بشقابتان را سالم کنید طرح شهید رهنمون در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) اراک سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی منصوب شد رصد و شناسایی ۱۵ مورد تخلف انتخاباتی در فضای مجازی شکست هیمنه رسانه ای دشمنان مهمترین رسالت جوانان و نوجوانان انقلابی است آغاز اولین رویداد تولید محتوای فعالان فضای مجازی بسیج استان مرکزی در اراک عکس نوشته| نباید از کسی پذیرفت که شورای نگهبان را قبول نداریم چه شد که کار برجام به تهدید متقابل رسید؟/ اروپا دست به ماشه شد؛ ظریف پای NPT را وسط کشید نگرانی شیخ سلمان از انصراف تیم‌های ایرانی حاضر لیگ قهرمانان آسیا/ علی دایی سرمربی تیم ملی شد شوک تورمی بنزین فروکش کرد/ زنده بُدم ضبطی شدم/ ردپای آمریکا در آشفتگی بغداد/ میانجی عمانی دوباره در تهران
چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
کد خبر: 61896
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱

مقبره «اویس زمان» گرفتار ناملايمات روزگار/ آیت الله آقانورالدین شناسنامه اراک است

نگاهی گذرا به مقبره آیت الله آقانورالدین عراقی در اراک علاوه بر جایگاه معنوی اش از یک جایگاه تاریخی و هویتی نیز برخوردار است با مشکلات عمرانی بسیاری روبه روست و نیازمند توجهات خاص مسئولین شهری و استانی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آیت الله حاج آقا نورالدین عراقی در سال ۱۲۸۷ه ق در شهر اراک به دنیا آمد. وی به پیشنهاد پدرش سید محمد شفیع در مدرسه سپهسالار اراک تحصیلات مقدماتی را آغاز نمود و پس از آن برای ادامه تحصیل به عراق رفت و به مدت هفت سال در حوزه علمیه نجف مشغول به تحصیل علم در محضر اساتیدی چون حاج حبیب الله رشتی شد و با استعداد فوق العاده ای که داشت مراحل درسی را تا مرحله اجتهاد پشت سر نهاد.

آقا نور الدین یک دوره اصول فقه نزد آیت الله آخوند ملا علی نهاوندی فرا گرفت و توسط آخوند خراسانی برای وی اجازه اجتهاد صادر شد.

ایشان پس از نیل به درجه اجتهاد به دیار خود بازگشت و بعد از رسیدن به مقام مرجعیت خیل عظیمی از مشتاقان و دانشمندان به دیدار وی شتافتند. آقا نور الدین پیش از شیخ عبد الکریم حائری ریاست حوزه علمیه اراک را نیز بر عهده داشت.

آیت الله العظمی اراکی درباره وی چنین می نویسد: «شخصیت آقا نور الدین چنان بود که علمای زمان خویش و حتی مرحوم شیخ عبدالکریم حائری را تحت الشعاع قرار داد.»

وقتی به مناسبت هفتادمین سالگرد رحلت حاج آقا نورالدین عراقی مجلسی منعقد شد و حجت الاسلام والمسلمین واعظی در این مجلس سخنرانی نمود، در ضمن بیانات خود، می گوید: به آیت الله اراکی گفتم، نظر شما راجع به ایشان چیست؟ آیت الله العظمی اراکی گفتند: مرحوم آقا نورالدین کسی است که امام زمان(عج) را زیارت کرده و آن حضرت با تبسمی ملیح، به ایشان فرموده: «تو اویس زمانی»، حال من که هستم که بخواهم راجع به آقا نورالدین مطلبی بگویم.

آقا نور الدین در سال ۱۳۴۱ ه ق در اراک در گذشت و پس از خاکسپاری در قبرستان شهر بعد ها نیز "کربلایی جعفر بارفروش" با کمک مردم بقعه ای برمزار آن عالم عامل احداث کرد.

آیت‌الله‌آقانورالدین علاوه بر مقامات علمی خود رهبری جنبش مشروطه در عراق عجم را نیز بر عهده داشت و در طول دوره استبداد صغیر و جنگ بین‌الملل اول، در صف آزادیخواهان باقی ماند و به هنگام مهاجرت به استانبول در سال ۱۳۳۴.ق رهبری مهاجران عراقی را به عهده داشت.

غرض از این نوشتار پرداخت به شخصیت آیت الله آقا نورالدین عراقی نیست چرا که این شخصیت عظیم تاریخی نه تنها در اراک بلکه در سطح کشور و به بیان عده ای در سطح بین الملل تاثیر گذار بوده است و شاید نتوان در یک نوشتار کوتاه به این شخصیت چند بعدی در عرصه های سیاسی، فرهنگی ، علمی و اجتماعی پرداخت.

اما نکته ای که این روزها مورد توجه است، مقبره آیت الله آقا نورالدین عراقی است. مقبره ای که محل دنج و معنوی است برای عاشقان و زائران ایشان. سالانه حتی از دیگر شهر های کشور برای زیارت از مزار مطهر این عالم وارسته به اراک می آیند و در این مکان مقدس به زیارت می نشینند.

نکته ای که قابل بررسی و توجه است امسال صدمین سال رحلت این عالم وارسته است و می توان تقریبا چنین قدمتی را به مقبره این بزرگوار نسبت داد. اما نگاهی گذرا و سطحی به مقبره ایشان که علاوه بر جایگاه معنوی اش از یک جایگاه تاریخی و هویتی نیز برخوردار است و با توجه به اقدامات موثر سال های گذشته در راستای گسترش پارک اطراف این مضجع اما بقعه مزار ایشان با مشکلات عمرانی بسیاری روبه روست. مشکلاتی که بعد از باران های امسال حاد تر شده است و در آینده از طرفی می تواند به یک فاجعه انسانی تبدیل شود و جان زائران را به خطر بیندازد و از طرف دیگر می تواند منجر به از دست رفتن یکی دیگر از آثار تاریخی و هویتی شهر اراک گردد.

خوشبختانه طی روزهای گذشته بازدیدهایی از این مکان معنوی و تاریخی توسط مسئولین شهری و سازمان میراث فرهنگی اتفاق افتاده و توافقات کلامی ای رد و بدل شده است اما نکته حائز اهمیت در این رابطه عدم پاسکاری این مهم بین دستگاههایی چون شهرداری، میراث فرهنگی و اوقاف است. باید توجه داشت که تاکیدات متخصصان این حوزه، این مسئله را روشن می کند که اگر پاییز و زمستان سال جاری و یا حتی بهار سال آینده با بارندگی هایی شبیه سال گذشته روبه رو باشیم متاسفانه بار دیگر یکی از اصلی ترین مکان های هویتی شهر اراک که بدون هیچ گونه غلو ی می توان گفت شخصیت دفن شده در این مکان از بزرگترین افراد عرصه علم و عمل است را از دست می دهیم.

در حالی که می توان با رسیدگی به این مکان در راستای کنترل فضای فرهنگی پارک اطراف آن نیز موثر بود و از شخصیت و روح موثر ایشان بهره کافی و وافی را برد.

عضو شورای شهر اراک:

مقبره آقا نورالدین جزء استثنائات است/جای خالی دستگاه های مربوطه در تعمیر مقبره

در همین خصوص ایرج رضایی یکی از اعضای شورای شهر گفت: تنها شهرداری و میراث فرهنگی نمی توانند مشکل را حل کنند یکی از ستون های سومی که بایستی حضور جدی در آنجا پیدا کند اوقاف است و در این قضیه جای اوقاف خالی است.

رضایی افزود: باید کارگروه ویژه تشکیل شود و با توجه به نظر کارشناسی پیش برود. این که ترمیم سریع تر اتفاق بیفتد هیچ کس مخالف نیست. اینکه شهرداری ۵۰ درصد و یا حتی فراتر از آن را تامین کند هم مشکلی نیست چون به هر حال یک نقطه فرهنگی شهر است و هیچ کس مانع نیست.

وی عنوان کرد: بایستی مسئولین استانی هم پای کار بیایند. یعنی استاندار از اداره کل های مربوطه بخواهد که ورود کنند و شهرداری هم به عنوان مجری مسائل شهری ورود پیدا کند.

این عضو شورای شهر بیان کرد: باید در یک جلسه ویژه متولیان این امر دعوت باشند. باید دانست که این میراثی نیست که صد ها نمونه از آن را در یک شهر داشته باشیم. این میراث جزء استثنائات است بنابراین وقتی از بین می رود همه ارگانها باید پای کار بیایند.

وی ادامه داد: از نظر اینکه شهرداری هر چه قدر بخواهد در این زمینه بر اساس نظر کارشناسی هزینه کند موافق هستم ولی باید توجه کرد که بایستی متولیان میراث فرهنگی، اوقاف و استانداری و دیگر سازمان ها نیز ورود پیدا کنند و این را بهبود ببخشند تا که نتیجه حاصل شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا:

مقبره آقانور الدین شناسنامه اراک است

همچنین مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در این خصوص گفت: مقبره آقا نور الدین شناسنامه اراک است و دقیقا امسال صدمین سال وفات ایشان و به همین ترتیب حدود صد سال از ساخت آن مقبره می گذرد.

سورانه افزود: گنبدش در همان دوران قاجار ساخته شده است و در ایران نمونه دومی است که از این نوع وجود دارد که در حال حاضر در معرض فرسودگی و تخریب قرار دارد.

وی عنوان کرد: این را در حال حاضر اخطار می دهیم که چه سازمان میراث فرهنگی و چه اوقاف و چه سایر مسئولین اگر روزی بر اثر کوچکترین حادثه ی طبیعی ای، اتفاقی افتاد و این جا تخریب شد جدای از مسائل جانی، یک سرمایه و میراث تاریخی و فرهنگی شهر را از دست می دهیم پس به همین دلیل لازم است که باید به آن پرداخته شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک بیان کرد: سه سال پیش برآورد هزینه کردند و گفتند که این کار برای مرمت و بازسازی نیاز به صد میلیون هزینه دارد که در حال حاضر با توجه به تورم این رقم به سه برابر هم افزایش یافته است که البته باید کارشناسی شود.

وی در خصوص شخصیت این عالم بزرگ گفت: آیت الله آقا نورالدین از کسانی است که دو بار خدمت امام زمان(عج) شرفیاب شده است، در صورتی که این اتفاق برای علی بن مهزیار یک بار رقم خورده است ولی  برای او هم در مشهد و هم در اهواز مقبره ای ساخته شده و مورد استقبال است. مقبره آقا نورالدین همین الان از شهر های مختلف کشور زائر دارد و خیلی افراد هستند که می آیند، اعتقاداتی دارند و حاجات می گیرند؛ یعنی ایشان اهل کرامت است.

سورانه خاطر نشان کرد: لازم است به این قضیه پرداخته شود و سرمایه گردشگری شهر که قدمتی صد ساله دارد باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای شهر اراک:

ترمیم مقبره آقا نور الدین را نباید به دیگران حواله کرد

علیرضا مرادی دیگر عضو شورای شهر اراک نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر برای تعمیری که با بارندگی امسال دچار مشکل نشویم نیاز به ۱۰۰ میلیون داریم تا بتوانیم بخشی که در معرض آسیب است را پوشش دهیم.

مرادی افزود: کار را نباید به میدان کس دیگری فرستاد. نه استاندار با فوریت به این مسئله ورود می کند و نه می توان آنها را به این سرعت وارد میدان کنیم .

وی عنوان کرد: آنجا از همه جوانب نیاز به حمایت دارد. شورای چهارم و شهردار قبلی انقلابی در آن منطقه ایجاد کردند و از آسیب های آن منطقه جلوگیری کردند و از حالت مشمئز کننده بیرون آمده است.  ما این منطقه را رها کردیم که فکر می کنم حداقل بی مسئولیتی است و نیاز است که برنامه ریزی صورت گیرد تا مشکلاتش رفع گردد.

عضو شورای شهر بیان کرد: گنبد شکاف برداشته و با این وضعیت نمی توانیم با جلسه کار را پیش ببریم و این موضوع را حواله به جای دیگر بدهیم. حداقل باید تعمیرات ظاهری را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ساخت این مقبره کار مردمی بوده است و بعید می دانم اوقاف ورود کند. این مقبره برای شهر اراک است و اینکه شورا به آن حساس باشد مهم است.

امید است که مسئولین شهری و استانی هر چه سریعتر به داد این مکان مقدس و تاریخی برسند و با دوری از پاسکاری های مسئولیتی از این هویت فرهنگی و مذهبی و سیاسی اراک قبل از هر اتفاق ناگواری حمایت کنند چراکه پیشگیری بهتر از درمان است.

انتهای پیام/

captcha