تصادف عضو کمیسیون بهداشت مجلس در مرز چذابه+جزئیات یارانه‌ مهرماه امشب واریز می‌شود شواهدی از وجود عوامل نفوذی آمدنیوز در کشور/ این تازه شروع ماجراست قهرمان شطرنج ایران رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نشناخت حضور رئیس قوه قضاییه در راهپیمایی اربعین اردوغان نامه ترامپ را به سطل آشغال انداخت پست جالب باشگاه هامبورگ برای مهدی مهدوی‌کیا +عکس هزینه خانواده 4 نفره در تهران چقدر است؟ قدردانی رئیس دفتر ‌رئیس جمهور از سپاه به خاطر بازداشت «زم»/‌ اقتدار امنیتی ایران را به دنیا نشان دادید استقلال تهران ۳ - فجر سپاسی صفر/ صعود شاگردان استرا به یک چهارم نهایی + حاشیه‌ها و تصاویر
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
کد خبر: 59361
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
گزارش

زمان برای تروئیکا به صفر رسید/ توقیف نفت‌کش ایرانی ماهیت اسب تروآ را فاش کرد

اقداماتی از قبیل توقیف نفت‌کش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها بیان‌کننده ناتوانی اروپا در اجرای تعهداتش نیست بلکه نشانه همراهی آن‌ها با آمریکا در این مسیر است و باید گفت که فقط یک سال از فرصت ملت ایران در انتظار این کشورها گذشت و تروئیکای اروپا، اینستکس را به‌عنوان اسب تروآ برای لطمه خوردن ایران از این مسیر یک‌طرفه ارائه کرد تا بتواند خوش‌رقصی کاملی برای آمریکایی‌ها داشته باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ «اینستکس اگرچه پاسخی به تعهدات اروپایی‌ها و خواست ایران نیست اما یک ارزش استراتژیک و راهبردی دارد و آن این است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در روابط اقتصادی خود در حال فاصله گرفتن از آمریکا هستند»

این‌ها صحبت‌های محمدجواد ظریف در مراسم روز صنعت و معدن طی هفته گذشته است. صحبت‌هایی که مشخص نیست باید آن‌ها را بر خواسته از نقش دیپلماتیک آقای ظریف دانست و یا اینکه سادگی ایشان را نسبت به باور وعده‌های اروپاییان پذیرفت.

گویا با گذر یک سال از خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات اروپاییان برای حفظ و تأمین نظر ایران در این توافق، تیم مذاکره‌کننده کشورمان همچنان امیدوارند که سر اروپا به سنگ بخورد و به تعهدات برجامی خود برگردد و در همین راستا سعی دارند که علی رغم تاکید بر ناکافی بودن اقدامات اروپاییان، خود را به اروپا امیدوار نشان دهند و بگویند که مسیر اروپا از آمریکا جداست.

باید گفت دقیقاً چند روز بعد از صحبت‌های محمدجواد ظریف و همچنین وعده‌های کلامی پشت سر هم اروپا به‌واسطه اینستکس بود که یک نفت‌کش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران که قصد پالایشگاهی در سوریه را داشت به بهانه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مردم سوریه در منطقه جبل‌الطارق توسط دزدان دریایی ملکه توقیف شد و بار دیگر آن روی سکه نقش پلیس بد و خوبی که آمریکا و متحدان اروپایی‌اش بین خود تقسیم کرده‌اند و بیش از یک سال است در رابطه با ایران به کار گرفته‌اند به نمایش درآمد.

مطمئناً توقیف صورت گرفته و حمایت واضح و بدون پرده آمریکا از این اقدام انگلستان خود نمایانگر رابطه ناگسستنی بین آمریکا و کشورهای اروپایی است و باید گفت که اروپاییان هیچ‌گاه در روابط خارجه خود از بین آمریکا و ایران، ایران را انتخاب نخواهند کرد.

البته اروپا و آمریکا نشان داده‌اند که آن‌قدرها هم که خود می‌اندیشند در اجرای نقش خود توانا نیستند و به‌سادگی داستان را برای مخاطب مشخص می‌کنند اما همه‌چیز وابسته به قدرت تحلیل مخاطب است که بتواند این بازی را تشخیص دهد. شاید نگاهی به سفر برخی از مقامات اروپایی یک هفته قبل از خروج آمریکا از برجام به آمریکا و برخی موضع‌گیری‌های آن‌ها بعدازآن که آخرینش موضع‌گیری عجیب وزیر امور خارجه آلمان در تهران بود نمایانگر نقش اروپاییان در این بازی باشد. صحبت‌هایی از قبیل اینکه  «نمی‌توانیم معجزه‌ای داشته باشیم ولی تلاش می‌کنیم برجام را حفظ کنیم » و در مقابل این گفته بیان می‌کنند« مسئله‌ای که نمی‌خواهیم بپذیریم این است که کسی مدعی شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمی‌کند، ما هم کامل اجرا نمی‌کنیم» و «تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کنیم البته معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم.» و بسیار موضع‌گیری‌های دیگر...

البته با توجه به تجربیات کسب‌شده توسط تیم مذاکره کننده کشورمان در حوزه مواجهه با اروپاییان در عرصه دیپلماتیک مانند مذاکرات سعدآباد و خیانت اروپا در نتیجه آن مذاکرات و بعد هم بدعهدی آن‌ها نسبت به تعهدات برجامی می‌توان توقع داشت که این بار تیم مذاکره‌کننده از این سوراخ گزیده نشود و محکم و استوار در مقابل اقدامات اروپاییان بایستد و نه‌تنها در کلام بلکه در عمل نیز به آن‌ها باور نداشته باشد.

حقیقتاً اروپایی که امروز با آن مواجه هستیم همان اروپایی است که آلمان‌هایش مواد شیمیایی موردنیاز بمب‌های شیمیایی صدام را تأمین می‌کردند. همان‌هایی هستند که میراژهای فرانسوی‌شان بر آسمان کشور مانور می‌دادند. همان‌هایی که نهایت حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی را از صدام در جنگ هشت‌ساله علیه ایران برقرار کردند و باید دانست که این اروپا همان اروپاست و تفاوتی نه در منشش و نه در راهبردش ایجاد نشده است و طبق کلام رهبر معظم انقلاب «سیاستمداران غربی برخلاف ظاهر شیک و ادکلن زده، در باطن، انسان‌هایی واقعاً وحشی هستند.»

حالا تقریباً زمان دوماهه اروپا برای اجرای تعهدات برجامی خود در حوزه های مختلف به صفر نزدیک شده است و نیاز است که ایران وارد فاز دوم کاهش تعهدات برجامی اش شود و به حرافی های اروپایی ها بی توجه باشد چرا که اقداماتی از قبیل توقیف نفت کش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران خود نه تنها بیان کننده ناتوانی اروپا در اجرای تعهداتش نیست بلکه نشانه همراهی آنها با آمریکا در این مسیر است و باید گفت که فقط یک سال از فرصت ملت ایران در انتظار این کشور ها گذشت و تروئیکای اروپا، اینستکس را به عنوان اسب تروآ برای حفظ ایران در برجام و لطمه خوردن از این مسیر یک طرفه ارائه کرد تا بتواند خوش رقصی کاملی برای آمریکایی ها داشته باشد.

تا به این جا نگاه به موضع گیری های مقامات دولتی ایران نشان از این دارد که همه مسئولین از جمله رئیس جمهور و وزیر امور خارجه معتقدند که ۱۶ تیرماه پایان اولتیماتوم داده شده به اروپاست و زمان آن رسیده است که دیگر سقفی برای غنی سازی ایران در نظر گرفته نشود اما برخی از صحبت های پراکنده دیگر نشان از دو نکته دارد یکی اینکه عده ای در کشور هنوز به اروپاییان امیدوارند و منتظر هستند تا شاید از آنها اقدامی سربزند و به روباه صفت بودن آنها اعتقاد ندارند و نکته دیگر اینکه گویا آقایان باور ندارند که اروپاییان همدستان آمریکا هستند نه در مقابل آن. البته امید است که این دست افکار بر اذهان تصمیم گیران حاکم نباشد و آن‌ها بتوانند محکم و استوار در مقابل اقدامات اروپا بایستند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی:

اروپا از خود اختیاری ندارد

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص در گفتگو با دیارآفتاب گفت:اروپا نشان داده است که تابع آمریکا است و از خود اختیاری ندارد لذا تصمیماتش بر اساس راهبرد آمریکا که فشار بر ایران است دنبال می شود.

دهن‌کجی اروپا نسبت به ایران در سازوکار مالی اینستکس

وی، سازوکار مالی اینستکس را نوعی دهن‌کجی اروپا نسبت به جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: در این کانال مالی قرار بر این است که اگر نفت ایران به کشوری فروخته شد پول آن را اروپایی‌ها دریافت کرده و به ازای میزان آن دارو و غذا تحویل ایران شود. این برخورد اروپا غیرقابل‌قبول و نوعی دهن‌کجی نسبت به ایران است. مگر ایران ناتوان از گرفتن پول فروش نفت خودش است که آن‌ها می‌خواهند این کار را انجام دهند!

سلیمی ادامه داد: سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا اروپا ذیل اینستکس، نفت ایران را می خرد که جواب آن واضح است چرا که این توافق تابع تحریم آمریکاست و قطعاً منجر به فروش نفت ایران به اروپا نخواهد شد.

کلاه‌برداری اروپا با تقلیل برجام به اینستکس

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تصریح کرد: اروپایی‌ها به دنبال کوچک کردن برجام در حد توافق اینستکس هستند و در واقع اینستکس را می‌توان تقلیل تعهدات برجامی اروپایی‌ها دانست که این کار خودش نوعی کلاه‌برداری محسوب می‌شود.

سلیمی اضافه کرد: سه کشور اروپایی ذیل برجام تعهداتی را نسبت به ایران داده‌اند ولی امروزه مشاهده می‌شود که حتی نمی‌خواهند به آن تعهدات نیز عمل کنند و با مطرح کردن کانال مالی اینستکس تعهدات خود را تنزل می‌دهند که باید مسئولین مراقب این موضوع باشند.

اجرای اینستکس نیاز به تصویب مجلس دارد

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به اینکه اینستکس تعهدی جدید ما بین ایران و دولت های خارجی است حتما باید بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و بدون تصویب آن در مجلس، این کار غیر قانونی است.

مسئولین مراقب باشند کلاه گشاد برجام دوباره بر سر کشور نرود

وی با بیان اینکه مانورهای اروپایی ها در آستانه گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران نیازمند توجه دو چندان مسئولین ایرانی است، افزود: اروپا در آستانه ۱۶ تیر ماه که ایران گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهد داشت، به دنبال مطرح کردن موضوعاتی است تا حواس ها را به خود پرت کند ولی دولتمردان باید مواظب باشند چرا که نباید با اعتماد به دشمن از یک سوراخ دوباره گزیده شد و باید مراقب بود تا کلاهی مانند برجام برای بار دوم بر سر ایران نرود.

بزک کردن برجام کافی است، اینستکس را بزک نکنند

سلیمی با اشاره به انتشار برخی اخبار دروغ در رسانه های اصلاح طلب مبنی بر کاربردی بودن اینستکس، خاطرنشان کرد: این رسانه ها همان هایی هستند که قبل از اجرایی شدن توافق برجام تیتر خداحافظ تحریم را در صفحه نخست خود چاپ می کردند و یک دلاری را با هزار تومانی کنار هم می گذاشتند که البته پس از گذشت چند ماه به بزک کردن برجام در راستای فریب مردم و افکار عمومی اعتراف کردند. بزک کردن برجام کافی است، دوباره اینستکس را بزک نکنند.

انتهای پیام/

captcha