راهبرد راه‌اندازی نهضت خاطره گویی جلوگیری از تحریف حقایق دفاع مقدس است سنگر سازان بی سنگر در دفاع مقدس بن‌بست شکن بودند/ شهید«طهرانی مقدم» یک مدیریت جهادگونه همراه با ایثار و ازخودگذشتگی را پایه گذاری کردند بازیگری که «جنگ» را زندگی کرد/دخترم می‌پرسد چرا ۸ سال ادامه دادی؟ چرخش جدید در اظهارات روحانی/به کدام حرفتان اعتماد کنیم؟ جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به 7.1 میلیون نفر رسید پرونده ویژه «کار و زار» | مجوز کسب و کار؛ بهبود فضای کسب و کار آرزوی دیرینه‌ی تولیدکنندگان ایرانی/ اخذ مجوز کسب و کار در کشور‌های پیشرفته تنها در نیم روز! سناریوی رسانه‌ای جدید برای «ایران هراسی»/ داور زن شطرنج ادعای «ِیهودی» بودن کرد! + عکس فرمول نرخ خرید تضمینی گندم ۱۴۰۰ مشخص شد؛ موافقان و مخالفان نرخ خرید گندم چه می گویند؟ فعالیت صنوف سینما زیر سایه ثبت در وزارت کار/ برای بقا می‌جنگیم! گفتگو| خوش‌چهره: سخنان روحانی درباره ریشه مشکلات کشور ناصحیح، ناپخته و فرافکنی است
دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
کد خبر: 62447
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
کارشناس مسائل سیاسی:

خطوط اعتباری اروپایی‌ها هیچ تناسبی با سطح تعهدات ندارد/گام سوم زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای را فراهم می‌کند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: گام سوم یکی از دستاوردهایی که می‌تواند داشته باشد محدودیت‌های تحقیق و توسعه را بر می دارد و زمینه و بستر را برای توسعه فناوری و دانش هسته ای کشور فراهم می کند.

  عباس خسروانی محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه  در گفتگویی با دیار آفتاب؛ با اشاره به گام سوم جمهوری اسلامی و کاهش تعهدات ایران در برجام، گفت: دولت با همه کش و قوس ها، نقد ها و انتقادات و اختلاف نظراتی که در کشور وجود داشت قراردادی را به نام برجام امضاء کرد که در آن یک سری تعهدات دادیم و قرار بود یک سری تعهدات هم از طرف مقابل بگیریم.

وی افزود: با خروج آمریکا از برجام بخش عمده ای از این تعهدات از بین رفت و برجام را ناقص کرد و این قرارداد را دچار مشکلات اساسی کرد و ما نتوانستیم آن انتظاری را که از برجام داشتیم برای کشور محقق کنیم در واقع ما در این قرارداد به تمام تعهداتی که داده بودیم عمل کردیم اما در مقابل طرف های برجام هیچ گونه گام و حرکتی را برای اینکه نشان دهد به برجام متعهد هستند برنداشتند.

خسروانی با اشاره به اینکه آمریکایی ها کلاً از برجام خارج شدند و اروپایی ها هم به تعهدات خود عمل نکرده اند، گفت: به نوعی بعد از خروج آمریکا هم کشور ما را معطل عمل کردن به تعهدات خودشان گذاشتند و در نهایت هم به هیچ کدام از وعده ها عمل نکردند.

وی اظهار داشت: در این شرایط علیرغم اینکه طرف های مقابل به تعهدات برجامی خودشان عمل نکردند بلکه حرکت های ضد ایرانی متعددی را انجام دادند و ضمن اینکه برخی از نهادهای ما را در نهادهای تروریستی قرار دادند و برخی از شخصیت ها را تحریم کردند نفتکشمان را هم توقف کردند و برای فروش نفت ما مانع تراشی کردند و بسیاری از مشکلات را علیرغم وجود برجام برایمان ایجاد کردند و اینها نشان می دهد هیچگونه اراده ای برای طرف مقابل جهت حل مشکلات خودشان از طریق مذاکره وجود ندارد.

این محقق و پژوهش گر با بیان اینکه بنابراین هم به لحاظ عقلی و هم به لحاظ نقلی ما می بایست گام هایی را برای کاهش تعهدات خودمان برمی داشتیم افزود: به لحاظ عقلی وقتی در یک تعهدی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نمی کند عمل کردن ما به تعهدات نوعی بی عقلی محسوب می شود.

وی در این خصوص ادامه داد: از طرف دیگر در بندهای ۲۶ و ۳۶ به ما این اجازه را می دهد که هرکجا احساس کردیم و دیدیم که طرف مقابل عمل نمی کند ما هم میتوانیم گام هایی را برای برداشتن کاهش تعهدات خودمان برداریم و لذا هم به لحاظ عقلی و هم قانونی برداشتن این گام ها کاملا موجه است و ما باید ما این خطی را که دنبال می کنیم با قوت ادامه دهیم.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه این برداشتن گام ها هم باید تا جایی ادامه دار باشد که ما به یک موازنه ای در موضوع برجام دست پیدا کنیم گفت: یعنی همان میزان که آنها بی تعهدی کردند و اجرا نکردند ما هم به همان اندازه تعهدات را کاهش دهیم تا جایی که سطح تعهدات خودمان را به صفر برسانیم و به دوران قبل از برجام بازگردیم همانگونه که طرف مقابل هم این کار را انجام داده است.

وی اظهار کرد: لذا ما امیدی به این نداریم که دیگر برجام برای کشور نقطه مثبتی باشد و امید آفرین باشد و باید کمک کنیم از آن دل بکنیم و آن را کنار بگذاریم و تمام توجهات خودمان را در داخل کشور برای حل مشکلات با تکیه بر توانمندی های داخلی داشته باشیم.

خسروانی با اشاره به گام اول جمهوری اسلامی نسبت به بدعهدی های طرف مقابل بیان داشت: نکته مهم این است که در گام اول ما یک سری کارها انجام دادیم مثل افزایش ذخایر اورانیم غنی شده خودمان و احساس کردیم با اینکار طرف مقابل حرکتی انجام می دهد ولی دیدیم هیچ اتفاقی نمی افتد.

این محقق و پژوهش گر با بیان اینکه در گام دوم درصد غنی سازی خودمان را افزایش دادیم ولی بازهم دیدیم طرف مقابل هیچ گونه حرکتی انجام نمی دهد گفت: گام سوم گامی است که در آن زمان بندی طرح های تحقیق و توسعه در حوزه های هسته ای برداشته می شود که این تفاوت هایی با گام اول و دوم دارد.

وی با تأکید بر اینکه تحقیق و توسعه یکی از نقاط کانونی پیشرفت ما در حوزه فناوری هسته ای است گفت: البته از همان ابتدا هم نباید این تعهدات تحقیق و توسعه به غربی ها می دادیم ولی متأسفانه دولت این کار را انجام داد و جالب است که مقام معظم رهبری در چند نوبت این موضوع را به دولت تذکر دادند و فرمودند خطوط قرمز ما تحقیق و توسعه است و شما نباید توقف آن را در برجام جای دهید در حالی که ما از برجام از این خط قرمز رهبری عبور کردیم و محدودیت هایی را از بین ۸ تا ۱۵ سال در حوزه تحقیق و توسعه پذیرفتیم که بسیار برای خطرناک است.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه گام سوم یکی از دستاوردهایی که می تواند داشته باشد این است که این محدودیت های تحقیق و توسعه را بر می دارد افزود:همچنین  زمینه و بستر را برای توسعه فناوری و دانش هسته ای را در کشور ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه در برجام حدود ۲۱ محدودیت را در تحقیق و توسعه و ساخت و ساز سانتریفیوژها پذیرفتیم گفت: در گام سوم ما اینها را بر می داریم و این بسیار برای کشور موفقیت آمیز است و احقاق حق بسیار بزرگی برای ملت ایران است.

این محقق و پژوهش گر ادامه داد: موارد متعددی است که بین ۸،۱۰ و ۱۵ سال محدودیت های بسیاری در حوزه تحقیق،توسعه و بازفرآوری،بازسازی و نوسازی که در حوزه های فناوری هسته ای داشته ایم.

وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور در سال ۹۴ بیان کرد:جالب این است که مقام معظم رهبری نامه ای را به آقای رئیس جمهور در مهر ۹۴ ارسال کردند که ۹ شرط را برای پذیرش برجام ذکر کردند که یکی از آنها این بود که ایشان فرمودند سازمان انرژی اتمی تحقیق و توسعه را در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به گونه ای سازماندهی کند که در پایان دوره هشت ساله هیچ گونه کمبودی فناوری در این خصوص وجود نداشته باشد و به همان اندازه که در برجام پذیرفته شده نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه این موضوع یک حرف زور مضاعف بود و یک غلطی بود که متأسفانه هم ما پذیرفتیم و هم در برجام گنجانده شده بود افزود:ما معتقدیم که گام سوم که دقیقا روی این نقطه دست گذاشته و می خواهد محدودیت های تحقیق و توسعه را بردارد برای ما می تواند یک دستاورد باشد و ما را به شرایط قبل از برجام برگرداند.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه اروپایی ها وقتی ما این حرکت ها را انجام دادیم رایزنی ها را به رهبری فرانسه شروع کردند گفت: آنها معتقد هستند با پرداخت یک سری مبالغی آن هم در قالب خط های اعتباری مثل خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری که فرانسه پیشنهاد داد بتوانند ایران را از این گام ها صرف نظر کنند و همان شرایط برجامی حاکم شود.

وی با بیان اینکه مردم باید استحضار داشته باشند که هیچ کدام از این خطوط اعتباری و آنهایی را که مطرح می کنند هیچ نسبتی با آن سطح توقعات و سطح تعهداتی که اروپایی ها داده بوده را ندارد گفت: یعنی این خط ۱۵ میلیارد دلاری که آن هم در قالب پیش فروش نفت هست در حد و اندازه تعهداتی که آنها داده بودند نیست و ما نباید برداشتن گام هایی که آنها قرار بوده انجام دهند را منوط به این مبالغ ناچیزی که در اجرایی شدن آن هم ما باید دچار اما و اگرها باشیم.

این محقق و پژوهش گر تصریح کرد: در کل ما اعتقاد داریم طرف مقابل تمام برگه های خودش را علیه جمهوری اسلامی ایران به کار برده و آنها دیگر ترفند و موضوع جدید دیگری ندارند که در مقابل کشور ما مطرح کنند ولی جمهوری اسلامی گزینه های زیادی در پیش روی خود دارد و یکی از این گزینه ها برداشتن همین گام هاست که امید وار هستیم بتوانیم به شرایط ماقبل برجام برگردیم تا بتوانیم اگر قرار باشد وارد یک مذاکرات جدیدی شویم با یک دست پر برویم و یک شرایط مقتدرانه داشته باشیم.

خسروانی خاطر نشان کرد: به هر حال شرایط را به خوبی باید رصد و ارزیابی کرد و دقیق محاسبات را اندازه گیری کرد و از تصمیمات هیجانی هم به شدت خودداری کرد.

 انتهای پیام/

captcha