پوشیدن اجباری چادر برای متهمان در دادگاه‌ها، این تصمیم را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: از این جهت، این تصمیم بسیار خوب بود که برای برخی این ذهنیت و تصور وجود داشت که همه متهمان خانم، دزد‌ها و قاتلان چادری هستند در حالی که اینچنین نیست.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اینکه پیش از این نیز ما تأکید داشتیم که متهمان نباید از پوشش اجباری چادر استفاده می‌کردند، عنوان کرد: هر متهمی با پوشش واقعی خودش در دادگاه حاضر شود و از این جهت باید از قوه قضاییه هم تشکر کنیم.

تغییر پوشش متهمان

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

تصویر دادگاه متهمان کیمیا خودرو که پس از اظهار نظر حجت السلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه برگزار شد

چادر دختر وزیر

 ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق دولت یازدهم، احمد‌رضا لشگری‌پور و شرکت توسعه دارویی رسا در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

به دنبال برگزاری این دادگاه و پوشش متفاوت دختر وزیر با پوشش متداول خود واکنش های مختلفی در شبکه های اجتماعی برانگیخته شد.

رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه در رابطه با نوع حجاب متهم شبنم نعمت زاده در دادگاه گفت: وی در زمانی که کیفرخواست نیز ابلاغ شد با چادر بود و امروز نیز با خواست خودش با چادر حاضر شد.

قاضی مسعودی مقام در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا الزامی وجود داشته باشد که فرد با همان تیپی که داشته است به دادگاه بیاید، گفت: برخی از متهمان خودشان تمایل دارند که با چادر و یا مانتو و ... حاضر شوند و ما الزامی در این خصوص نداشتیم.

وی تصریح کرد: وفق مقررات و نکات مورد تاکید رئیس قوه قضاییه، به زندان هم اعلام کردیم که بر اساس آن حجابی که تمایل خود متهمان است در دادگاه حاضر شوند.

برخی از کابران فضای مجازی در انتقاد به نوع پوشش شبنم نعمت زاده در دادگاه مطالبی را با هشتک #دختر_زیرآبی منتشر کردند.

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

چادر حجا‌ب برتر است یا وسیله‌ای برای پوشاندن چهره متهمان؟!

با وجود همه این اتفاقات باید دید آیا قوه قضائیه برای حجاب ریاکارانه برخی متهمان نیز در آینده برنامه ای خواهد داشت؟

انتهای پیام/

captcha