دارایی واقعی سهام عدالت خود را ببینید واکنش حساب توئیتری دفتر رهبر انقلاب به ماجرای رومینا گزارش؛ چه زمانی طلا ارزان می شود؟/ پیش بینی سبزپوشی بورس در هفته آینده آیا دولت آمریکا ماشه را بر پیکر نیمه‌جان برجام خواهد کشید؟ ترامپ احیای برجام را برای دولت بعدی آمریکا دشوار کرده است واکنش میثم مطیعی به ماجرای قتل رومینا اشرفی اختصاصی| امتیازدهی نمایندگان برای عضویت در کمیسیون‌های مجلس بازنگری می‌شود رساندن بنزین به ونزوئلا پاسخ محکمی به زورگویی‌های آمریکا بود آغاز پیش‌فروش یکساله ۷۵ هزار خودرو بزودی/ تحویل ۲۲ هزار خودرو از هفته آینده قاسم‌پور: آسیه پناهی و ساکنان شهرک فدک کرمانشاه قربانی رویه‌های غلط اداری شده‌اند
جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
کد خبر: 62278
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
معماری بی تکلیف شهر؛

گزارش تصویری| مرگ خاموش هویت شهر

شهر اراک با سابقه تاریخی بیش از 200 سال، به علت بی تدبیری مسئولین شهری دچار آشفتگی در سیمای شهری شده است.

به گزارش دیار آفتاب، شاید اولین مسئله که در ورود به یک شهر نظر مخاطب را به خود جلب می کند، معماری و نمای ساختمان های آن شهر باشد. مسئله ای که در شهر اراک از چنان آشفتگی ای رنج می برد که گویی اراک شهر 72 ملت است. از نماهای ساده و قدیمی و خانه های تازه رنگ شده کوی ولیعصر(عج) (چشمه موشک) گرفته تا خانه های تازه ساز با معماری مدرن و بعضا مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی، همه نشان از بی تدبیری مسئولین شهری اراک دارد.

این در حالی است که در بسیاری از شهر ها، شهرداری در راستای جلوگیری از آشفتگی سیمای شهر اقدام به وضع ضوابط و مقرراتی برای نمای ساختمان ها می کند. برای مثال در سال 1393 معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضوابط جدید طراحی و اجرای «نما» در انواع ساختمان‌ها را به مناطق ۲۲گانه ابلاغ کرد.

در یکی از بند های این ضوابط آمده است: سازنده از استفاده از اشکال ناموزون، جانمایی برخی مجسمه‌ها که به فرهنگ ما تعلق ندارد یا استفاده از برخی الگوها و سبک‌های غیرمتعارف که اشاعه دهنده تفکرات ضد دینی و ضد فرهنگی باشد، منع شده است.

captcha