مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب «هورس» اصلاحات ساختاری در بودجه 99 دیده نشده است/وعده ایجاد یک میلیون شغل دقیق و درست نیست انتشار آثار ادبی با رویکرد نقش‌آفرینی بانوان در انقلاب امری ضروری است ارائه ۱۴۷۴ خدمت عمرانی مسکن به مددجویان تحت حمایت استان مرکزی عکس/آيين رونمايي از نخستين كمباين مخصوص برداشت برنج کشور در اراک «هورس» برگرفته از استقامت مادر شهید شاملو برای پیدا کردن فرزندش است احداث 8هزار واحد مسکونی در استان مرکزی/ تلاش برای اضافه کردن 20 دستگاه اتوبوس به حمل و نقل عمومی اراک تا پایان سال کلیپ| اجرای سرود «شرح بیداری» در دانشگاه اراک کشف 480 هزار عدد مواد محترقه غيرمجاز در اراک/ توقيف 2 دستگاه خودروي وانت‌بار مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
کد خبر: 59186
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
عضو کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد

منطق برجام حکم می کند ایران معطل اروپا نماند/ اقدامات رفع تکلیفی اروپا دردی از ایران دوا نمی کند

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: انتظار می رود اروپا تا قبل از 16 تیرماه به کلیه وعده های خود عمل کند تا نشان دهد استقلال خود را حفظ کرده است. اما اگر این اتفاق نیفتد منطق برجام حکم می کند جمهوری اسلامی ایران اقدامات خود را انجام داده و معطل اروپا نماند.

سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه داشتن ایران در برجام عنوان می شود، گفت: برجام توافقی چند جانبه بود و طرفین نسبت به یکدیگر تعهداتی داشتند و تصور می شد اروپا مستقل از آمریکا حاضر است برای حفظ هویت خودش هم که شده در توافقات بین المللی مستقل عمل کند و از حیثیت خود دفاع کند.

وی افزود: عدم انجام تعهدات برجامی اروپا یا به علت عدم توانایی ایستادگی در مقابل آمریکا است، یا به علت نداشتن اراده برای اجرای تعهداتش است. این در حالی است که طرف های غربی بر خلاف منطق و قانون بین الملل انتظار دارند تا جمهوری اسلامی به صورت یک طرفه به تعهدات خود عمل کند.

اروپا برای حفظ هویت خودش هم که شده باید به تعهدات برجامی خود عمل کند

مقدسی با تاکید بر اجرای کامل تعهدات برجامی اروپا عنوان کرد: کشورهای اروپایی باید با عمل به مفاد برجام حداقل از هویت و حیثیت خود در حوزه بین الملل دفاع کنند و این در حالی که تا به الان نتوانسته اند به عنوان یک اتحادیه مستقل و تاثیر گذار عمل کرده و موضعی منفعلانه در مقابل آمریکا داشته اند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این حق را تمامی حقوق دانان به جمهوری اسلامی ایران می دهند که پس از اجرای تمام تعهدات خود در طول یک سال و عدم اجرای وعده های طرف مقابل، بتواند اقداماتی را بر اساس مفاد توافقنامه برجام در راستای کاهش تعهدات خود انجام دهد.

اقدامات رفع تکلیفی اروپا دردی از ایران دوا نمی کند

وی با بیان اینکه انتظار می رود اروپا تعهدات خود را به صورت کامل انجام دهد، گفت: اقداماتی که جنبه رفع تکلیف داشته و کم اثر هستند دردی را از جمهوری اسلامی ایران دوا نمی کند. اگر برجام به شکست بینجامد، دیگر هیچ کشوری برای انجام توافقات بین المللی با اروپا پا به میدان نمی گذارد و اعتمادی به اروپا در عرصه جهانی باقی نمی ماند.

منطق برجام حکم می کند ایران معطل اروپا نماند

مقدسی تشریح کرد: انتظار می رود اروپا تا قبل از 16 تیرماه به کلیه وعده های خود عمل کند تا نشان دهد استقلال خود را حفظ کرده است. اما اگر این اتفاق نیفتد منطق برجام حکم می کند جمهوری اسلامی ایران اقدامات خود را انجام داده و معطل اروپا نماند که امیدواریم کار به آن مرحله نرسد.

طبق گفته ظریف اینستکس جامع و کامل نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص سخنانی که برخی رسانه ها راجع به عملی نکردن گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران به علت عملیاتی شدن اینستکس هر چند به صورت محدود مطرح می کنند، گفت: این موضوع در حال حاضر مبهم است و وزارت خارجه و وزارت اقتصاد در حال بررسی آن هستند ولی تا به الان طبق صحبتی که وزیر امور خارجه ایران بیان کرده است اقدامات اینستکس جامع و کامل نیست.

وی افزود: تفکیک شرکت های خصوصی و دولتی اروپایی جهت تبادلات مالی با ایران باعث می شود اقتصاد اروپا که بخش بزرگی از آن دست بخش خصوصی است به جهت ترس از تحریم توسط آمریکا، با ایران تبادل مالی نداشته باشند و کاربردی بودن اینستکس بار دیگر زیر سوال رود. انجام مبادلات مالی، فروش نفت، برداشتن تحریم های ظالمانه و ایستادگی در مقابل آمریکا آن هم به صورت شفاف و مطابق برجام چیزی است که ایران انتظار دارد اروپا آن را انجام دهد و برطرف کردن بخش کوچکی از مشکلات تحت عنوان اینستکس مورد نظر کشور نیست.

انتهای پیام/

captcha