پیکر شهید مدافع حرم« حافظ نظری» در ساوه تشییع شد هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب دیدار کردند اختلافات سیاسی در واشنگتن بالا گرفت/ دقیقه‌ای ۱۰۰ امضا پای تومار استعفای وزیر دادگستری آمریکا كشف يك ميليارد و 600 ميليون ريال كالاي قاچاق در اراك فیلم| افشاگری فخرالاسلام درباره استفاده اصلاح‌طلبان از کلیدواژه معترضیم در اراک عذرخواهی را «تَکرار» کن برگزاری یادواره شهدای دلیجان آمریکا باید بدون شرط منطقه را ترک کند/ آنان فقط زبان زور می‌فهمند اروپا برجام را در برزخ انداخته است/ گزینه‌های کاهش بازرسی و نظارت و خروج از NPT روی میز ایران است ضربه کرونا به صنعت موبایل/ افزایش قیمت نمایشگر و کاهش تولید
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
کد خبر: 62280
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲

وال استریت ژورنال| اتهام‌زنی به ایران؛ محور اختلاف واشنگتن و ریاض

طبق گزارش یک رسانه آمریکایی، مقام‌های عربستان سعودی به آمریکا گفته‌اند واشنگتن درباره دست داشتن ایران در حمله روز شنبه به دو پالایشگاه «آرامکو»، مدارک کافی ارائه نداده است.

به گزارش دیار آفتاب؛​ به نقل از خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع مطلع خبر داده که ریاض و واشنگتن درباره اتهام‌زنی آمریکا به ایران در خصوص حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی آرامکو و نحوه پاسخ به این حمله اختلاف دارند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از افراد مطلع گزارش داد، «یافته‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که ایران در پشت حمله به صنعت نفت عربستان سعودی قرار دارد».

طبق این گزارش، این ارزیابی اطلاعاتی آمریکا روز دوشنبه (دیروز) انجام شده اما به صورت علنی و عمومی منتشر نشده است.

«منابع مطلع» به این روزنامه گفتند: «مقام‌های آمریکا گزارش‌ها و ارزیابی اطلاعاتی خود را در اختیار عربستان سعودی قرار دادند که در آن آمده است که ایران روز شنبه با بیش از ۲۰ پهپاد و حداقل ۱۲ موشک تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده است».

بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، «مقام‌های سعودی گفتند که آمریکا درباره این جمع‌بندی که این حمله را ایران انجام داده، مدارک کافی (به عربستان سعودی) ارائه ندادند؛ موضوعی که نشان می‌دهد اطلاعات آمریکا اطلاعاتی قطعی و صریح نیستند».

این رسانه همچنین خبر داد، مقام‌های آمریکایی در نظر دارند که طی روزهای آینده اطلاعات بیشتری در رابطه با این حمله  را در اختیار سعودی‌ها قرار دهند.

وال استریت ژورنال همچنین از اختلافات آمریکا و عربستان سعودی در رابطه با «نحوه پاسخ گفتن» به حمله روز شنبه به تاسیسات آرامکو هم خبر داده است.

 در این گزارش آمده است: «مقام‌های آمریکا و سعودی درباره نحوه پاسخگویی (به این حمله) اختلاف دارند. برخی می‌خواهند که به ایران حمله نظامی کنند در حالی که برخی دیگر، نگران هستند که انجام این حمله جرقه یک جنگ منطقه‌ای را روشن کند».

شنبه (۲۳ شهریورماه) سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو را هدف قرار داد اما  «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شده‌ که ایران این حمله را انجام داده است. (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا)

انتهای پیام/

captcha