آچمز شدن نارسانه ها از شفافیت ایران در خصوص آمارهای کرونا/ وقتی سازمان‌های جهانی هم مجبور به تایید آمار وزارت بهداشت می شوند اینفوگرافیک| در صورت ابتلا به ویروس کرونا چکار کنیم؟ کیت تشخیص ویروس کرونا تولید بومی شد/ توانایی ساخت ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیت تشخیص کرونا در روز بی بی سی هم تریبون رسمی بن سلمان شد/ هزینه نجومی آل سعود برای ویروس پراکنی ورود ایران به لیست سیاه FATF به خاطر تحریم‌ها تاثیر منفی بر اقتصاد ایران ندارد مرکز پاسخگویی به سوالات مربوط به کرونا در استان مرکزی راه اندازی شد گفتگو با مربی که در یک هفته از دو فدراسیون حکم گرفت مصاحبه|رفتار منطقه‌ای تونس به مقاومت نزدیک‌تر است/ دورنمای دولت جدید پس از رأی اعتماد قیمت روز خودرو در ۱۰ اسفند کنترل نشدن نقدینگی از عوامل افزایش قیمت خودرو است / مافیا بازار خودرو را در اختیار گرفته
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
کد خبر: 60966
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
آشنایی با رشته‌های دانشگاهی|

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

آگاهی نسبت به رشته‌های مهم و پرطرفدار گروه‌های آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۹۸، در آخرین فرصت‌های باقیمانده می‌تواند انتخاب رشته مطمئنی را برای داوطلبان رقم زند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری دانشجو، تنها چند ساعت به بسته شدن پرونده انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ باقیمانده و سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌های گوناگون ساعت ۲۴ امشب ۲۶ مردادماه را آخرین مهلت ثبت کدرشته محل‌های داوطلبان مجاز آزمون اعلام کرده است. معمولا داوطلبان با دلایل مختلفی ثبت انتخاب رشته خود را به لحظات آخر می‌سپارند و یکی از این دلایل تردید در رشته‌های انتخابی و ترس از آینده تحصیلی است، درواقع آنان که نسبت به رشته و انتخاب‌های خود آگاهی لازم را ندارند با نگرانی از آینده لحظات را سپری می‌کنند.

از همین رو سعی داریم در همین ساعات باقیمانده برای آنان که هنوز در شک و تردید ثبت انتخاب رشته خود هستند، تعدادی از رشته‌های مهم و پرطرفدار هر گروه آزمایشی اعم از ریاضی و فنی، علوم تجربی و انسانی را معرفی کنیم، البته این رشته‌ها را طی روز‌های گذشته به تفصیل مورد بررسی قرار داده‌ایم که برای اطلاع از جزئیات بیشتر آن‌ها می‌توانید به لینک‌های آن‌ها در سایت خبرگزاری دانشجو مراجعه کنید.

داوطلبان گروه علوم ریاضی و فنی بخوانند:

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

مهندسی برق

اگر خواهان تحصیل در برترین دانشگاه‌های کشور باشید با هررتبه‌ای نمی‌توانید به سمت این رشته روید درحقیقت تلاش زیادی می‌طلبد. دانشگاه صنعتی شریف یکی از برترین دانشگاه‌های کشور است که معمولا برای رشته مهندسی برق مناسب و توانمند محسوب می‌شود.

فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده‌است.

رشته برق در مقطع کارشناسی به چهار گرایش؛ مخابرات (با هدف تربیت کارشناسانی متخصص در زمینه‌های شناخت نحوه عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره‌برداری، تجزیه و تحلیل و طراحی‌سیستم‌های مخابراتی)، کنترل (آشنایی دانشجویان با چگونگی تحلیل و مدلسازی سیستم‌های پویا و معرفی اصول طراحی و نحوه استفاده از سیستم‌های کنترل خودکار)، قدرت والکترونیک (با هدف تربیت کارشناسانی در زمینه شناخت نحوه عملکرد، چگونگی نگهداری بهره‌برداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم‌های الکترونیکی در واحد‌های مختلف صنعتی و خدماتی کشور است) تقسیم می‌شود.

اطلاعات بیشتر درباره این رشته جذاب و پرطرفدار را در گزارش «همه آنچه باید درباره رشته «مهندسی برق» بدانید / از گرایش‌ها تا بازار کار» مطالعه کنید.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

مهندسی معماری

معماری از آن دست رشته‌های جذابی است که هر داوطلب کنکور ریاضی را برای تحصیل وسوسه می‌کند چرا که معماری یک هنر و مباحث درسی آن ترکیبی از فن و هنر است. کافی است قدری ذوق هنری، تخیلی قوی و روحیه کارگروهی داشته باشید تا به یک معمار خوب تبدیل شوید.

مهندس معمار، نقشه‌های ساختمان‌های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان‌های قدیمی را طراحی می‌کند، همچنین مهندس معمار به طرح ریزی ترکیب و نحوه قرارگیری مجموعه‌ای از ساختمان‌ها و فضا‌های اطراف آن‌ها نیز می‌پردازد.

حقوقی که مهندس معمار دریافت می‌کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می‌گیرند.

اگر به رشته مهندسی معماری علاقه دارید جزئیات بیشتر درباره این رشته را در گزارش «رشته «مهندسی معماری» ترکیبی از فن و هنر است / موقعیت‌های شغلی متنوع در انتظار معماران» بخوانید.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع به طراحی، پیاده سازی و بهبود سیستم‌های یکپارچه‌ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی می‌پردازد، این حوزه به دنبال حذف و کاهش منابع تلف شده، از قبیل: زمان، پول، مواد اولیه و انرژی است.

درحقیقت مهندس صنایع راه‌های جلوگیری از هدر رفتن مواد، تجهیزات و ماشین آلات در فرآیند تولید را یافته و پیاده‌سازی می‌کند و بیشتر درگیر افزایش بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی، روش‌ها و تکنولوژی است. مهندس صنایع در خصوص راه‌های استفاده موثر و کارا از نیروی کار، ماشین آلات، مواد، اطلاعات و انرژی برای تولید محصول یا ارائه خدمات به مدیران صنایع مشاوره می‌دهد.

اگر رشته‌های گوناگون مهندسی همچون مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، مواد، شیمی و ... را همچون مصالح ساختمانی در نظر بگیریم که ساختمان صنعت کشور را می‌سازند، رشته مهندسی صنایع همچون ماده‌ای چسبناک است که این مصالح را به یکدیگر چسبانده و باعث می‌شود تا ساختمان صنعت بتواند با استحکام زیاد سرپا بایستد.

موقعیت‌های شغلی و بازار کار رشته مهندسی صنایع را در «کنترل پروژه‌های بزرگ را با رشته «مهندسی صنایع» در اختیار بگیرید / پلی بین اهداف مدیریت و عملکرد سازمان‌ها» بخوانید.

داوطلبان گروه علوم تجربی بخوانند:

مطابق آمار‌ها، پرطرفدارترین رشته‌های تجربی در بین رتبه‌های زیر ۱۰۰ کشوری به ترتیب دو رشته پزشکی و دندانپزشکی و در بین رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ کشوری به ترتیب پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بوده است. رشته‌های پرطرفدار تجربی برای رتبه‌های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کشوری نیز به ترتیب شامل علوم آزمایشگاهی، دامپزشکی، علوم تغذیه، رادیولوژی، روانشناسی، پرستاری، بینایی سنجی، زیست شناسی، اتاق عمل، شنوایی شناسی، علوم قرآن، علوم قضایی، علوم تربیتی، هوشبری، شیمی، زیست شناسی سلولی مولکولی، دبیری شیمی، کار درمانی، مامایی، مدیریت، اعضای مصنوعی، حسابداری، گفتار درمانی وعلوم قرآن هستند.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی جزو شاخه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود و تاثیر زیادی در بهداشت و کاهش هزینه‌های درمان داشته است. این رشته برای تشخیص و درمان و همچنین پیشگیری و پیگیری بیماری‌های مختلف علوم پزشکی کمک بسیاری کرده است. زمینه فعالیت این رشته بیشتر در ارتباط با آنالیز آزمایشگاهی خون و مایعات بافت‌های بدن است.

افرادی که در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل می‌کنند با آزمایش‌های بیوشیمیایی و هماتولوژی می‌توانند پزشک را در تشخیص بیماری یاری کنند.

با توجه به اهمیت بهداشت و سلامتی در زندگی، فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی به راحتی جذب بازار کار می‌شوند، برای اطلاع از این موقعیت‌های شغلی گزارش «معرفی رشته‌ای پرطرفدار برای تجربی‌ها / با رشته «علوم آزمایشگاهی» به راحتی جذب بازار کار شوید» را مطالعه کنید.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

دامپزشکی

رشته دامپزشکی جزو رشته‌های پرمتقاضی گروه علوم تجربی است که داوطلبان در دو مقطع کاردانی و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در آن تحصیل کنند. هدف این رشته کنترل، پیشگیری و ریشه‌کنی بیماری‌های دامی و درمان بیماری‌های دامی است البته فارع التحصیلان این رشته می‌توانند در کنترل بهداشتی محصولات دامی و کنترل و ریشه کنی بیماری‌های مشترک انسان و دام به فعالیت بپردازند.

اگر علاقه به کار با حیوانات یا امور پزشکی (ورود به سالن کالبدگشایی، جراحی و سروکار داشتن با خون و غیره) و یا حوصله تحصیل طولانی و امتحانات بعضاً دشوار را ندارید از انتخاب رشته دامپزشکی حتماً صرفنظر کنید.

حیطه فعالیت یک دامپزشک و توانمندی وی بسیار وسیع است به طوری که این حرفه را دارای تنوع و گوناگونی بسیار زیاد می ‏دانند، درحقیقت اثرگذاری خدمت دامپزشک از مزرعه تا میزغذا است.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر رشته دامپزشکی گزارش «هرآنچه باید درباره «رشته دامپزشکی» بدانید / اثرگذاری خدمت دامپزشکان از مزرعه تا میز غذا» را دنبال کنید.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

زیست فناوری

زیست فناوری نوین یکی از امید‌های قرن آینده برای رفع بسیاری از نیاز‌های مختلف بشر و راه حلی برای تامین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد جهان به شمار می‌رود و یکی از هفت رشته کلیدی فناوری جهان در قرن حاضر محسوب می‌شود.

بیوتکنولوژی را در یک تعریف کلی به‌کارگیری ریزاندامگان یا ارگانیسم یا فرایند‌های زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی دانسته‌اند. تعریف ساده این پدیده نوین عبارت است از دانشی که کاربرد یکپارچه زیست‌شیمی، میکروب‌شناسی و فناوری‌های تولید را در سامانه‌های زیستی به دلیل استفاده‌ای که در سرشت بین رشته‌ای علوم دارند مطالعه می‌کنند. بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از دارو‌ها است که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی‌الخصوص داروسازی است.

از رشته زیست فناوری در گزارش «رشته پر سروصدای علوم تجربی‌ها در سال‌های اخیر / با تحصیل در «زیست‌فناوری» گامی نوین به سمت خودکفایی کشور بردارید» بیشتر بخوانید.

داوطلبان گروه علوم انسانی بخوانند:

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

حقوق

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‏‌های داوطلبان گروه علوم انسانی است. دلیل این محبوبیت را می‌توانیم در جذابیت این رشته که ماهیت آن پرداختن به استدلال و منطق و درک قوانین و مقررات است و همچنین بازار کار و درآمد بالای این رشته، جستجو کنیم.

دامنه گرایش‏‌های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است. این روابط می‌‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی‌‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‌‏شود.

ویژگی‌های جذاب و درآمدزای این رشته را در گزارش «همه آنچه باید درباره محبوب‌ترین رشته گروه علوم انسانی بدانید / هم جذاب و هم درآمدزا» دنبال کنید.

انتخاب رشته‌ای مطمئن در واپسین لحظه‌ها / از ثبت برترین رشته‌های دانشگاهی جا نمانید

روانشناسی

روانشناسی یکی از ۵ رشته مهم و پرطرفدار دانشگاهی در جهان و از رشته‌های محبوب گروه علوم انسانی است که تفکیک آن از رشته روانپزشکی اهمیت زیادی دارد، درحقیقت روانشناسی به‌معنای مطالعه افراد، رفتارهایشان، اعمال، افکار، تعاملات و واکنش‌های آن‌ها و روانپزشکی به‌معنای مطالعه، تشخیص، مدیریت و پیشگیری از اختلالات روانی است.

دانشجوی این رشته باید نسبت به اطراف خود و جامعه خود دید عمیقی داشته باشد تا بتواند ظرافت‌های رفتاری افراد را درک کرده و در نهایت به ویژگی‌های روانی افراد پی ببرد.

captcha