بخشنامه جدید استخدام رسمی در دولت ابلاغ شد سیروس گرجستانی در سن 76 سالگی درگذشت حادثه در یکی از سوله های در حال احداث سایت هسته ای نطنز برخورد پراید با تریلی در اتوبان تهران – ساوه دو کشته بر جا گذاشت ساماندهی سهامداران آذرآب یکی از خواسته‌های کارگران است/ بانک کشاورزی مالک مطمئنی نیست صنعاء به شدت بمباران شد توصیه‌هایی برای استفاده از ماسک در گرمای تابستان میان وعده‌های خوشمزه‌ای که انرژی بدنتان را تامین می‌کنند آیین تعویض پرچم گنبد حرم مظهر امام رضا (ع) امشب برگزار می‌شود جنگنده آذرخش؛ استوانه صنعت هوایی ایران در اوج تحریم‌ها + تصاویر
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر: 60437
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی:

تغییر اساسنامه‌ها و آیین‌نامه‌های ارتقاء هیئت‌علمی نیازمند تحول جدی است

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تغییر اساسنامه‌ها و آیین‌نامه‌های ارتقاء هیئت‌علمی را نیازمند تحول جدی دانست و گفت: همچنین تغییراتی جدی باید در خصوص آیین‌نامه اجرایی مدیریت دانشگاه که بسیار ضعیف است و در شأن جمهوری اسلامی نیست صورت گیرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی شامگاه چهارشنبه در جلسه مشترک روسای دانشگاه‌های استان با اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: یک سری الزامات در خصوص مسائل آموزشی باید صورت گیرد که متأسفانه در برخی از آنها تبعات اجتماعی جبران ناپذیری وجود دارد.

وی با انتقاد از اینکه در شهرستان نراق تا تفرش سه مرکز دانشگاهی آزاد وجود دارد افزود: در این مسیر کوتاه چرا باید سه مرکز دانشگاهی وجود داشته باشد و باتوجه به بازدیدی که از این مراکز داشتیم انبوهی از امکانات و تجهیزات بلااستفاده در آنها وجود داشت که این موضوع ناراحت کننده است.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تغییر اساسنامه ها و آیین نامه های ارتقاء هیئت علمی را نیازمند تحول جدی دانست و افزود: همچنین تغییراتی جدی باید در خصوص آیین نامه اجرایی مدیریت دانشگاه که بسیار ضعیف است و در شأن جمهوری اسلامی نیست صورت گیرد.

وی در این خصوص تصریح کرد: آیین نامه فعلی کاربردی نیست چراکه در این آیین نامه مشخص نشده رئیس دانشگاه باید مدیر اجرایی باشد یا به عنوان یک رهبری علمی نقش هدایت دانشگاه اسلامی را بر عهده بگیرد و باید تفاوت این دو مشخص شود.

زاهدی تغییر هیئت امنا را از دیگر موضوعاتی دانست که نیازمند تحول جدی هستند و در این خصوص ادامه داد: اگر این سه موضوع محقق شوند آن زمان می توانیم در جهت ایجاد تمدن اسلامی دانشگاه ها حرکت کنیم و اینها یک ضرورت هستند و باید به آنها توجه داشت.

وی با اشاره به خدمات بسیار موثر دانشگاه اراک در خصوص ارتقای سطح علمی و فناوری بیان داشت: همچنین دانشگاه پیام نور محلات هم اقداماتی موثر انجام شده بود که اینها نیاز به حمایت بیشتر دارند وباید مورد توجه باشند.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی رویکرد وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی در بحث فرهنگی را بسیار ضعیف دانست و افزود: امیدواریم با تغییراتی که در مدیریت فرهنگی وزارت خانه ایجاد شده است شاهد روند تقویت این موضوع و حل این مشکل باشیم.

وی در این خصوص اضافه کرد: دانشگاه های علوم پزشکی باید طلب هایی که دارد را به مرحله وصول برساند چراکه این موضوع باعث رفع بسیاری از مشکلات خواهد شد.

وی ایجاد واحدهای علمی و فناوری برای رشته های مهارتی را امری لازم دانست و افزود: ایجاد رشته هایی که کاربردی هستند بسترها و ظرفیت های مناسبی را ایجاد می کند که باید از آنها استفاده کرد.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات دانشگاه پیام نور عنوان کرد: وضعیت پیمانی کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور مشکلات جدی را به وجود آورده است که باید به طور کارشناسی بررسی شود.

زاهدی هوشیاری دانشگاه آزاد در خصوص ایجاد برخی بی حساب و کتابی ها را لازم و ضروری خواند و افزود: چرا باید در کشور یک نفر از اعضای هیئت علمی در یک سال ۱۲۰ رساله دکترا داشته باشد و دانشگاه آزاد باید در این خصوص نظارت بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/

captcha