شناسایی ۱۹ مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته استان مرکزی تهیه و توزیع ۲۱هزار بسته غذایی و بهداشتی در رزمایش کمک مومنانه ساوه آغاز مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان مرکزی چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟ کمک مومنانه تجلی باورهای دینی و اسلامی است دشمنان در مسئله «رومینا اشرفی» به دنبال تخریب مبانی فقهی اسلام هستند/مدعیان حمایت از حقوق زن به دنبال منافع حزبی هستند تحریم نیروی انتظامی خلاف قواعد بین‌المللی است/آمریکا امنیت ملی را نشانه گرفته است مسمومیت پنج نفر با الکل در استان مرکزی/ یک نفر نابینا شد آغاز توزیع کمک های مومنانه در تفرش جمع آوری 160 میلیارد ریال زکات فطریه در استان مرکزی
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
کد خبر: 61753
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵

خروج علیه تمامیت خواهیِ لیست امید در شورای شهر اراک

می توان اقدام دیروز سه عضو شورای اسلامی اراک را خروج علیه تمامیت خواهی در شورا نامید تا که شاید این حرکت تلنگری باشد بر آنها که در ظاهر سعی دارند واژه مردم از کلامشان جدا نشود.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز گذشته صحن فوق العاده شورای اسلامی کلانشهر اراک با محوریت برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورا و کمیسیون ها  برای سال سوم برگزار شد.

در این جلسه  سه تن از اعضای شورا (علیرضا مرادی، حامد آجرلو، علی جعفر محصولی) به نشانه اعتراض به عملکرد اعضای لیست امید در انتخاباتی( بخوانید انتصابات) که در حال انجام بود، با صحبت های علیرضا مرادی تحت عنوان اینکه این اقدام اعضای به اصطلاح اصلاح طلب خلاف شان مردم و مردم سالاری است جلسه را ترک کردند.

در همین خصوص ذکر چند نکته قابل توجه است.

۱- اعضای لیست امید شورا باید در نظر بگیرند که محدوده مردم سالاری دینی تا پشت اتاق های شورا نیست و در انتخابات سال ۹۶ و با انتخاب این افراد به پایان نرسیده است. بلکه مردم سالاری دینی در تمام ابعاد شورا و تا آخرین روز کاری آن برقرار خواهد بود و باید در تمام خروجی های شورا جلوه داشته باشد. پس نکته مهم این جاست که این برداشت که چون اکثریت صندلی های شورای شهر در اختیار لیست امید است پس می توانند همه چیز را برای خود داشته باشند، اثرات سوئی خواهد داشت و خود به صورت پنهان و نرم ذبح بدون بسم الله مردم سالاری دینی است.  

۲- نکته ای که باید در کنار مردم سالاری دینی به آن توجه شود قیام علیه تمامیت خواهی است. یکی از اصلی ترین آفت های جوامع سیاسی تمامیت خواهی جریانات سیاسی خاص پس از پیروزی نسبی در انتخابات است. این مهم وقتی خود را نشان می دهد که تصمیم گیری های مهم یک پارلمان محصور در افکار و برنامه های عده ای خاص می شود و نوعی از دیکتاتوری مدرن با روکشی از دموکراسی جلوه می کند و دیگر اعضا که شاید حتی رأی بیشتری هم نسبت به اکثریت حاضر دارند از اعمال قدرت در حوزه های مختلف جا می مانند که این مسئله آسیب های بسیاری به بدنه یک شورا و یا پارلمان ملی و شهری وارد می سازد. اگر بخواهیم به عنوان نمونه به اتفاقات دیروز شورای شهر بپردازیم، می توان اقدام دیروز سه عضو شورا را خروج علیه تمامیت خواهی در شورا نامید تا که شاید این حرکت تلنگری باشد بر آنها که در ظاهر سعی دارند واژه مردم از کلامشان جدا نشود.

۳- انحصار طلبی در همه ابعاد اجتماعی و اقتصادی و حتی سیاسی آسیب زاست و زمانی که انحصار طلبی و تمامیت خواهی حاکم شود آرام آرام پای افراد و جریانات خاص بیرونی به مسائل باز و دخالت در تصمیم گیری ها آغاز می شود. به عبارتی ساده تر انحصار، رانت می آورد که می توان در فعل و انفعالات سیاسی از آن به عنوان رانت سیاسی نام برد که افراد خارجی( خارج از شورا) با تکیه بر حضور عده ای که با محوریت انحصار طلبی پیش می روند از نفوذ بی حد و حصری برخوردار شوند.

۴- مدیریت فضای احساسی و تکیه بر منطق از مواردی است که باید در هر حرکت شورایی ای مورد توجه قرار گیرد. طبق گفته های کاوه فلک افلاکی رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک که گفته های به حق و درستی است اختلاف نظر در هر فضای شورایی طبیعی است اما نکته مهم در این اتفاقات مدیریت فضاست نه اینکه عده ای طوری به ماجرا نگاه کنند که گویا از قبل آرزو داشتند که چنین اتفاقاتی رقم بخورد و برای نجات فضای مسموم آن لحظه، نه تنها دست به کاری نزنند بلکه بنزین روی شعله بپاشند. در ماجرای دیروز باید از عملکرد و تلاش برخی از اعضای شورا برای کنترل فضا و حتی تنفس دادن به این انتخابات داشتند تشکر کرد اما برخی افراد گویا سعی داشتند در فضایی احساسی بحث اصلی اعتراضی را به حاشیه ببرند و مسائلی را مطرح کنند که هم فراری رو به جلو داشته باشند و هم ازاین فضای غبار آلود نهایت برداشت خود را کنند که البته این افراد با رای های معنا دار هم حزبی های خود پاسخ عملکرد احساسی شان را دریافت کردند.

۵- یکی از اصلی ترین مواردی که باید در شورای شهر به آن توجه شود نگاه نظارتی شورا بر عملکرد شهرداری است. دیده ها نشان از آن دارد که شهردار فعلی دارای سرعت نسبتا خوبی در انجام وظایف مدیریت شهری خود است و سعی دارد که فعالیت ها را بدون توجه به حاشیه نگاری ها پیش ببرد. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که، شورایی که شهردارش از عملکرد نسبتا مثبتی برخوردار است باید خود جلوتر و کامل تر از شهردار باشد چرا که باید به عنوان یک نهاد نظارتیِ با جذبه، با قدرت تمام و کمال بر عملکرد شهرداری نظارت داشته باشد. مطمئنا این دست اتفاقات و عدم مدیریت آن در شورا و حرکت حزبی جریان خاص شورا جز اینکه باعث عقب افتادگی شورا از شهردار می شود نتیجه دیگری ندارد و این مسئله در بلند مدت ضربات جبران ناپذیری به شورا و در نتیجه به شهر وارد می سازد.

۶- نگاه به ریاست در شورا آن هم رئیسی که اجماع همه اعضا بر روی اوست نشان از اعتماد همه جانبه به این شخص دارد اما این مهم دیروز توسط اعضای لیست امید زیر سوال رفت. باید گفت تلاش دیروز فلک افلاکی و فدایی در حفظ شاکله ۱۱ نفره شورای شهر بسیار قابل تقدیر بود اما متاسفانه عده ای از اعضای ۸ نفره لیست امید سعی داشتند با تکیه بر احساس و نگاه های سیاسی جریان را پیش ببرند. نکته ای که در این خصوص باید به آن توجه کرد این است که محمد حسین فدایی و کاوه فلک افلاکی به عنوان رئیس فعلی و قبلی شورای شهر بارها بر تعویق جلسه برای حضور هر ۱۱ عضو تاکید داشتند اما چند تن از اعضا به این در خواست هر دو رئیس بی توجه بودند. حتی در بخشی فدایی خواست که در این رابطه، رای گیری هم لازم نیست و عزیزان دراین خصوص اجماع کنند اما باز هم مورد بی توجهی چند تن از اعضا قرار گرفت و جلسه ادامه پیدا کرد. شاید همین مهم مهر تاییدی باشد بر صحبت های معترضین، که اعضای لیست امید به ریاست انتخابی و یا همان انتصابی خود فقط به عنوان یک شخص بدهکار به این جریان نگاه می کنند نه به عنوان یک راهبر و مدیر که همراهی او در راستای رشد شورا کمک کننده خواهد بود.

۷- مطمئنا باید تمام تلاش اعضای شورا بر این باشد که تا جای ممکن کمیسیون های شورای اسلامی کلانشهر اراک توسط افراد متخصص آن موضوع اداره شود اما نکته قابل توجه این است که در جلسه دیروز یکی از اصلی ترین و محوری ترین کمیسیون های شورای شهر یعنی کمیسیون فنی، عمران و ترافیک به شخصی رسید که همه این اعتراضات به دلیل حضور او در موقعیت قبلی و فعلی اش بود. کمیسیون عمرانی که قبل از این در اختیار محمد حسین فدایی بود اما در حال حاضر به کسی رسید که مشخص نیست چه میزان توان و تخصص این کمیسیون پر اهمیت را داشته باشد. در همین زمان بود که حتی یک نفر از ۸ نفر رای دهنده لیست امید علی رغم اینکه تنها کاندیدای این کمیسیون طوفان محمدی بود در برگه رای خود نام آجرلو که دارای تخصص عمران است را نوشت. می توان گفت که این اتفاق نیز سندی شد بر صحبت های افراد معترض که همه چیز از پیش تعیین شده و بر اساس انتصابات است و نه انتخابات و حتی خود اعضای لیست امید هم این را خوب می دانند اما مشخص نیست این اجبار در این شکل رای دهی از کجا ناشی می شود.

۸- نگاه های حزبی و سیاسی یکی از اصلی ترین ضرباتی است که هر شورا و یا پارلمانی از آن متضرر می گردد. اینجاست که منافع حزبی از منافع ملی و شهری پیشی می گیرند و مردم تنها لقلقه ی زبان مسئولین و اعضای پالمان و شورا می شوند. نگاهی به عملکرد گذشته و فعلی این شورا تاییدی بر همین اتفاق است که می توان آن را در انتخاب شهردار نیز مشاهده کرد. پس از اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال تاجران، شهردار اسبق شد؛ شورا باید فرد جدیدی را انتخاب می کرد که همین قضیه چندین ماه شهر را گرفتار سیاست بازی اعضای لیست امید شورا کرد و منجر به موضع گیری های منفی و متعدد نماینده ولی فقیه، استاندار و مردم شد و این شورا تذکرات بسیاری دریافت کرد. برای نمونه در همان جلسه انتخاب سعید نادری به عنوان شهردار یکی از اعضای لیست امید نهایت اعتراض خود را به کاندیدا شدن فردی که شرایط شهردار شدن را ندارد اعلام کرد اما در هنگام رای دهی، نادری همان هشت رای لیست امید را کسب کرد و این نشان از آن دارد که فردی معترض است اما در عین حال مجبور به رای دادن! حتی بعد از مدتی که انتخاب شهردار به درازا کشید استانداری طی موضع گیری در نشست خبری خود گفت که دوتن از اعضای لیست امید شورا به او گفته اند که بر اساس صلاح و چارچوب های حزبی رای داده اند. همین موضع گیری استاندار مرکزی و عملکرد این افراد نشان از اولویت گیری منافع جریان و حزب بر منافع شهر است که هزاران فرسخ با کلمه مردم که بر دهان آقایان جاری است فاصله دارد.

۹- مطمئنا مردم مهم ترین و اصلی ترین رکن جامعه هستند که از بازی جریان سیاسی خاص ضربه می خورند و همچنین این دست اقدامات انحصار طلبانه نا امیدی و بی اعتمادی مردم به مسئولین نظام سیاسی را در پی خواهد داشت. در جلسه روز گذشته بعد از پایان جلسه صدای اعتراض یکی از خبرنگاران حاضر در صحن که در جایگاه یک شهروند اعتراض می کرد اثباتی بر این مدعا بود. صدای اعتراض این شهروند نشان داد که مردم علاقه خاصی به بازی سیاسی ای که جریان خاص در کشور و شهر به راه می اندازد، ندارند و علاقه مندند که مدیریت شهری و مدیریت کشور در نهایت آرامش و حضور تمام افکار و سلایق پیش برود.  

امید است که این شورا نهایت تلاش خود را به کار گیرد که از فضای تصمیم گیری های سیاسی و حزبی فاصله بگیرد و تمام همت و تلاش خود را بر مردمی بودن بگذارد و با رعایت اخلاق سیاسی به بخشی از رای مردم که به سه عضو دیگر از اعضای شورا اختصاص یافته احترام گذاشته و گوش خود را از دهان افراد بیرون از شورا دور کنند.

انتهای پیام/

captcha