تامین داروی مورد نیاز مردم مهم ترین دغدغه معاونت غذا و دارو/ عدم رعایت کیفیت سبوس نان در نانوایی های آزادپز/16 واحد متخلف پخش عمده و عرضه مواد بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند تجمع کارگران آذرآب در مسیر راه آهن شمال - جنوب بازداشت معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آذرآب 2 ماه و هپکو بیش از 4 ماه با تکلیف جدید فاصله دارند/ چانه زنی سازمان گسترش و مپنا بر سر قیمت واگن پارس رهبر انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی عیادت کردند نرم‌افزار جستجوی قبور در اراک راه‌اندازی شد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به پوشش نامتعارف بازیگران در اکران خصوصی فیلم مسخره باز+ تصاویر انتصاب سؤال‌برانگیز در دفتر رئیس‌جمهور! شگرد تازه عربستان برای رونق صنعت گردشگری/ سعودی‌ها دست به دامان اینفلوئنسرهای چشم‌آبی شدند! + عکس معرفی برترین خودروهایی که به‌زودی وارد بازار خواهند شد
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
کد خبر: 58678
تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس اعلام کرد

آمادگی مجلس جهت اصلاح ساختار بودجه در صورت ناتوانی دولت

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اشاره به ناتوانی دولت در ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه، گفت: اگر واقعاً دولت نتواند اصلاح ساختار بودجه کشور را مدیریت کند این آمادگی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد تا به موضوع ورود کند.

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص دستور مقام معظم رهبری به دولت راجع به اصلاح ساختار بودجه کشور با بیان اینکه مقررشده بود این اصلاح در چهارماهه ابتدای سال ۹۸ اتفاق بیفتد، گفت: سیل ویرانگری که در ابتدای سال در کشور رخ داد باعث شد تا سازمان برنامه‌وبودجه درگیر آن شده و فرآیند اصلاح ساختار بودجه کشور را نتواند به‌خوبی مدیریت کند.

وی افزود: این سازمان بعد از گذشت سه ماه از ابتدای سال تنها مطالبی را در مورد کسری بودجه سال ۹۸ در کمیسیون‌های مختلف مطرح کرده است و در روزهای اخیر نیز تنها با ارائه چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختاری بودجه، فراخوانی را جهت دریافت نقطه نظرات نخبگان کشور منتشر کرده است.

دولت باید سریع‌تر اصلاح ساختار بودجه را در دستور کار قرار می‌داد

حسینی ادامه داد: در صورتی که با توجه به پیش‌بینی‌های نیمه دوم سال ۹۷ مبنی بر تأثیر تحریم‌ها، نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی باید سریع‌تر این موضوع در دستور کار قرار می‌گرفت تا شرایط برای مدیریت موضوع و برنامه‌ریزی جهت کاهش مشکلات اقتصادی فراهم شود.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس با اشاره به شرایط امروز کشور و کاهش درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بودجه کشور، اظهار کرد: در این شرایط نیاز به اصلاح ساختار بودجه بیش‌ازپیش احساس می‌شود و امیدواریم سازمان برنامه‌وبودجه اقدامات بهتری را در این راستا انجام دهد.

ورود مجلس به روند اصلاح ساختار بودجه در صورت ناتوانی دولت

وی با بیان اینکه اقداماتی در کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس از قبل انجام‌شده است، تصریح کرد: اگر واقعاً دولت نتواند این موضوع را مدیریت کند این آمادگی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد تا وارد روند اصلاح ساختار بودجه کشور شده و شرایط را برای آینده کشور پیش‌بینی کند تا نسبت به گذشته وضعیت بهتری را شاهد باشیم.

حسینی به جلسات متعدد مجلس با سازمان برنامه‌وبودجه کشور اشاره کرد و گفت: این جلسات در چندین مرحله و در کمیته‌های مختلف یا در قالب کمیسیون برگزارشده است ولی متأسفانه مطالبی که در این جلسات از دولت شنیده‌ایم آن چیزی نیست که مورد انتظار مجلس بوده است.

نیاز کشور به جراحی کامل در حوزه مدیریت منابع و مصارف

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس عنوان کرد: در اصلاح ساختار بودجه درواقع نیاز به جراحی کاملی در حوزه مدیریت منابع و مصارف کشور داریم نه صرفاً کسر از بودجه نفتی کشور یا به صفر رساندن آن‌که دولت به دنبالش است. درواقع شیوه اجرایی بودجه باید تغییر کند. امروزه دولت بالغ‌بر ۸۰ تا ۸۵ درصد منابع را صرف حقوق و دستمزد کارکنانش می‌کند درحالی‌که این شیوه در هیچ کجای دنیا حتی کشورهای درحال‌توسعه یا کمتر توسعه‌یافته مرسوم نیست.

وی بابیان اینکه دولت بسیار فربه شده است، ادامه داد: این موضوع به حدی رسیده که امروزه دغدغه اصلی مسئولان، افزایش حقوق کارکنان دولت است و این در حالی است که کارکنان دولت نیز نقشی اساسی در ساختار اقتصادی کشور بازی نمی‌کنند و تنها مصرف‌کننده‌اند.

نباید برای تأمین حقوق کارکنان دولت با افزایش تعرفه‌ها دست در جیب مردم کرد

حسینی اضافه کرد: باید این مباحث اصلی را در اصلاح ساختار بودجه پیگیری کرد و برای تغییر آن تلاش کرد. همچنین باید روش‌های تعیین وصول درآمدها را بالا برد نه اینکه هرجایی کسری بودجه ایجاد شد دست در جیب مردم کنیم و با افزایش تعرفه‌ها بخواهیم منابعی را برای حقوق کارکنان دولت ایجاد کنیم.

وی افزود: این‌ها از مباحث زیرساختی است که باید برای آن فکر کرد و باید دید تا چه حدی دولت پیش‌قدم می‌شود. البته این موضوع در کمیسیون های تخصصی مجلس نیز پیگیری می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید دولت در پایان مهلت ۴ماهه می‌تواند لایحه اصلاح ساختار بودجه را تقدیم مجلس کند یا خیر، گفت: متأسفانه باید با صراحت بگویم خیر.

انتهای پیام/

captcha