پرستار اراکی به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست تهاجم فرهنگی و عدم دانستن چرایی حجاب باعث بد حجابی شده است دو تصمیم مهم در خصوص نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات کرونا در اردوگاه پرسپولیس/ پایان رسمی جنگ کارگزاران/ ویرانی میراث استرا! مجلس یازدهم؛ مظهر امید و انتظار مردم/ اصلاح طلبان بر سر دوراهی/ هر روز ۲۳۱ بستری/ سینما ورشکسته است شناسایی 104 مورد مبتلا به کروناویروس در 24 ساعت گذشته دیری نخواهد پایید که مردم با سلامتی کنار هم زندگی کنند شکست نمایندگان فوتبال استان مرکزی در روز ِ توقف صدرنشینان افتتاح ۷ پروژه محرومیت زدایی در شازند ۷۰ گروه جهادی در شازند مشغول فعالیت های محرومیت زدایی هستند
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
کد خبر: 59617
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
وضع نامناسب حمایت از کشاورزان:

هزینه‌های سرسام‌آوری که به‌واسطه نبود نظارت بر کشاورزان تحمیل می‌شود

کشاورز منطقه فراهان با انتقاد از افزایش قیمت حمل و برداشت گندم به علت نبود نظارت، گفت: مسئولین باید پاسخگو باشند، آیا واقعاً با این وضع نامناسب که حمایتی از کشاورزان صورت نمی‌گیرد و هزینه‌های سرسام‌آور را بر او تحمیل می‌کند، می‌توان توقع خودکفایی گندم را داشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ از خردادماه برداشت گندم از مزارع استان مرکزی شروع‌شده است و تا اواخر شهریورماه ادامه دارد. امسال با توجه به میزان قابل‌توجه بارندگی‌ها کشت گندم خصوصاً گندم دیم نسبت به سال‌های قبل رشد قابل‌توجهی داشته است. به‌طوری‌که در سال گذشته کشاورزان استان ۱۴۰ هزار هکتار از زمین‌های خود را به کشت گندم دیم اختصاص داده بودند ولی امسال این میزان به ۱۹۶ هزار هکتار افزایش‌یافته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی:

پیش‌بینی تولید۴۰۰ هزار تن گندم در سطح استان

سعید فرخی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی با اشاره به بارش‌ بیش‌ازحد انتظار نزولات آسمانی در سال آبی ۹۷-۹۸ وضعیت تولید گندم در استان را خوب ارزیابی کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۴۰۰ هزار تن گندم در سطح استان تولید و برداشت شود. این در حالی است که این میزان در سال گذشته به حداکثر ۳۲۰ هزار تن رسید.

خرید تضمینی گندم توسط دولت موضوعی است که در حالت عادی خبری مسرت‌بخش برای کشاورزان بوده و باعث می‌شود تا آنان در وهله اول دغدغه‌ای جهت فروش محصول خود نداشته باشند. ولی این مسئله زمانی که مشخص می‌شود قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت(۱۷۰۰ تومان) از قیمت خرید نقدی گندم توسط دامداران(به‌عنوان نهاده دامی باقیمت ۱۸۵۰ تومان) کمتر است، باعث می‌شود تا کشاورزان با توجه به مشکلاتی که سال گذشته در پرداخت مطالبات خود توسط دولت با تأخیر چندماهه روبه‌رو بودند، به‌جای فروش گندم خود به دولت آن را ذخیره کرده یا به دلالان و دامداران بفروشند و به این ترتیب مشکلات بعدی دومینو وار ادامه داشته باشد.

هزینه‌های برداشت و حمل گندم نیز از دیگر مسائلی است که کشاورزان با آن دست به گریبان‌اند و نسبت به قیمت‌های بالا و بدون نظارت آن، از مسئولین مربوطه گله‌دارند.

کشاورز منطقه فراهان:

بالا بودن نرخ برداشت کمباین‌ها در سطح استان

یکی از کشاورزان منطقه فراهان در پیامی به خبرنگار دیار آفتاب بابیان اینکه نرخ برداشت کمباین‌ها در سطح استان و بخصوص منطقه فراهان و ساروق بسیار بالاست، گفت: متأسفانه بنده چندین بار جهت گزارش این موضوع با جهاد کشاورزی تماس گرفتم ولی کسی پاسخگو نبود.

وی با اشاره به اینکه مسئولین جهاد کشاورزی باید نظارت بیشتری روی این موضوع داشته باشند اظهار کرد: اگر نرخ‌های مصوب برداشت گندم از رسانه‌ها به‌صورت گسترده اعلام شود و به اطلاع همگان برسد کمباین داران نمی‌توانند نرخ دلخواه خودشان را به کشاورز تحمیل کنند.

قیمت‌های بی‌اساس حمل و برداشت گندم مشکل این روزهای کشاورزان

بر اساس جلسه‌ای که با حضور مسئولان مربوطه در استانداری مرکزی برگزار شد قیمت برداشت هر هکتار گندم دیم توسط کمباین‌های متوسط داخلی ۱۱۳هزار تومان، کمباین نیمه سنگین ۱۴۲هزار تومان و کمباین سنگین ۱۵۰هزار تومان تصویب‌شده است.

این در حالی است که به گفته این کشاورز نرخ برداشت گندم توسط کمباین‌های داخلی کاه کوب برای مزارع دیم از۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در ساعت هم گفته می‌شود و به‌صورت هکتاری نرخ‌ها از این مقدار هم بیشتر است و به بالای ۲۰۰هزار تومان و بعضاً تا ۲۴۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

مشکل دیگری که این کشاورز به آن اشاره‌کرده، هزینه حمل گندم تا سیلو است. وی بابیان اینکه نرخ کرایه حمل بار توسط کامیون دارها ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان تعیین می‌شود، گفت: این در حالی است که نرخ مصوب آن توسط استانداری به ازای هر تن ۳۰ هزارتویمان تعیین‌شده است و این یعنی دولت تنها ۳۰درصد هزینه حمل بار را به کشاورز بازپرداخت می‌کند.

این کشاورز ادامه داد: مسئولین باید پاسخگو باشند، آیا واقعاً با این وضع نامناسب که حمایتی از کشاورزان صورت نمی‌گیرد و هزینه‌های سرسام‌آور را بر او تحمیل می‌کند، می‌توان توقع خودکفایی گندم را داشت!

دیار آفتاب برای پیگیری مشکلات مطرح‌شده و روشن شدن موضوع گفتگویی با مجید آنجفی رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی انجام داد.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی:

قیمت ۱۷۰۰ تومانی گندم مناسب نیست

آنجفی قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت را قیمت نامناسبی دانست و افزود: وزارت جهاد کشاورزی موافق این قیمت نبود و رایزنی‌های بسیاری هم برای اصلاح این قیمت انجام داد ولی در کمیته‌ای که ذیل شورای اقتصاد تشکیل شد و تنها یکی از اعضای آن از وزارت جهاد کشاورزی است قیمت ۱۷۰۰ تومان به تصویب رسید که از نظر ما باید حداقل بالای ۲۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی کرایه حمل گندم را متغیر دانست و افزود: فاصله زمین کشاورزی تا سیلو تعیین‌کننده قیمت حمل بار است و مبلغ ۳۰ هزار تومان که برای آن تعیین‌شده توسط شرکت بازرگانی دولتی مصوب شده است. البته وزارت جهاد کشاورزی بر آن نظارت دارد و اگر در مواردی این قیمت‌ها با میزان فاصله همخوانی نداشته باشد ما به مسئله ورود کرده و آن را پیگیری می‌کنیم.

تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های نظارتی پیگیر تخلفات احتمالی

وی قیمت پایه جهت برداشت گندم از زمین‌های دیم توسط کمباین‌های داخلی را ۱۱۳هزار تومان دانست و تشریح کرد: البته توافق طرفین در قیمت نهایی مؤثر است. البته با تعزیرات حکومتی هماهنگ شده تا در صورت وجود تخلف در این خصوص به قضیه ورود کرده و برخورد کنند. همچنین مراکز خدمات جهاد کشاورزی و کارشناسان این سازمان همواره در خدمت کشاورزان هستند تا در صورت وجود هرگونه مشکل، مراتب را پیگیری کنند.

آنجفی گفت: نظارت بر روی کمباین‌ها به‌طور مرتب صورت می‌گیرد و تمامی کمباین‌ها دارای برچسب معاینه فنی هستند. البته در بسیاری از موارد نیز خود کشاورز با توافقی بیش از قیمت پایه نسبت به کرایه کمباین اقدام می‌کند که دلایل خاص خود را دارد، به‌عنوان‌مثال برخی مزارع به علت پستی‌وبلندی نامتعارف، برخی به دلیل خواسته خود کشاورز برای برداشت بهتر گندم و علت‌های دیگر باعث می‌شود تا قیمت کمباین از قیمت متعارف و پایه خود بالاتر باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته قیمت پایه مشخص است و با تعزیرات و سایر دستگاه‌های نظارتی جهت نظارت دقیق بر قیمت‌ها هماهنگی لازم صورت گرفته است.

انتهای پیام/

captcha