عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

کوتاه آمدن مسئولان با وعده کوچک اینستکس قابل‌قبول نیست/اروپایی‌ها با دادن وعده‌های توخالی به دنبال نگه‌داشتن ایران در برجام هستند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کشورهای اروپایی تلاش دارند با تاکتیک‌های متفاوت از جمله دادن وعده‌های توخالی، جمهوری اسلامی را در برجام نگه‌دارند.
کد خبر: ۵۹۰۸۰ تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱

محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص سخنانی که طی روزهای اخیر با عنوان اجرایی شدن کانال مالی اینستکس از سوی غرب جهت نگه‌داشتن ایران در برجام عنوان می‌شود، گفت: ارزیابی عملکرد اعضای برجام نشان‌دهنده این است که آمریکا و اروپا در سناریویی مشترک و هماهنگ، تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا با واردکردن فشار حداکثری به ایران اثر آن را بر کشور ببینند و مسئولان کشور را به تسلیم در برابر اراده خود وادار کنند.

وی با تأکید بر اینکه اروپا خواهان حفظ برجام است، ادامه داد: کشورهای اروپایی تلاش دارند با تاکتیک‌های متفاوت ازجمله دادن وعده‌های توخالی، جمهوری اسلامی را در برجام نگه‌دارند تا به اهداف خود برسند و قطعاً رفع مشکلات بانکی و محاصره اقتصادی ایران در برنامه آنان نیست.

اروپا به دنبال فرصت گرفتن از ایران است

رضایی افزود: اروپایی‌ها به دنبال آن هستند تا با بازارگرمی و دادن وعده‌های کوچک بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران فرصت دیگری بگیرند چرا که آمریکا به دنبال این است تا با نگه‌داشتن ایران در برجام ازیک‌طرف و افزایش فشارها از طرف دیگر، جمهوری اسلامی را مجبور به تسلیم کند.

کوتاه آمدن مسئولان با وعده کوچک اینستکس قابل‌قبول نیست

نماینده مردم خمین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نباید ذره‌ای از تصمیمی که گرفته است کوتاه بیاید و تعلل کند و مسئولین نباید فریب این وعده را بخورند. اگر تمامی اهداف مدنظر کشور همان‌طور که در برجام تدبیر شده به نتیجه نرسد و تنها در قالب اینستکس بخش کوچکی از تسهیلات اجرایی شود و مسئولی در کشور کوتاه بیاید، کلاه گشادی بر سر کشور رفته است و این به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست.

وی بابیان اینکه طرف‌های دیگر برجام باید ۱۰۰درصد اهداف موردنظر ایران در این توافق را عملیاتی کنند، اظهار کرد: باید مطالبه جدی مسئولین در این مقطع انجام شود چرا که اگر غربی‌ها احساس کنند که می‌توانند خللی در این اراده ایجاد کنند حتماً تلاش می‌کنند تا با نیرنگ و فریب و فرصت سوزی، به اهدافی که ترامپ طراحی کرده است برسند.

رضایی خاطرنشان کرد: مسئولین داخلی باید ضمن هوشیاری کامل اتحاد خود را حفظ کنند و آنچه اعلام‌شده و سیاست امروز کشور است را بدون هیچ‌گونه تردیدی اجرایی کنند.

انتهای پیام/