انسجام ، پاکدستی و استقلال نمایندگان عامل ایجاد مجلسی قوی است/بسیاری از نمایندگان مجلس دهم در پیگیری مطالبات مردمی کوتاهی می کردند نتایج نهایی شمارش آرای حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان مسئولان آشتیان با خانواده شهید «رسول رضایی» دیدار کردند کاهش 30 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در بازار/نمایشگاه بهاره در اراک برگزار نمی شود چرا اصولگرایان به سیاستمداران‌شان امیدوارند؟/ اصلاح‌طلبان با عملکرد ضعیف‌شان باعث شدند مردم بسیاری از صندوق رأی فاصله بگیرند مردم با مشارکت در انتخابات به رکن اصلی مردم‌سالاری اعتبار بخشیدند دلایل ناتوانی کشورها برای تولید واکسن کرونا/کووید19 آخرین تهدید جهانی حوزه سلامت نیست پنج فناوری‌ بهداشتی و درمانی برای مقابله با ویروس کرونا کارگران با حقوق زیر خط فقر زندگی می‌کنند/ دولت مانع اصلی افزایش دستمزد کارگران یک کابوس دیگر یوزی رابین در خصوص برنامه موشکی ایران به حقیقت پیوست/ ایران چهارمین کشور دنیا با «موشک هواپرتاب ۱۰۰۰ کیلومتری» +عکس
دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
کد خبر: 60983
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
محسنی‌ اژه‌ای در رشت مطرح کرد

لزوم برخورد دستگاه قضا با نفوذی‌ها و مروجان بی‌دینی

رشت- معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: امروز باید با نفوذی‌ها و افرادی که به حقوق مردم تعدی می‌کنند و درصدد رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی هستند به شدت برخورد کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای ظهر شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل جدید دادگستری گیلان که در سالن همایش‌های امام خمینی (ره) این سازمان برگزار شد با اشاره به دوران خلافت حضرت علی (ع)، اظهار کرد: صیانت از بیت المال بویژه توسط کسانی که در امر حکومت هستند، گرامی داشتن مردم توسط کارگزاران نظام از جمله موارد مورد تاکید حضرت علی خطاب منصوبین و مدیران است.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه غلط است بگوییم کاری به جهنم و بهشت رفتن مردم نداریم، افزود: بنا به فرمایش امیرالمومنین مسئولان علاوه بر تامین امنیت، آرامش، توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در راستای رسیدن مردم به کمال و دین مسئول هستند.

وی رعایت عدالت، بی طرفی و توجه به اصول و ضوابط قضائی بدون واهمه داشتن از حکم را از مهم‌ترین مواردی دانست که باید توسط مسئولان قضائی مورد توجه قرار گیرد و گفت: امروز تمام این موارد جزو ضوابط انقلاب ما است.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به مال اندوزی برخی افراد از بیت المال، بیان کرد: امروز باید با نفوذی‌ها و افرادی که به حقوق مردم تعدی می‌کنند و درصدد رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی هستند به شدت برخورد کرد.

وی ادامه داد: وجود این افراد که با پولی که مال مردم است در جامعه صاحب جایگاه و پایگاه می‌شوند و چوب زور بالای سر می‌شوند و در تمام دستگاه‌ها نیروها را به فساد می‌کشاند، به شدت به جامعه آسیب می زنند.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید تلاش و انگیزه کافی برای مبارزه با این افراد داشته باشیم و بی تفاوت از کنار آنها رد نشویم، افزود: باید با مال اندوزی این افراد و مقابله با هنجارشکنان و کسانی که ارزش‌های مردم انقلابی و دینی را زیر پا می‌گذارند قاطعانه برخورد شود.

وی با بیان اینکه محور کار مدیران تکلیف است، گفت: احمد سیاوش پور مدیرکل سابق دادگستری گیلان بدلیل خدمات‌ ارزشمند و تجربه از این پس در در دیوان عالی کشور خدمت خواهد کرد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به درصد بالای پرونده‌های ورودی در دادگستری استان گیلان و ماندگاری کوتاه‌تر این پرونده نسبت به میانگین کشوری، بیان کرد: این تعداد ورودی پرونده‌ها زیاد است و باید دستگاه‌های اجرایی با یک‌ شورای حل اختلاف برای صلح و سازش ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیشتر پرونده‌های کیفری شامل سرقت، توهین، ضرب و جرح عمدی و غیر عمدی است، افزود: باید از ظرفیت استانداری، شورای شهر، امام جمعه برای حل اختلافات استفاده کرد و پروندهای حقوقی و کیفری مربوط به دستگاه‌های دولتی درون دستگاه‌ها حل شده و پرونده قضایی تشکیل نشود.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: بازرسی کل کشور باید بسیاری از موضوعات را پیش از تشکیل پرونده قضایی و در زمان مقرر تذکر دهد به عنوان مثال دادستان‌ها به عنوان مدعی العموم در ارتباط با تغییر کاربری، زمین و دریاخواری پیش از ساخت و ساز و دیوارکشی ورود کنند.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه بخش اعظم مشکلات و پرونده‌ها بدلیل عملکرد و عدم نظارت بانک‌ها است، افزود: بانک‌ها در رابطه با اعطای تسهیلات و ضامن باید نظارت کامل بر روی افرادی که تسهیلات را دریافت می‌کنند داشته باشند.

وی با بیان اینکه نباید ریشه‌ها را رها و تنها مردم را محکوم کنیم، گفت: بانک باید قبل از این کسی که ۳۸هزار سکه خریداری و پول را از بانک دریافت کند بررسی‌های لازم را انجام دهد.

کد خبر 4694496

captcha