برخورد قاطع قوه قضاییه با اخلالگران سبب انتشار امید در جامعه شد ماجرای حقوق ۸۰ میلیونی مدیر یک شرکت معدنی! + اسناد رهبرانقلاب چگونه از فاجعه سینما رکس باخبر شدند؟‌ +عکس برگزاری نخستین دوره ملی توانمندسازی گروههای تولید محتوا آزادسازی خان شیخون؛ پیروزی راهبردی برای پایان اشغال ادلب «تمام نهج‌البلاغه» در کتابخانه سازمان ملل به نمایش درآمد محققان از آب کَره گرفتند فهرست سنگین‌ترین ‌وثیقه‌های ایران بازیگران ایرانی برای هر فیلم چقدر پول می‌گیرند؟ +جدول وضعیت کیفی مدارس عادی در سراشیبی/ پیش شرط صندلی بهتر در دانشگاه، هزینه بیشتر است؟!
جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
کد خبر: 59823
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
یادداشت/

شورای نگهبان حافظ اسلامیت نظام و پاسدار قانون اساسی است

شورای نگهبان در حقیقت به‌عنوان حافظ اسلامیت نظام و پاسدار قانون اساسی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ وجود شورای نگهبان در یک نظام سیاسی، اسلامی از ضروریات است؛ به جهت اینکه قانون‌گذاری در اسلام فقط از جانب خداوند متعال صورت می‌گیرد و وجود مجلس قانون‌گذاری تنها برای استخراج قوانین از متون اسلامی با توجه به شرایط زمان و مکان است و این امر نیاز به افراد مجتهد و کارشناس در معارف دینی دارد که اکثر نمایندگان مجلس فاقد این شرط هستند؛ در نتیجه برای تطبیق قوانین مصوب از سوی نمایندگان مجلس، شورای نگهبان تأسیس گردیده که مسئولیت تطبیق قوانین موضوعه با شرع مقدس و قانون اساسی را انجام دهد و همین کاری بسیار بزرگ و اساسی است.

درنتیجه شورای نگهبان به‌عنوان یکی از ارکان اصلی در نظام جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه حراست از شرع از طریق تطبیق مصوبات با موازین اسلام و حراست از قانون اساسی از طریق تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و همچنین ارائه نظرات تفسیری را بر عهده دارد. شورای نگهبان در حقیقت به‌عنوان حافظ اسلامیت نظام و پاسدار قانون اساسی است.

مقام معظم رهبری دراین‌باره می‌فرماید : «شورای نگهبان مانع این است که نظام اسلامی از خطّ دین و اسلام و همچنین از خطّ قانون اساسی - که این در درجه‌ی دوم اهمیت است؛ اما این هم خیلی اهمیت دارد - منحرف شود. قانون اساسی ستون فقرات نظام است؛ در حقیقت مرکز اصلی سلسله اعصاب نظام است؛ معیار و ضابطه است و شورای نگهبان نمی‌گذارد که دستگاه‌های کشور از قانون اساسی منحرف شوند؛ نمی‌گذارد که قوانینِ مخالف قانون اساسی، تصویب و اجرا شود. چنین دستگاهی که این‌همه اهمیت دارد، باید ابهّت و اقتدار و تکریم و حرمتش حفظ شود.»

مسئولیت مهم دیگر شورای نگهبان نظارت بر همه مراحل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی است که از آن به نظارت استصوابی تعبیر می‌گردد.

در این میان تأیید صلاحیت کاندیداها در انتخابات مذکور که مورد مناقشه است، ازجمله ضرورتی است که به‌عنوان یک فیلتر، مانع نفوذ افراد ناصالح برای کسب این کرسی‌ها می‌شود. به‌طور مثال باوجوداین فیلتر و نظارت، هنوز تعداد زیادی افراد ناصالح وارد مجلس می‌شوند و اگر این نظارت و تأیید صلاحیت انجام نشود مطمئناً افراد ناشایست ، صاحبان ثروت‌های بادآورده ،وابستگان به کانون‌های قدرت و حتی قاچاقچیان و معاندان نظام با پول کثیف و امکانات دشمنان و با استفاده از انواع تبلیغات فریبنده و جنگ روانی، تمام کرسی‌های مجلس را تصاحب خواهند کرد.

ابوالفضل فخرالاسلام

انتهای پیام/

captcha