بازداشت سرشبکه ضد انقلاب آمدنیوز فرماندار فراهان معارفه شد برگزاری پیاده روی «جاماندگان از اربعین» در اراک تامین داروی مورد نیاز مردم مهم ترین دغدغه معاونت غذا و دارو/ عدم رعایت کیفیت سبوس نان در نانوایی های آزادپز/16 واحد متخلف پخش عمده و عرضه مواد بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند تجمع کارگران آذرآب در مسیر راه آهن شمال - جنوب بازداشت معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آذرآب 2 ماه و هپکو بیش از 4 ماه با تکلیف جدید فاصله دارند/ چانه زنی سازمان گسترش و مپنا بر سر قیمت واگن پارس رهبر انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی عیادت کردند نرم‌افزار جستجوی قبور در اراک راه‌اندازی شد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به پوشش نامتعارف بازیگران در اکران خصوصی فیلم مسخره باز+ تصاویر
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
کد خبر: 59280
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
موضع نمایندگان استان مرکزی در مورد اقدامات اروپا

تقلیل برجام به اینستکس توسط اروپا نوعی کلاه برداری است /منطق برجام حکم می کند ایران معطل اروپا نماند

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: اروپایی‌ها به دنبال کوچک کردن برجام در حد توافق اینستکس هستند و در واقع اینستکس را می‌توان تقلیل تعهدات برجامی اروپایی‌ها دانست که این کار خودش نوعی کلاه‌برداری محسوب می‌شود

به گزارش دیار آفتاب؛ بعد از گذشت یک سال از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و مهلت دو ماهه ایران به اروپا برای انجام تعهدات برجامی اش حالا به پایان این مهلت 60 روزه نزدیک شده ایم. اروپا که تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به هر طریقی ایران به طور کامل تعهدات برجامی خود را انجام دهد، سعی دارد تا در این روزهای پایانی با ابزاری به نام اینستکس ایران را در این معامله راضی نگه دارد اما شواهد حاکی از آن است که هیچ یک از مسئولین چه دولتی و چه در مجلس حاضر نیستند که این ابزار را به عنوان تعهدات اروپا بپذیرند.

در همین رابطه با جمعی از نمایندگان مجلس به گفتگو نشستیم که در زیر این گفتگو ها را می بینید.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس:

تقلیل برجام به اینستکس توسط اروپا نوعی کلاه برداری است/بزک برجام کافی است، اینستکس را بزک نکنید

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه داشتن ایران در برجام عنوان می شود، گفت: اروپا نشان داده است که تابع آمریکا است و از خود اختیاری ندارد لذا تصمیماتش بر اساس راهبرد آمریکا که فشار بر ایران است دنبال می شود.

دهن‌کجی اروپا نسبت به ایران در سازوکار مالی اینستکس

وی، سازوکار مالی اینستکس را نوعی دهن‌کجی اروپا نسبت به جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: در این کانال مالی قرار بر این است که اگر نفت ایران به کشوری فروخته شد پول آن را اروپایی‌ها دریافت کرده و به ازای میزان آن دارو و غذا تحویل ایران شود. این برخورد اروپا غیرقابل‌قبول و نوعی دهن‌کجی نسبت به ایران است. مگر ایران ناتوان از گرفتن پول فروش نفت خودش است که آن‌ها می‌خواهند این کار را انجام دهند!

سلیمی ادامه داد: سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا اروپا ذیل اینستکس، نفت ایران را می خرد که جواب آن واضح است چرا که این توافق تابع تحریم آمریکاست و قطعاً منجر به فروش نفت ایران به اروپا نخواهد شد.

کلاه‌برداری اروپا با تقلیل برجام به اینستکس

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تصریح کرد: اروپایی‌ها به دنبال کوچک کردن برجام در حد توافق اینستکس هستند و در واقع اینستکس را می‌توان تقلیل تعهدات برجامی اروپایی‌ها دانست که این کار خودش نوعی کلاه‌برداری محسوب می‌شود.

سلیمی اضافه کرد: سه کشور اروپایی ذیل برجام تعهداتی را نسبت به ایران داده‌اند ولی امروزه مشاهده می‌شود که حتی نمی‌خواهند به آن تعهدات نیز عمل کنند و با مطرح کردن کانال مالی اینستکس تعهدات خود را تنزل می‌دهند که باید مسئولین مراقب این موضوع باشند.

اجرای اینستکس نیاز به تصویب مجلس دارد

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به اینکه اینستکس تعهدی جدید ما بین ایران و دولت های خارجی است حتما باید بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و بدون تصویب آن در مجلس، این کار غیر قانونی است.

مسئولین مراقب باشند کلاه گشاد برجام دوباره بر سر کشور نرود

وی با بیان اینکه مانورهای اروپایی ها در آستانه گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران نیازمند توجه دو چندان مسئولین ایرانی است، افزود: اروپا در آستانه ۱۶ تیر ماه که ایران گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهد داشت، به دنبال مطرح کردن موضوعاتی است تا حواس ها را به خود پرت کند ولی دولتمردان باید مواظب باشند چرا که نباید با اعتماد به دشمن از یک سوراخ دوباره گزیده شد و باید مراقب بود تا کلاهی مانند برجام برای بار دوم بر سر ایران نرود.

بزک کردن برجام کافی است، اینستکس را بزک نکنند

سلیمی با اشاره به انتشار برخی اخبار دروغ در رسانه های اصلاح طلب مبنی بر کاربردی بودن اینستکس، خاطرنشان کرد: این رسانه ها همان هایی هستند که قبل از اجرایی شدن توافق برجام تیتر خداحافظ تحریم را در صفحه نخست خود چاپ می کردند و یک دلاری را با هزار تومانی کنار هم می گذاشتند که البته پس از گذشت چند ماه به بزک کردن برجام در راستای فریب مردم و افکار عمومی اعتراف کردند. بزک کردن برجام کافی است، دوباره اینستکس را بزک نکنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

کوتاه آمدن مسئولان با وعده کوچک اینستکس قابل‌قبول نیست/اروپایی‌ها با دادن وعده‌های توخالی به دنبال نگه‌داشتن ایران در برجام هستند

محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه‌داشتن ایران در برجام عنوان می‌شود، گفت: ارزیابی عملکرد اعضای برجام نشان‌دهنده این است که آمریکا و اروپا در سناریویی مشترک و هماهنگ، تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا با واردکردن فشار حداکثری به ایران اثر آن را بر کشور ببینند و مسئولان کشور را به تسلیم در برابر اراده خود وادار کنند.

وی با تأکید بر اینکه اروپا خواهان حفظ برجام است، ادامه داد: کشورهای اروپایی تلاش دارند با تاکتیک‌های متفاوت ازجمله دادن وعده‌های توخالی، جمهوری اسلامی را در برجام نگه‌دارند تا به اهداف خود برسند و قطعاً رفع مشکلات بانکی و محاصره اقتصادی ایران در برنامه آنان نیست.

اروپا به دنبال فرصت گرفتن از ایران است

رضایی افزود: اروپایی‌ها به دنبال آن هستند تا با بازارگرمی و دادن وعده‌های کوچک بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران فرصت دیگری بگیرند چرا که آمریکا به دنبال این است تا با نگه‌داشتن ایران در برجام ازیک‌طرف و افزایش فشارها از طرف دیگر، جمهوری اسلامی را مجبور به تسلیم کند.

کوتاه آمدن مسئولان با وعده کوچک اینستکس قابل‌قبول نیست

نماینده مردم خمین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نباید ذره‌ای از تصمیمی که گرفته است کوتاه بیاید و تعلل کند و مسئولین نباید فریب این وعده را بخورند. اگر تمامی اهداف مدنظر کشور همان‌طور که در برجام تدبیر شده به نتیجه نرسد و تنها در قالب اینستکس بخش کوچکی از تسهیلات اجرایی شود و مسئولی در کشور کوتاه بیاید، کلاه گشادی بر سر کشور رفته است و این به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست.

وی بابیان اینکه طرف‌های دیگر برجام باید ۱۰۰درصد اهداف موردنظر ایران در این توافق را عملیاتی کنند، اظهار کرد: باید مطالبه جدی مسئولین در این مقطع انجام شود چرا که اگر غربی‌ها احساس کنند که می‌توانند خللی در این اراده ایجاد کنند حتماً تلاش می‌کنند تا با نیرنگ و فریب و فرصت سوزی، به اهدافی که ترامپ طراحی کرده است برسند.

رضایی خاطرنشان کرد: مسئولین داخلی باید ضمن هوشیاری کامل اتحاد خود را حفظ کنند و آنچه اعلام‌شده و سیاست امروز کشور است را بدون هیچ‌گونه تردیدی اجرایی کنند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس مطرح کرد

اینستکس حربه‌ای برای خریدن زمان از ایران/ پایبندی به تعهدات از طرف اروپا کلامی بود نه عملی

سید محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛  در خصوص تحرکات اروپا برای حفظ ایران در برجام گفت: در رابطه با بحث باقی ماندن در تعهدات برجامی از طرف ایران و اروپا باید گفت اروپایی‌ها در طول برجام به‌خصوص از زمانی که آمریکا به‌صورت یک‌طرفه از برجام خارج شد تا به امروز فقط در قالب کلام مباحثی را مطرح کردند ولی به تعهدات خودشان عمل نکردند.

حسینی، ضمن بیان اینکه یکی از تعهدات بحث ارتباطات مالی بین ایران و اروپا بود، اضافه کرد: در حال حاضر اروپایی‌ها به‌نوعی می‌خواهند اعلام کنند که از برجام خارج نشدند و به تعهدات برجام پایبند هستند درصورتی‌که می‌دانیم آن‌ها همانند آمریکا قابل‌اعتماد نیستند و در این مدت هم این را نشان دادند.

وی عنوان کرد: به‌نوعی احساس می‌شود اروپا سعی دارد با اینستکس از ایران زمان بخرد و این مسئله را در سیاست‌های خودشان اعمال کرده‌اند. باید گفت اینستکس که حدود چندین ماه است صحبتش را می‌کنند هنوز هم عملیاتی نشده و در قالب حرف باقی‌مانده است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس بیان کرد: معتقدیم حتی با اجرای اینستکس هم اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل‌نکرده‌اند لذا باید این را بدانیم که نباید با توجه به شرایط اقتصادی کشور زمان را خیلی زیادتر از این‌ها به اروپایی‌ها واگذار کنیم.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها نه‌تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه در حال حاضر هم با اینستکس که خارج از تعهدات برجامی است سعی دارند که ما را در برجام حفظ کنند. اعتقاد داریم که خدایی نکرده بر اساس تجربه‌ای هم که طی این مدت کسب کرده‌ایم نباید گول اروپایی‌ها را بخوریم و دوباره زمان را از دست بدهیم.

حسینی تصریح کرد: با توجه به اینکه در همین مدت ما به تمام تعهدات خود عمل کردیم اما اروپایی‌ها و آمریکا در تعهدات خودشان در حوزه برجام باقی نماندند، امروز باید بر اساس توانمندی‌های داخلی خودمان هم در جهت برگرداندن تعهدات برجام به حالت سابق و فعالیت‌هایی که  قبل از آن به‌صورت صلح‌آمیز انجام می‌دادیم عمل کنیم و از آن‌طرف در رابطه با تراکنش‌های مالی‌مان از روش‌هایی که برای ما مقدور هست بتوانیم شرایط اقتصادی کشور را حفظ کنیم.

وی اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به پایان فرصت دوماهه ایران به اروپا منطقی نیست که با اینستکس عقب بنشینیم چراکه اینستکس تمام مسائل و مشکلات مالی را در رابطه با نیازهایمان برآورده نخواهد کرد و خود این هم همان‌طور که مطرح شد زمان فروشی است و صلاح کشور هم نیست.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله از این مشکل هم همانند سایر مشکل‌هایی که در طول این چهل سال بر سر راه انقلاب بوده است با حمایت‌های مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری عبور خواهیم کرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد

منطق برجام حکم می کند ایران معطل اروپا نماند/ اقدامات رفع تکلیفی اروپا دردی از ایران دوا نمی کند

سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه داشتن ایران در برجام عنوان می شود، گفت: برجام توافقی چند جانبه بود و طرفین نسبت به یکدیگر تعهداتی داشتند و تصور می شد اروپا مستقل از آمریکا حاضر است برای حفظ هویت خودش هم که شده در توافقات بین المللی مستقل عمل کند و از حیثیت خود دفاع کند.

وی افزود: عدم انجام تعهدات برجامی اروپا یا به علت عدم توانایی ایستادگی در مقابل آمریکا است، یا به علت نداشتن اراده برای اجرای تعهداتش است. این در حالی است که طرف های غربی بر خلاف منطق و قانون بین الملل انتظار دارند تا جمهوری اسلامی به صورت یک طرفه به تعهدات خود عمل کند.

اروپا برای حفظ هویت خودش هم که شده باید به تعهدات برجامی خود عمل کند

مقدسی با تاکید بر اجرای کامل تعهدات برجامی اروپا عنوان کرد: کشورهای اروپایی باید با عمل به مفاد برجام حداقل از هویت و حیثیت خود در حوزه بین الملل دفاع کنند و این در حالی که تا به الان نتوانسته اند به عنوان یک اتحادیه مستقل و تاثیر گذار عمل کرده و موضعی منفعلانه در مقابل آمریکا داشته اند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این حق را تمامی حقوق دانان به جمهوری اسلامی ایران می دهند که پس از اجرای تمام تعهدات خود در طول یک سال و عدم اجرای وعده های طرف مقابل، بتواند اقداماتی را بر اساس مفاد توافقنامه برجام در راستای کاهش تعهدات خود انجام دهد.

اقدامات رفع تکلیفی اروپا دردی از ایران دوا نمی کند

وی با بیان اینکه انتظار می رود اروپا تعهدات خود را به صورت کامل انجام دهد، گفت: اقداماتی که جنبه رفع تکلیف داشته و کم اثر هستند دردی را از جمهوری اسلامی ایران دوا نمی کند. اگر برجام به شکست بینجامد، دیگر هیچ کشوری برای انجام توافقات بین المللی با اروپا پا به میدان نمی گذارد و اعتمادی به اروپا در عرصه جهانی باقی نمی ماند.

منطق برجام حکم می کند ایران معطل اروپا نماند

مقدسی تشریح کرد: انتظار می رود اروپا تا قبل از ۱۶ تیرماه به کلیه وعده های خود عمل کند تا نشان دهد استقلال خود را حفظ کرده است. اما اگر این اتفاق نیفتد منطق برجام حکم می کند جمهوری اسلامی ایران اقدامات خود را انجام داده و معطل اروپا نماند که امیدواریم کار به آن مرحله نرسد.

طبق گفته ظریف اینستکس جامع و کامل نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص سخنانی که برخی رسانه ها راجع به عملی نکردن گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران به علت عملیاتی شدن اینستکس هر چند به صورت محدود مطرح می کنند، گفت: این موضوع در حال حاضر مبهم است و وزارت خارجه و وزارت اقتصاد در حال بررسی آن هستند ولی تا به الان طبق صحبتی که وزیر امور خارجه ایران بیان کرده است اقدامات اینستکس جامع و کامل نیست.

وی افزود: تفکیک شرکت های خصوصی و دولتی اروپایی جهت تبادلات مالی با ایران باعث می شود اقتصاد اروپا که بخش بزرگی از آن دست بخش خصوصی است به جهت ترس از تحریم توسط آمریکا، با ایران تبادل مالی نداشته باشند و کاربردی بودن اینستکس بار دیگر زیر سوال رود. انجام مبادلات مالی، فروش نفت، برداشتن تحریم های ظالمانه و ایستادگی در مقابل آمریکا آن هم به صورت شفاف و مطابق برجام چیزی است که ایران انتظار دارد اروپا آن را انجام دهد و برطرف کردن بخش کوچکی از مشکلات تحت عنوان اینستکس مورد نظر کشور نیست.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی:

اینستکس پاسخگوی توقعات ایران از برجام نیست/ کاهش تعهدات برجامی ایران پاسخ متقابل به بدعهدی غرب است

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه‌داشتن ایران در برجام عنوان می‌شود، گفت: پر واضح است که اعضای اتحادیه اروپا قادر به انجام اقداماتی برخلاف تحریم‌های آمریکا علیه ایران که جبران‌کننده آن باشد، نیستند.

وی افزود: البته معتقدم که اروپایی‌ها خواهان مقابله با تحریم‌های آمریکا هستند و به‌منظور گرفتن وقت از جمهوری اسلامی ایران نیست که نمی‌توانند اقدامی انجام دهند بلکه در توانشان نیست که این کار را انجام دهند چرا که از لحاظ دیپلماسی نشان داده‌اند که موافق تحریم‌های آمریکا نیستند. همچنین باید این موضوع را پذیرفت که برخی کشورهای اروپایی به دلیل اینکه جزو متحدان آمریکا هستند پس این کشور را به ایران ترجیح می‌دهند.

امید زیادی به اقدامات اروپا نیست

ابراهیمی تأکید کرد: به همین دلیل نمی‌توان امید زیادی به اقدامات اروپایی‌ها داشت. ولی از طرفی به دلیل اینکه این سه کشور اروپایی در توافقنامه برجام حضور داشتند تا جایی که با جمهوری اسلامی ایران همراهی کنند، از آن استقبال می‌شود.

نماینده لیست امید در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: گرچه هنوز به‌صورت ملموس اتفاقی در حوزه تبادل اقتصادی با ایران نیفتاده است ولی اینستکس در حال عملیاتی کردن برخی تراکنش‌ها است به همین دلیل معتقدم این کار اروپا گامی بسیار ضعیف و غیر مؤثر است ولی می‌توان آن را بادید مثبت نگریست چراکه لزومی ندارد به اروپا به همان میزانی که به آمریکا بدبین هستیم، بدبین بود.

اینستکس پاسخگوی توقعات ایران از برجام نیست

وی تصریح کرد: اینستکس قادر به انجام کلیه تعهدات برجامی اروپا نیست و صرفاً می‌تواند بخشی از تبادلات را آن هم در قالب شرکت‌های متوسط و کوچک پوشش دهد و نمی‌تواند در حوزه نفت که نیاز کشور است وارد شود و مشکلی را حل کند. در کل اقدامات اروپا و همین‌طور اینستکس پاسخگوی توقعات ما از برجام نیست و این موضوعی کاملاً واضح است.

ابراهیمی، رفتار جمهوری اسلامی ایران را متناسب با رفتارهای طرف‌های دیگر برجام دانست و خاطرنشان کرد: کاهش تعهدات برجامی ایران نیز پاسخی به اقدامات دیگر کشورهای عضو برجام است ولی معتقدم به‌این‌علت که جمهوری اسلامی ایران بنای ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد بنابراین خروج از برجام شاید به‌عنوان اقدامی متقابل مفید باشد ولی عایدی برای کشور در حوزه اقتصادی یا موضوعات هسته‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

captcha