شناسایی 104 مورد مبتلا به کروناویروس در 24 ساعت گذشته شکست نمایندگان فوتبال استان مرکزی در روز ِ توقف صدرنشینان افتتاح ۷ پروژه محرومیت زدایی در شازند ۷۰ گروه جهادی در شازند مشغول فعالیت های محرومیت زدایی هستند ۴۸۰ پروژه محرومیت زدایی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد اینفلوئنسرهایی که با احساسات مردم جیبشان را پر می کنند مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم/مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن رادارند مجلس یازدهم به‌جای شعار در عمل کارآمدی خود را ثابت می کند گفت‌وشنود تسنیم با مقام بانک مرکزی|چرا بعد ۴۰سال تورم را حل نکردیم؟ شاپور محمدی: روی تورم ۲۲درصد هم‌قسم شدیم؛ مشکل عرضه است؛ تردید در دوام دلار ۲۲هزاری تصمیم‌ نهایی درباره زمان برگزاری کنکورها امروز اعلام می‌شود
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۹
کد خبر: 60154
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی:

بی مهارتی چالش بزرگ اشتغال کشور/ لزوم ایجاد نهضت مهارت‌آموزی برای رفع مشکلات اشتغال

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی توسعه نیروی انسانی و آموزش با کیفیت نیروها را از مهم‌ترین پایه‌های اشتغال دانست و گفت: همه باید برای تحقق این مهم تلاش کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ سعیدرضا شاه‌محمدی مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با اشاره به اینکه از ۳۱ تیر تا ۶ مردادماه به‌عنوان هفته ملی مهارت نام‌گذاری شده گفت: نیروی انسانی مهم‌ترین عامل پیشرفت، توسعه و رونق اقتصادی است.

شاه‌محمدی با اشاره به اینکه مهم‌ترین شرط برای رونق تولید نیروی انسانی است اظهار کرد: اگر نیروی انسانی کارآمد، متعهد و دارای مهارت لازم وجود نداشته باشد قطعاً سرمایه‌گذاری بی‌فایده خواهد بود.

وی بابیان اینکه متأسفانه در طی این سال‌ها تمام تمرکزمان بر روی تجهیزات بوده افزود: از نیروی انسانی غافل شده‌ایم و با توجه به این موضوع یکی از شعارهایی که امسال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای دنبال می‌کند «رونق تولید- اقتدار ملی» است که به دنبال تحقق آن هستیم.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با اشاره به اینکه اشتغال در دو شکل مستقل و وابسته انجام می‌شود گفت: متأسفانه یکی از معضلاتی که به اشتغال آسیب‌زده مدرک‌گرایی است که اولویتمان دانشگاه شده ولی باید متوجه بود غیر از دانشگاه راه دیگری برای تولید اشتغال وجود دارد و آن‌هم کسب مهارت است که باید به آن توجه شود.

وی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را در کنار آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها را به‌عنوان متولی بخش دولتی در بحث آموزش دانست و ادامه داد: در بخش غیردولتی بنگاه‌های اقتصادی این وظایف را نیز به دنبال دارند ولی متأسفانه هنوز به فرهنگ مهارت افزایی نرسیده‌ایم و دچار عقب‌ماندگی در این حوزه هستیم.

شاه‌محمدی بابیان اینکه امسال با توجه به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های ۳ ساله، ۴ برنامه پیش‌بینی‌شده است، افزود: هدف فرهنگ مهارت‌آموزی و مهارت افزایی، اجرای آموزش‌های مهارت بر مبنای تقاضامحوری، توسعه آموزش‌های مهارتی و ارائه آموزش باکیفیت ازجمله سیاست‌های مهم مدنظر است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با آموزش‌وپرورش بیان کرد: طرح ایران مهارت در پایه‌های تحصیلی هفتم، هشتم و نهم که باهدف ایجاد پشتوانه مناسب برای تعیین رشته و آینده کاری در دستور کار قرارگرفته است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی بابیان اینکه در مقطع سال تحصیلی ۹۷-۹۸ تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در این بخش آموزش‌دیده‌اند گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان بیش از ۱۲ هزار نفر در این طرح آموزش‌های لازم را ببینند که این نشان از رشد و استقبال بهتر دانش آموزان برای انتخاب رشته است چراکه در سال گذشته آموزش تنها برای ۶ هزار نفر انجام شد.

وی در این خصوص تصریح کرد: بیش از ۶۴ همایش در شهرها، مناطق محروم، روستاها و سایر نقاط دیگر با محوریت توسعه فرهنگ مهارت‌آموزی انجام‌شده و همچنین طرح آموزشی بین پدر به پسر و مادر به دختر نیز به‌زودی برای اولین بار در کشور در استان مرکزی نیز انجام خواهد شد.

شاه‌محمدی در خصوص دیگر اهداف سه‌ساله برنامه‌ریزی سیاست‌گذاری این سازمان عنوان کرد: اجرای آموزش‌های مهارت‌آموزی بر اساس تقاضامحوری، توسعه آموزش‌های مهارتی در راستای عدالت اجتماعی و ارائه آموزش‌های باکیفیت نیز در این مدت مدنظر است،چراکه ما به دنبال آمار و ارقام نیستیم بلکه هدف ارتقای کیفیت سطح آموزش است.

وی فقر مهارتی را مهم‌ترین مشکل در این حوزه خواند و افزود: علیرغم اینکه خانواده‌ها اکنون احساس کرده‌اند تنها دانشگاه به‌عنوان رکن اشتغال مطرح نیست و کسانی که مدرک دانشگاهی دارند باید مهارت‌آموزی هم بیاموزند ولی هنوز در این موضوع جای کار وجود دارد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با تأکید بر اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مقابل آموزش‌وپرورش نیست گفت: همه باید در کنار یکدیگر مشکلات اشتغال را برطرف کنیم و فرهنگ مهارت افزایی در کشور را نهادینه‌سازیم.

وی بابیان اینکه امروز از چالش بی‌سوادی به چالش بی مهارتی رسیده‌ایم گفت: باید نهضت مهارت افزایی در کشور راه‌اندازی شود تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم و برای این کار باید رسانه‌ها به کمک بیایند تا فرهنگ مهارت افزایی در کشور نهادینه شود.

شاه‌محمدی فاصله بین صنعت و دانشگاه را از دیگر مشکلات مهم خواند و خاطرنشان کرد: درصورتی‌که این مهم بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود قطعاً فارغ‌التحصیلان خود می‌توانند صنعتگر باشند و یا اینکه فرصت بودن در کنار صنعت را داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha