پیری و فرسودگی برخی مسوولین اجرایی، دلیل نگرفتن آرایش جنگی در اقتصاد است/ تبدیل فضای تهدیدمحور به فرصت محور؛ اصلی‌ترین وظیفه سازمان فضای مجازی بسیج تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق جبهه پايداری برای انتخابات مجلس به مدلی برای هم‌افزايی و وحدت رسيده است چرا از جشن ۴ سالگی برجام در روزنامه‌های اصلاح‌طلب خبری نیست+ تصاویر رد پای ۱۱ کارمند وزارت صمت در پرونده تخلفات پتروشیمی هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها فعالیت هفت هزار نفر در شبکه نظارتی انتخابات استان مرکزی/در حوزه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با هیچ‌کس تعارف نداریم چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود علم نوروبیولوژی بر حکم حجاب صحه می‌گذارد
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۱
کد خبر: 59554
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
وزیر بهداشت:

۹۷ درصد تولیدات دارو داخلی است/ پایش فشار خون ۳۰ میلیون نفر

چالوس - وزیر بهداشت گفت: ۹۷ درصد تولیدات دارو داخلی است و تنها کمتر از سه درصد آن از طریق واردات تأمین می شود.

به گزارش دیار آفتاب به نقل از خبرنگار مهر، سعید نمکی ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس با بیان اینکه امروزه پیوند عضو را از تمامی مناطق می‌پذیریم و گفت: در امور سلامت از تمام دنیا بی نیاز هسیتم.

وی با اظهار اینکه در امور سلامت از تمام دنیا بی نیاز هستیم افزود: میزان مرگ و میر اطفال بالای ۱۲۰ مورد بود که امروز کاهش یافت و میران مرگ و میر زنان باردار به کمتر از یک دهم درصد نسبت به قبل از انقلاب رسید.

وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد تولید داروها داخلی است و کمتر از سه درصد از طریق واردات انجام می‌شود گفت: امروز ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعال است.

وزیر بهداشت نظام سلامت را از اولویت‌های دولت بیان کرد و گفت: سهم سلامت از تولید ناخالص ملی به ۹ درصد رسید که اقدامی ارزشمند است.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور گفت: طرح تحول سلامت یکسری زیرساخت و مقدمه مانند سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی و غیره نیاز دارد و برای اجرای طرح تحول سلامت بدون زیرساخت‌ها، هزینه‌ای بر نظام سلامت تحمیل می‌کنیم و این سبب خداحافظی وزیر سابق بهداشت از وزارتخانه می‌شود.

وی با اظهار اینکه قطار طرح تحول را در ایستگاهی نگه نخواهم داشت و در عین حرکت، آن را تعمیر می‌کنم گفت: رفع نقصان‌های طرح تحول سلامت و تقویت نقاط قوت و توجه به نقاط کمتر برخوردار و توزیع عادلانه منابع از جمله اهداف است.

نمکی یادآور شد: کاهش بیشتر پرداخت از جیب بیمار را به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد و حمایت ویژه از بیماران خاص وصعب العلاج از دیگر برنامه‌ها است و همچنین درباره ماندگاری پزشک در نفاط کمتر برخوردار تلاش خواهیم کرد.

وی ایجاد انگیزه بیشتر برای بخش خصوصی را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و گفت: مرحله دوم طرح تحول سلامت با اولویت درمان سرپایی با بستری و پیشگیری بر درمان در حال اجرا است.

تغییر سیمای بیماری‌ها در کشور

وی با اشاره به تغییر سیمای بیماری‌ها و مرگ و میرها مانند حوادث جاده‌ای، گفت: فاز تغییر سیمای همه گیری بیماری‌ها از واگیر به غیرواگیر مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به ۳۸۰ مرگ در سال ۸۶ گفت: براساس تحصیل‌ها بیش از ۳۰۰ هزار مرگ براثر بیماری‌های غیرواگیر و ۸۰ هزار نفر نیز براثر فشار خون بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به سیل مخرب سال جاری گفت: در سیل امسال هیچ مورد و مرگ ناشی از اپیدمی نداشتیم که مایه حیرت سازمان جهانی بهداشت شده است.

پایش فشار خون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در کشور

سعید نمکی با اشاره به اجرای طرح ملی کنترل فشار خون گفت: از ۴۰ میلیون جمعیت هدف قرار بود که ۲۰ میلیون نفر پایش شوند که فشار خون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر پایش شده است و دو میلیون و ۷۰۰ هزارنفر دارای فشار خون بالا شناسایی شدند و بیش از ۱۰ میلیون نفر نیز در آستانه و مستعد ابتلای به فشار خون قرار دارند.

وی بهداشت روان را از جمله مشکلات و معضلات کشور بیان کرد و گفت: فضای ناشاد جامعه ار جمله دلایل بروز مشکلات روان به شمار می رودوی با بیان اینکه واگن سلامت و بهداشت را به قطار سیاست متصل نمی‌کنم گفت: من وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم و مردم نباید لگدمال سیاست‌های ابلهانه شوند.

وی با تاکید بر بهداشت سالمندان گفت: سالمندان ما جوانی نکرده پیر و جوانان کودکی نکرده جوان می‌شوند و در آینده نزدیک با جمعیت سالمند روانپریش مواجه خواهیم شد و سالمندی پرهزینه مواجه خواهیم بود.

سعید نمکی حاشیه نشینی را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: سلامت مردان نیز از بحث‌های جدی است و مردان از گروه‌های مغفول مانده در بخش سلامت هستند.

وزیر بهداشت با عنوان پرونده الکترونیک سلامت به پایان رسیده است گفت: پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ریل و زیرساخت به سرانجام رسیده است و مازندران در پزشک خانواده و سیستم ارجاع پیشتاز است.

کد خبر 4663975

captcha