پیری و فرسودگی برخی مسوولین اجرایی، دلیل نگرفتن آرایش جنگی در اقتصاد است/ تبدیل فضای تهدیدمحور به فرصت محور؛ اصلی‌ترین وظیفه سازمان فضای مجازی بسیج تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق جبهه پايداری برای انتخابات مجلس به مدلی برای هم‌افزايی و وحدت رسيده است چرا از جشن ۴ سالگی برجام در روزنامه‌های اصلاح‌طلب خبری نیست+ تصاویر رد پای ۱۱ کارمند وزارت صمت در پرونده تخلفات پتروشیمی هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها فعالیت هفت هزار نفر در شبکه نظارتی انتخابات استان مرکزی/در حوزه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با هیچ‌کس تعارف نداریم چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود علم نوروبیولوژی بر حکم حجاب صحه می‌گذارد
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۲
کد خبر: 59538
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۸

راهکار جدید درمان اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری

محققان آلمانی یک شیوه رفتاردرمانی شناختی (CBT) کوتاه مدت توسعه دادند که امکان درمان اعتیاد به بازی‌های اینترنتی را فراهم می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از ایرنا؛  این شیوه درمانی روی ۱۵۰ داوطلب معتاد به بازی‌های اینترنتی که توسط بخش پزشکی دانشگاه‌های آلمان و اتریش معرفی شدند، مورد آزمایش قرار گرفت و رفتارهای افراد تحت درمان با افرادی که در انتظار دریافت درمان بودند مقایسه شد. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد بخش قابل توجهی از کاربران تحت درمان، توانایی ترک رفتارهای اعتیادی خود را به دست آورده‌اند. در واقع توانایی این افراد برای کنار گذاشتن بازی‌های اینترنتی به میزان ۱۰ برابر سایرین افزایش یافته است.

هدف از توسعه این شیوه درمانی ایجاد کردن امکان استفاده سازنده از اینترنت در محیط مدرسه یا کار و اجتناب از رفتارهای مشکل‌زا مانند بازی یا مشاهده محتوای مستهجن است.

اختلال بازی‌های اینترنتی اخیراً به عنوان یک عارضه روانی در دستورالعمل مورد استفاده روانشناسان موسوم به DSM-۵ وارد شده است. البته این وضعیت رسماً به عنوان یک بیماری معرفی نشده بلکه به عنوان وضعیت خاصی معرفی شده که نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

به گفته محققان، علائم اختلال بازی‌های اینترنتی شباهت زیادی به اختلال شرط‌بندی دارد. دلیل اینکه این تحقیقات تنها روی داوطلبان مرد انجام گرفت این است که ۹۰ درصد از افرادی که به دلیل رفتارهای اعتیادی مانند شرط‌بندی، بازی و اعتیاد به اینترنت مورد درمان قرار می‌گیرند، مرد هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شده است.

captcha