سوزش سردل نشانه کمبود مایعات گوارشی است نرمالیزاسیون بی حجابی توسط سینماگران/ سینمایی که «ضد ارزش‌ها» را منتقل می‌کند تنبلی جهانگیری یا مقاومت؛ گرانی کار کیست؟ / این علی ربیعی، آن علی ربیعی نیست! خطرناک‌ترین محله‌های جهان که هیچکس جرأت قدم گذاشتن در آن‌ها را ندارد چه کسی باید برجام را نجات دهد؟ عملکرد بازیکنانی که از استقلال جدا شدند/ چند «بهترین» هم رفتند! سیگار داخلی هم «پدرخوانده» دارد احساس فقردر زندگی را چطور از خود دور کنیم؟ تصاویر/ستون‌های منشوری « بازالتی » ماکو شبکه‌های اجتماعی احتمال افسردگی جوانان را افزایش می‌دهد
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۸
کد خبر: 58785
تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

شیوع بیماری پاستورلوز در جمعیت دامی استان مرکزی

علائمی از بیماری پاستورلوز در جمعیت دامی استان مرکزی مشاهده‌شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مشاهدات میدانی خبرنگار دیار آفتاب حکایت از این دارد که بیماری دامی پاستورلوز در مناطقی از استان مرکزی خصوصاً در شهر داودآباد که به عنوان قطب دامپروری استان مرکزی است شیوع گسترده‌ای داشته است.

این بیماری عفونی واگیر­داری است خسارت‌های را به صنعت دامپروری استان به همراه داشته است.

پاستورلوزیس از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات است که در انسان باعث عوارض پوستی و تناسلی می‌گردد.

تب بالا، سرفه، رال تنفسی، ریزش شدید بزاق، اسهال خونی، تورم دردناک ناحیه کتف و گردن و در زیر جلد نواحی گلو، سینه و شکم از علائم بالینی این بیماری است که ممکن است منجر به اختلال تنفسی و مرگ شود.

به حداقل رساندن استرس‌ها، واکسیناسیون با واکسن پاستورلوز، مایه‌کوبی دام‌های حساس از سن حدود ۶-۴ ماهگی به بالا به‌عمل‌آمده و هر شش ماه یک‌بار واکسیناسیون تجدید شود، توصیه می‌شود واکسیناسیون اوایل بهار و اوایل پاییز (قبل از بارندگی) به عمل آید، در صورت حضور موارد بالینی، اقدامات درمانی با دارو¬های مناسب به‌عمل‌آمده و سایر دام‌ها نیز واکسینه شوند و امحا سریع لاشه، بستر و غذا¬های باقی‌مانده از دام (سوزاندن یا دفن کردن) از اقدامات در راستای کنترل و پیشگیری است.

علیرغم اینکه این بیماری افت توليد در گله و خسارات اقتصادي قابل ملاحظه اي را برای دامداران به همراه داشته است متأسفانه تاکنون اقدامی از سوی دامپزشکی استان برای مقابله با این بیماری در شهر داودآباد صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

captcha