پرسپولیس پیدا شد/ شش انگشتی! / آبی به رنگ آسمان/ ویلموتس، چهره محبوب ژاپنی ها! حفظ برجام بدون ماشه/ مسکن بدون مهر/ مشروطی فوق لیسانسه‌ها/ تبدیل عروسی به عزا ‍ ثبت‌نام قطعي  250 نفر تا ششمين روز ثبت‌نام انتخابات مجلس در استان مرکزی/افزايش 10 درصدي مشاركت قتل خانوادگی در اراک یک کشته و یک مجروح برجا گذاشت رویترز: اروپایی‌ها در جلسه برجام، ایران را به اِعمال «مکانیسم ماشه» تهدید می‌کنند وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد تلاش وکلای نجفی برای تبدیل قرار بازداشت متهم/ صدور رأی به هفته آینده موکول شد شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس اختلاف ۵۰ درصدی قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره! / جولان دلالان در سایه کمبود نظارت دستگاه‌های متولی هوآوی چطور جهان را تسخیر کرد؟
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
کد خبر: 58579
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
کلنگ بیمارستان 250 تخت خوابی ساوه توسط وزیر بهداشت به زمین خورد؛

خلف وعده در اراک، کلنگ زنی در ساوه!!/ آینده ای پر از نیمه تمام ها

20 سالی از واگذاری زمین برای توسعه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک می گذرد و چند سالی است که پروژه ساخت بیمارستان ولیعصر(عج) اراک در گیر و دار کمبود اعتبارات است اما مشخص نیست در این وضعیت بودجه ای چرا دولت و مجلس دست از کلنگ زنی بر نمی دارند و هنوز بیمارستان اراک نتیجه نداده کلنگ بیمارستان ساوه را بر زمین می زنند آیا مسئولین آماری از نیمه تمام ها در دست ندارند؟

به گزارش دیار آفتاب؛ گویا ماجرای پروژه‌های نیمه‌تمام تمامی ندارد و قرار است که هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده شود. نزدیک به 20 سال است که از خرید زمین جهت پروژه توسعه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک از راه و شهرسازی می‌گذرد. بیست سال پرفرازونشیبی که هنوز علی‌رغم تأکید مسئولین بر کمبود تخت در استان مرکزی به‌واسطه مراجعه بیمار از استان‌های اطراف، خروجی‌ای برای مردم نداشته است.  

گودبرداری و برخی اقدامات ابتدایی این پروژه در دولت نهم اتفاق افتاد ولی این پروژه تا حدود سه سال پیش بی‌نتیجه باقی ماند و سه سال پیش بود که مرحله ساخت این پروژه ادامه یافت.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اراک در سال 97 طی اظهارنظری گفته بود که هزینه‌های ساخت این بیمارستان نسبت زمان آغاز آن 5 برابر شده است که البته امروز هم با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت در حال حاضر هزینه‌های این بیمارستان چند برابرِ 5 برابر شده است!

این پروژه که در 13 طبقه و در فضایی به وسعت 45 هزار مترمربع طرح‌ریزی‌شده و ساخت آن انجام می‌شود با بدقولی‌های بسیاری از طرف دولت برای تأمین اعتبار روبه‌رو بوده و این هم به جرگه دیگر پروژه‌های نیمه‌تمام پیوسته است.

برخی از همین بدقولی‌های اعتباری دولت بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک را بعد از نزدیک به 5 سال حضور در این پست مجبور به استعفا کرد و طاهر احمدی در همین خصوص در جلسه تکریم و معارفه ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شرمنده‌ام از اینکه چندین بار وعده ساخت بیمارستان ولیعصر(عج) را دادم اما هر بار به علت بدقولی دولت این کار محقق نشد.

طاهر احمدی اضافه کرد: دولت قول داده بود که سال ۹۵ و ۹۶ هرسال با تخصیص ۴۰ میلیارد تومان و در مجموع با ۸۰ میلیارد تومان بیمارستان را به سرانجام برسانیم اما وعده‌هایش محقق نشد. امسال این مبلغ به ۱۴۰ میلیارد و اگر تا سال دیگر طول بکشد به ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

صحبت‌های طاهر احمدی هم بیان‌کننده همین موضوع است که گذر زمان برای این پروژه هزینه آور خواهد بود و نیاز اعتباری آن لحظه‌به‌لحظه افزایش خواهد یافت.

رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی نیز در سال 97 از نیاز 140 میلیارد تومانی این پروژه به اعتبار سخن گفته بود و همچنین از پایان این پروژه تا پایان شهریورماه سال 98 خبر داد اما او هم برای این وعده خود شرطی را در نظر گرفت؛ در صورت تأمین اعتبارات!

با توجه به اینکه بنا بر اعلام مسئولین مربوطه تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان مرکزی حتی از متوسط کشوری نیز پایین‌تر است مطمئناً با بهره‌برداری از این طرح ۴۸۰ تخت خوابی به مجموع تخت‌های درمانی شهرستان اراک اضافه می‌شود و در کنار تخت‌های اضافه‌شده در بیمارستان آیت‌الله خوانساری و بیمارستان خصوصی سینا، بخش عمده‌ای از مشکل کمبود تخت بیمارستانی این شهر را برطرف خواهد کرد. به همین دلیل این پروژه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های استانی و ملی از اهمیت بالایی برخوردار است.

جمالیان رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز بعد از حضور خود در این پست وعده‌هایش برای اتمام این پروژه را مشروط به تحقق بودجه و بخشی از اعتبار این پروژه از طریق تسهیلات بانکی کرد.

تقریباً می‌توان گفت آخرین موضع‌گیری در خصوص این پروژه اواخر اردیبهشت‌ماه امسال اتفاق افتاد و آنجا بود که استاندار مرکزی در زمان بازدید از این پروژه گفت: این پروژه هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی ۶۲ درصدی دارد و پیگیری‌هایی را به‌منظور تسریع در تکمیل این طرح مهم آغاز کرده‌ایم.

استاندار مرکزی می‌افزاید: پیمانکار طرح مشکلاتی دارد و مباحث مربوط به خرید تجهیزات و تأمین و استقرار تأسیسات از موارد مهمی در این پروژه هستند که برای آن بیش از ۷۰ میلیارد تومان بودجه لازم است.

آقازاده عنوان می‌کند: مقررشده جلسات این پروژه ماهیانه برگزار شود و هنگام با پیشرفت فیزیکی کار پروژه، امور مربوط به آن را مورد پیگیری قرار دهیم.

وی ادامه می‌دهد: تلاش برای تسریع در تکمیل این پروژه در دستور کار است و چنانچه روند مطلوب در اجرای این پروژه وجود داشته باشد، امید می‌رود پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

استاندار نیز وعده اتمام پروژه را تا پایان سال می‌دهد اما باید دید اعتبارات موردنیاز این پروژه به دست مسئولین استانی خواهد رسید یا که دوباره عدم رسیدن به‌موقع اعتبارات این داستان را ادامه‌دار خواهد کرد. حال تمام این مقدمه‌چینی‌ها انجام شد تا به یک موضوع مهم پرداخته شود و آن اینکه امروز پنج‌شنبه 30 خرداد 98  نمکی وزیر بهداشت دولت دوازدهم به استان مرکزی سفر کرد و کلنگ ساخت یک بیمارستان جدید 250 تخت خوابی را در ساوه به زمین زد.

کلنگ زنی‌هایی برای بعد...

قبل از هر چیز باید گفت که این دست اقدامات مثبت ارزیابی می‌شود، چرا که برای رفع نیازهای درمانی مردم استان نیاز به این دست کلنگ زنی ها داریم. اما نکته حائز اهمیت این است که نباید به بهانه رفع نیازهای درمانی به مردم آسیب‌های روانی وارد کرد! سؤال اینجاست که با توجه به وضعیت بودجه عمرانی کشور، آیا این دست اقدامات وعده روی وعده گذاشتن محسوب نمی‌شود؟ آیا واقعاً دولت توان و پتانسیل اعتبار دهی به ساخت یک بیمارستان جدید را دارد؟ جالب اینجاست که این کلنگ زنی در حالی انجام می‌گیرد که همان‌طور که گفته شد در حال حاضر یک بیمارستان تکمیل‌نشده سال‌هاست که در استان مرکزی بی‌نتیجه مانده است.

آیا این دست اقدامات علاوه بر اینکه به تعداد پروژه‌های نیمه‌تمام کشور می‌افزاید اتفاق دیگری را رقم خواهد زد. بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که مسئله پروژه‌های نیمه‌تمام کشور تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است و جز ایجاد بی‌اعتمادی در مردم نسبت به مسئولین خود، نتیجه دیگری ندارند. آیا دولت فکری به حال 600 هزار میلیارد موردنیاز دیگر پروژه‌های عمرانی کشور کرده است که حالا امروز خود را برای یک پروژه بیمارستانی جدید آماده می‌کند؟

محمدرضا منصوری نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی یک روز قبل از حضور وزیر در ساوه در گفتگو با ایرنا گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی و تصمیم مشترک دولت و مجلس برای اجرا نشدن طرح‌های جدید عمرانی در سال جاری، اما با رایزنی‌های به‌عمل‌آمده و تلاش مسئولان استانی و شهرستان از سوی دولت با ساخت این بیمارستان موافقت شد و از محل اعتبارات ملی برای آن ردیف در نظر گرفته شد.

همان‌طور که در صحبت‌های منصوری مشخص است حتی نمایندگان و دولتی‌ها هم به کمبودها و محدودیت‌های مالی واقف‌اند و می‌دانند که تأمین اعتبارات این دست پروژه‌ها در این وضعیت اقتصادی به‌سادگی انجام نخواهد شد اما مشخص نیست این‌همه تلاش برای وعده روی وعده گذاشتن چیست؟

شاید بتوان برای عدم حضور استاندار مرکزی در کنار وزیر بهداشت در سفر به استان مرکزی دلایل مختلفی آورد اما شاید یکی از این دلایل اقدام اعتراضی به دولت باشد که هنوز پروژه توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) تمام نشده است و در گیرودار وعده‌های اعتباری دولت است که کلنگ بیمارستان جدید در شهر دیگر استان به زمین می‌خورد.  

حالا پروژه طرح توسعه بیمارستان ولیعصر (عج) در حال پیشروی است اما مشخص نیست این بار هم وعده‌های مسئولین استانی برای انجام این پروژه به نتیجه خواهد رسید یا که این پروژه بار دیگر به سد کمبود اعتبارات عمرانی بر خواهد خورد و همچنان باید چشم مردم اراک به جرثقیل‌ها و تنه بلند و نیمه‌کاره این بیمارستان خشک بماند در کنار این سؤالات در مورد بیمارستان ولیعصر(عج) اراک باید گفت کلنگ پروژه بیمارستان ساوه امروز پنج‌شنبه 30 خرداد 98 به زمین خورد و باید این تاریخ را به ذهن سپرد زیرا شاید 5 سال، شاید 10، شاید هم تعداد سال بیشتری برای پایان این پروژه زمان لازم باشد و این مردم هستند که باید چشم‌انتظار نتیجه دادن این دست تصمیمات باشند.

انتهای پیام/

captcha