حکومت اسلامی یعنی توجه به شایسته سالاری/ حج امسال با توفیق و اقتدار برای نظام اسلامی همراه بود/ در حوزه واردات تجهیزات پزشکی با فساد مقابله شود برخورد قاطع قوه قضاییه با اخلالگران سبب انتشار امید در جامعه شد ماجرای حقوق ۸۰ میلیونی مدیر یک شرکت معدنی! + اسناد رهبرانقلاب چگونه از فاجعه سینما رکس باخبر شدند؟‌ +عکس برگزاری نخستین دوره ملی توانمندسازی گروههای تولید محتوا آزادسازی خان شیخون؛ پیروزی راهبردی برای پایان اشغال ادلب «تمام نهج‌البلاغه» در کتابخانه سازمان ملل به نمایش درآمد محققان از آب کَره گرفتند فهرست سنگین‌ترین ‌وثیقه‌های ایران بازیگران ایرانی برای هر فیلم چقدر پول می‌گیرند؟ +جدول
جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
کد خبر: 59914
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰

اخلاق رسانه‌ای، ضرورت کار حرفه‌ای

طی چند سال اخیر فضای مجازی شاهد بروز و ظهور هزاران هزار کانال و گروهی بوده که هریک حاوی مطالب ارزشمند و مفید و بعضاً مخرب و نادرستی است که در واقع به نوعی معرف شخصیت و بیانگر نوع نگاه و نگرش و اخلاق و ادبیات صاحبان و اعضای آنها می‌با‌شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ره‌توشه؛ طی چند سال اخیر فضای مجازی شاهد بروز و ظهور هزاران هزار کانال و گروهی بوده که هریک حاوی مطالب ارزشمند و مفید و بعضاً مخرب و نادرستی است که در واقع به نوعی معرف شخصیت و بیانگر نوع نگاه و نگرش و اخلاق و ادبیات صاحبان و اعضای آنها می‌با‌شد.

صرف‌نظر از گرایش سیاسی فعالان فضای مجازی، این حضور پررنگ و پرشور، هنگامی مفید و اثر بخش است که مطالب ارائه شده توسط آنها، حتی‌المقدور، مستند، منطقی، خالصانه و مهمتر از همه اینها، همراه با رعایت اخلاق و ادب حرفه‌ای (اخلاق رسانه‌ای) باشد.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که گاهی مطالب ارائه شده از سوی این کانالها و گروه‌ها بسیار ارزشمند، درست و بعضاً مطالبه به حقی است که با عرض معذرت فراوان به خاطر آلوده شدن زیرنویس آنها به جملات و کلمات سخیف مثل؛ بی‌شرف، درغگو، اُسکل، احمق، مردک، مچکریم، داداچ و یا جملاتی مانند؛ نیشش باز است و …..، نه‌تنها باعث موضع‌گیری مخالفین می‌شود و زمینه سوءاستفاده آنها را فراهم می‌سازد، بلکه معمولاً آزاردگی خاطر سایر مخاطبین را نیز در پی دارد و سبب می‌شود تا موافقین محتوای اصلی مطالب نیز نتوانند به مطلب موردنظر استناد کرده و یا از آن در جای دیگر استفاده و یا برای دیگران ارسال نمایند.

این در حالی است که بسیاری از همین گروه ها و کانالها در برابر بی‌حرمتی و بی‌ادبی برخی از مسئولین و نمایندگان مجلس نسبت به مردم، شدیداً (و البته کاملاً به حق) واکنش نشان داده و اخلاق و ادبیات به‌کار رفته از سوی آنها را مورد نقد و نکوهش قرار داده‌اند.

بنابراین، نباید فراموش کنیم که یک نقد سازنده و دلسوزانه نباید به شکسته شدن حرمت و تضعیف جایگاه قانونی مسئولین نظام منجر شود، چرا که خطر آن می‌تواند بی‌هیچ دلیلی دامن مسئولان دلسوز متعهد را نیز گرفته و به تخریب و تضعیف افراد شایسته‌ای منجر شود که ممکن است در آینده در همان موقعیت قرار گیرند.

کلام آخر اینکه نقد دلسوزانه و منطقی ضروری و ارزشمند است، اما قطعاً رعایت اخلاق، ادب و منطق در نقد، از خود نقد مهمتر و ارزشمندتر است.

احمدرا هدایتی کارشناس ارشد مدیریت

captcha