جابجایی دام در استان مرکزی فقط با نصب پلاک بارکد دار امکان پذیر است آخر هفته برفی برای استان مرکزی ژاپن در راه تولید جت جنگنده در خلال بدعهدی‌های آمریکا دورهمی شب یلدا پخش می شود المیادین از احتمال موافقت سیاسیون عراق با تشکیل دولت موقت خبر داد مورد عجیب استراماچونی و FATF گزارش| معنی پالس‌ مثبت آمریکا به ایران پس از اغتشاشات و تکمیل پازل‌ فشار حداکثری كشف 144 كيلوگرم انواع مواد مخدر در استان مركزي یك كشته در سانحه رانندگي محور قديم ساوه – همدان بودجه‌ای که همچنان به نفت چسبیده است/ دود برنامه‌ریزی غیرواقع بینانه در چشم مردم
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳
کد خبر: 60046
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
پژوهشگران دانشگاه کمبریج:

فقط ۳ بار سی‌تی اسکن می‌تواند سرطان‌زا باشد

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که حتی میزان کمی از تابش اشعه‌ها باعث افزایش تعداد سلول‌های جهش یافته و یک تغییر ژنتیکی مرتبط با سرطان می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایسنا  یک پژوهش نگران کننده جدید نشان می‌دهد تنها سه بار انجام سی‌تی اسکن می‌تواند سلول‌های سرطانی را نسبت به سلول‌های معمولی در بافت سالم برتری دهد.

دانشمندان موسسه "ولکام سنگر"(Wellcome Sanger) و دانشگاه کمبریج اثرات دوز ۵۰ میلی‌گرمی تابش اشعه معادل با سه یا چهار بار انجام سی‌تی اسکن را روی مری موش‌ها بررسی کردند و دریافتند که تعداد سلول‌های دارای جهش p۵۳ را که یک تغییر ژنتیکی مرتبط با سرطان است، افزایش می‌دهد.

خوشبختانه این نتیجه یک وجه خوب هم دارد. محققان قبل از آزمایش، به موش‌ها آنتی اکسیدانِ "NAC" دادند. آنها کشف کردند که آنتی اکسیدان، سلول‌های معمولی را قادر می‌سازد که از جهش جلوگیری کنند و همچنین سلول‌های جهش یافته p۵۳ را ریشه‌کن کنند.

البته محققان بر سر کارایی این شیوه برای جلوگیری از آسیب‌های طولانی مدت قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها بحث دارند.

دکتر "کاسومی مورای" از موسسه "ولکام سنگر" می‌گوید: دادن آنتی اکسیدان به موش‌ها قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه با دوز کم، قدرت سلول‌های سالم را برای مبارزه با سلول‌های جهش یافته در مری و نابودی آنها افزایش می‌دهد، اما ما نمی‌دانیم که این درمان در سایر بافت‌ها چه تاثیری می‌گذارد و احتمالا به افزایش قدرت سلول‌های مستعد کمک کند.

وی افزود: آنچه ما می‌دانیم این است که فقط استفاده طولانی مدت از آنتی اکسیدان‌ها در پیشگیری از سرطان در افراد موثر نیست.

تاکنون دوزهای کمی از تابش اشعه مانند قرار گرفتن در معرض تصویربرداری پزشکی ایمن در نظر گرفته می‌شدند، اما این به این دلیل بوده است که اثرات آنها پنهان می‌مانده است. این مطالعه جدید نشان می‌دهد که حتی این میزان از تابشِ به اصطلاح ایمن نیز احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

دکتر "دیوید فرناندز آنتوران" یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: بدن ما تمام مدت میدان نبرد مداوم بین سلول‌های عادی و جهش یافته است. ما نشان دادیم که حتی دوزهای کم تابش معادل با سه بار سی‌تی اسکن می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد. ما از یک خطر بالقوه ابتلا به سرطان پرده برداشته‌ایم.

این مطالعه، نیاز به تحقیقات بیشتر در رابطه با تعیین سطح استاندارد ایمنی اشعه‌ها را روشن کرد.

پروفسور "فیل جونز" سرپرست این مطالعه گفت: روش‌های تصویربرداری پزشکی مانند سی‌تی اسکن و اشعه ایکس، از تابش سطح کمی از اشعه بر بدن استفاده می‌کنند که ریسک پایینی دارد. میزان تابش اشعه آنها آن قدر کم است که اندازه‌گیری آن سخت است. این تحقیق به ما در درک بیشتر اثرات دوزهای کم تابش روی افراد کمک کرد و نشان داد تحقیقات بیشتر برای درک اثرات آن در افراد ضروری است.

وی افزود: این تحقیق همچنین به امکان توسعه درمان‌های جدید برای پیشگیری از سرطان کمک کرد که شامل تقویت سلول‌های سالم است، به طوری که آنها بتوانند به طور طبیعی سلول‌های مستعد سرطان را بیرون کنند و هیچ عارضه‌ای نیز برای بیمار ایجاد نکنند.

این مطالعه در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

انتهای پیام

captcha