مجلس با نمایندگان فعال و پاکدست در رأس امور خواهد بود مجلس یازدهم افتتاح شد/ادای احترام نمایندگان به شهدای گمنام تحریم آمریکا تاثیری بر فعالیت نیروی انتظامی ندارد جامعه کارگری هپکو همچنان در انتظار تولید/وضعیت مالکیت بزرگترین کارخانهٔ تولید تجهیزات سنگین خاورمیانه مبهم است شرط پرداخت 50 درصد مبلغ خودرو قبل از قرعه کشی حذف شد/ادامه پیش‌ثبت‌نام تا 14 خرداد خانه ملت روی ریل یازدهم/ وعده کاهش نرخ تورم/ از دورکاری تا تعدیل / قربانی خانه پدری حضور فوتبالیست‌ها در کانون کرونا/ احتمال تعطیلی لیگ برتر قوت گرفت/ پرسپولیس قهرمان نمی‌شود نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟ جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله توسط پدر ۳۷ ساله در تالش از زبان پلیس آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۱۷۸۷ بیمار جدید/ انجام بیش از ۸۳۷ هزار تست تشخیصی در کشور تاکنون
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
کد خبر: 59476
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
گزارش

سست کردن بنیان خانواده هدف پشت پرده ترویج سگ بازی/ممنوعیت سگ گردانی چقدر ضمانت اجرایی دارد؟

یکی از علل افزایش نگهداری سگ در زندگی‌های شهری ریشه در ترویج سبک زندگی غربی توسط رسانه‌های ماهواره‌ای دارد، رسانه‌هایی که با هدف سست کردن بنیان خانواده ایرانی دست به هر کاری می‌زنند.

به گزارش دیار آفتاب؛دادستان عمومی و انقلاب اراک با صدور اطلاعیه‌ای سگ گردانی و سگ بازی در اماکن عمومی، مرئی و منظر مردم از قبیل پارک‌ها، خیابان‌ها، مجتمع‌های مسکونی و ... را ممنوع اعلام کرد.

این خبری بود که ۱۳ تیرماه در رسانه‌های استان مرکزی منتشر شد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد. در اطلاعیه دادستان عمومی اراک دلایل ذیل به‌عنوان علت ممنوعیت سگ گردانی عنوان‌شده است: انحراف از ارزش‌های اخلاقی و اسلامی و جریحه‌دار کردن احساسات دینی و مذهبی مردم- ایجاد رعب و وحشت برای اطفال، نوجوانان، دختران و سالمندان- عامل بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان از طریق دفع فضولات، ریختن بزاق دهان و... (تهدید علیه بهداشت عمومی)

نگهداری سگ و آوردن آن در مکان‌های عمومی مسئله‌ای است که این روزها روند افزایشی پیداکرده و می‌توان گفت اگر بخواهید شبی را با خانواده در پارک‌های شهر بگذرانید، احتمالاً با این پدیده روبه‌رو می‌شوید. قطعاً کسی شک ندارد که سگ حیوان باوفایی است که در حفاظت و مراقبت از اموال و بعضاً جان انسان‌ها کمک بسیاری می‌کند ولی این دلیل نمی‌شود که آن را در محیط شهری و میان انسان‌ها آورد و باعث رنجش و آزرده‌خاطر شدن دیگر شهروندان شد.

بیماری‌های قابل‌انتقال از سگ به انسان

تابه‌حال بسیاری از پزشکان و دامپزشکان خطر ابتلای انسان به بیماری‌های واگیردار حیوانات را تذکر داده‌اند. بیماری‌هایی که علاوه بر صاحب سگ می‌تواند به دیگر نزدیکان او نیز منتقل شود. صدالبته این آسیب‌ها برای صاحب سگ بسیار بیشتر است و بیماری‌های قابل‌انتقال از حیوان به انسان حتی در صورت انجام واکسیناسیون بسیار محتمل است. عفونت قارچی، کرم لوله‌ای، کرم هوک، کرم‌های نواری و بیماری هاری تنها تعدادی از بیماری‌های خطرناکی است که صاحبان سگ و اطرافیانشان در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

خبرگزاری ایسنا در مصاحبه‌ای که با مدیرکل دامپزشکی استان همدان داشته است با اشاره به اینکه بیشتر گازگرفتگی‌ها مربوط به سگ‌های خانگی است، آورده است: برخلاف تصور مردم که خیال می‌کنند گازگرفتگی‌های ناشی از سگ توسط سگ‌های ولگرد انجام می‌شود، باید گفت که بیشترین آمار گازگرفتگی مربوط به سگ‌های صاحب دار است که درنتیجه آن احتمال ابتلای فرد به بیماری هاری بسیار زیاد است.

جراحت شدید دختربچه تهرانی در اثر حمله دو سگ صاحب دار

یکی دیگر از علت‌هایی که برای ممنوعیت سگ گردانی در اراک به آن اشاره‌شده است، ایجاد ترس و وحشت از حضور سگ در میان مردم است. موضوعی که می‌توان گفت ردخور ندارد کسی سگش را بیرون ببرد و باعث ترس بقیه نشود و این کاملاً با حقوق شهروندی در تضاد است.

به‌عنوان‌مثال دریکی از موارد که رسانه‌های کشوری بسیاری خبر آن را منعکس کردند و باعث اعتراض شدید مردم شد، یک دختربچه زمانی که با خانواده خود دریکی از پارک‌های تهران در حال قدم زدن بود به ناگهان موردحمله دو سگ رها و بدون قلاده قرار گرفت و باعث جراحت شدید وی از ناحیه دست‌وپا شد. موضوعی که به دلیل عدم وجود قوانین دقیق در کشور، نهایتاً تنها با پرداخت دیه به پایان رسید و هیچ جریمه دیگری برای صاحب سگ در نظر گرفته نشد.

نیاز به روشن‌سازی و کار فرهنگی صحیح در کنار برخورد قانونی

وضع قوانین برای مقابله با این پدیده ناهنجار اجتماعی قطعاً مورد استقبال جمع کثیری از مردم جامعه قرار می‌گیرد ولی باید توجه داشت که مقابله با مسائلی از این دست که فرهنگ جامعه را هدف قرار داده است و مروج سبک زندگی غربی است تنها با برخورد قهری نیروی انتظامی با قانون شکنان، نتیجه بخش نخواهد بود و نیاز به روشن سازی در خصوص آسیب های آن برای جامعه و انجام کار فرهنگی صحیح جهت مقابله با آنچه در شبکه‌های ماهواره‌ای در حال انجام است، ضرورتاً احساس می‌شود.

جلوگیری از گسترش فروش تجهیزات حیوانات خانگی

البته باید در کنار وضع قانون مقابله با سگ گردانی و فرهنگ‌سازی در این خصوص، قوانین مکملی نیز وضع شود تا زمینه برای نگهداری سگ در محیط‌های شهری از بین برود، که مهم‌ترین آن جلوگیری از فعالیت فروشگاه‌هایی است که محصولات و تجهیزات نگهداری حیوانات خانگی را به فروش می‌رسانند. فروشگاه‌هایی که به راحتی در فضای مجازی دست به تبلیغات گسترده حتی برای افتتاح شعبه های جدیدشان می زنند و کسب‌وکارشان با واردات تجهیزات سگ با ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی، سکه شده است. از دستگاه قضایی انتظار می‌رود جلوگیری از خریدوفروش آزادانه و رسمیِ لوازم نگهداری سگ در منزل را در دستور کار خود قرار دهد، چراکه وقتی به‌صورت آزاد می‌توان لوازم نگهداری حیوانات خانگی را از سطح شهر تهیه کرد، وضع چنین قانونی به‌تنهایی نمی‌تواند باعث جلوگیری از سگ گردانی شود.

سست کردن بنیان خانواده هدف پشت پرده ترویج سگ بازی

ذکر این نکته ضروری است که یکی از علل افزایش نگهداری سگ در زندگی‌های شهری ریشه در ترویج سبک زندگی غربی توسط رسانه‌های ماهواره‌ای دارد، رسانه‌هایی که باهدف سست کردن بنیان خانواده ایرانی دست به هر کاری می‌زنند، از ترویج مسائل ضد اخلاقی و ضد فرهنگی تا ترویج سگ بازی. رسانه‌هایی که به‌وضوح و با وقاحت تمام به بینندگان خود توصیه می‌کنند به‌جای فرزند آوری و تولید نسل، سگ بیاورند؛ و در این بین از تجربه‌های خود در نگهداری سگ صحبت می‌کنند. تجربه‌هایی که با قیاس‌هایی مع الفارغ، راحتی پرورش سگ را با سختی پرورش فرزند مقایسه می کند و در نهایت نسخه نگهداری سگ را برای مخاطبین خود می پیچد.

در نهایت دلایل اصلی بیشتر شدن سگ بازی در بین جوانان را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد. تحت تأثیر قرار گرفتن رسانه‌های غربی و تغییر سبک زندگی، تبرج و خودنمایی اجتماعی، متفاوت جلوه کردن در جامعه، پر کردن خلاء های فردی، اجتماعی و فرهنگی و پر کردن خلاء های عاطفی از جمله دلایلی است که بیشترین تأثیر را در گسترش این پدیده ناهنجار اجتماعی داشته است و اکثر آن‌ها مستقیم یا غیرمستقیم در شبکه‌های ماهواره‌ای گفته می‌شود.

البته قطعاً از تأثیر نامبارک برخی سلبریتی ها در ترویج این مسئله نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. سلبریتی هایی که خیرشان به این ملت نرسیده، ای‌کاش شر نرسانند.

انتهای پیام/

captcha