نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودروهای انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود +عکس وزارت امور خارجه هنوز وارد جنگ اقتصادی نشده است سکوت مجلس دربرابر انحراف ۶۷ درصدی دولت از اجرای بودجه سال ۹۶ استفاده از بنزین برای خودروهای هیبریدی وارداتی!/ خروج ارز به بهانه واردات خودروی پاک؛ به نام محیط زیست به کام واردکننده بشار اسد در خط مقدم جنگ : نبرد اصلی ما پایان دادن به تروریسم در تمام مناطق سوریه است بنزین را گران کن! وسوسه لیلاز کنار گوش روحانی سناریوی وارداتچی‌هاکلیدخورد/ واردات گندم در سال رونق تولید فرزندم! دعوا و خشونت کار بدی است ایجاد 237 هزار شغل روستایی با منابع صندوق توسعه/ ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است اختلاف اصلاح‌طلبان و عارف بالا گرفت
چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۹
کد خبر: 62278
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
معماری بی تکلیف شهر؛

گزارش تصویری| مرگ خاموش هویت شهر

شهر اراک با سابقه تاریخی بیش از 200 سال، به علت بی تدبیری مسئولین شهری دچار آشفتگی در سیمای شهری شده است.

به گزارش دیار آفتاب، شاید اولین مسئله که در ورود به یک شهر نظر مخاطب را به خود جلب می کند، معماری و نمای ساختمان های آن شهر باشد. مسئله ای که در شهر اراک از چنان آشفتگی ای رنج می برد که گویی اراک شهر 72 ملت است. از نماهای ساده و قدیمی و خانه های تازه رنگ شده کوی ولیعصر(عج) (چشمه موشک) گرفته تا خانه های تازه ساز با معماری مدرن و بعضا مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی، همه نشان از بی تدبیری مسئولین شهری اراک دارد.

این در حالی است که در بسیاری از شهر ها، شهرداری در راستای جلوگیری از آشفتگی سیمای شهر اقدام به وضع ضوابط و مقرراتی برای نمای ساختمان ها می کند. برای مثال در سال 1393 معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضوابط جدید طراحی و اجرای «نما» در انواع ساختمان‌ها را به مناطق ۲۲گانه ابلاغ کرد.

در یکی از بند های این ضوابط آمده است: سازنده از استفاده از اشکال ناموزون، جانمایی برخی مجسمه‌ها که به فرهنگ ما تعلق ندارد یا استفاده از برخی الگوها و سبک‌های غیرمتعارف که اشاعه دهنده تفکرات ضد دینی و ضد فرهنگی باشد، منع شده است.

captcha