بازی‌های مجازی قابل لمس می‌شوند تولید ۳۴۰۰ کیلوگرم ژل رویال خاتمی باز هم «تَکرار» کرد/ بزک کردن برجام روحانی با اعتبار بخشیدن به پروژه نخ‌نمای گفتگوی تمدن ها! تشکر دکتر جلیلی از مجلس شورای اسلامی در پی تصویب طرح توسعه پالایشگاه‌های کشور/ کمک به دولت برای جلوگیری از خام فروشی و هدایت نقدینگی در نشست دولت سایه با نمایندگان و کارشناسان تکرار تجربه تلخ «الیگارک» ها در دولت روحانی / آیا اعتدالیون به دنبال ایجاد یک امپراتوری مالی هستند؟ +تصاویر یک سال حبس برای محسن افشانی گزارش تسنیم| ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین دولت نسبت به تاسیس مراکز ترک اعتیاد اقدامات لازم را نداشته است هیچ‌کارة همه‌کاره! در آموزش مطالبه‌گری به مردم کم‌کاری کردیم/ مدیران متخلّف امروز، عدالت‌طلبان دهه 60 بودند
چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۷
کد خبر: 58475
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶

شرکت‌های آمریکایی برای کاهش تحریم‌های هوآوی لابی می‌کنند

شرکت‌های آمریکایی که تا پیش از تحریم هوآوی تراشه به این کشور می‌فروختند در تلاش هستند تا با لابی کردن و فشار به دولت آمریکا محدودیت‌های علیه هوآوی را کم کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، شرکت‌های تولید کننده تراشه در آمریکا نظیر کوآلکوم و اینتل که تراشه‌های مورد نیاز شرکت هوآوی چین را تا پیش از تحریم این شرکت چینی تأمین می‌کردند در تلاش هستند تا با لابی کردن و فشار به دولت آمریکا محدودیت‌ها علیه هوآوی را کاهش دهند.

منابع آگاه می‌گویند: حتی اگر خود شرکت هوآوی به سمت لابی با دولت آمریکا نرود شرکت‌های آمریکایی خود به فکر فشار به کاخ سفید افتاده‌اند.

به گفته یک منبع آگاه،مقامات شرکت‌های بزرگ تولید تراشه آمریکا نظیر اینتل و زیلینکس در اواخر ماه می جلسه‌ای را با وزارت بازرگانی آمریکا داشته‌اند تا در مورد قرار گرفتن نام هوآوی در لیست سیاه این وزارتخانه با مقامات آن گفت‌وگو کنند.

تحریم‌ها علیه هوآوی این شرکت‌ها را از فروش تراشه به شرکت چینی منع می‌کند.

هوآوی هم اکنون بزرگترین تولید کننده تجهیزات مخابراتی در جهان به شمار می‌رود.

4 منبع آگاه نیز گفته‌اند که شرکت کوآلکوم نیز در حال فشار آوردن به وزارت بازرگانی آمریکاست.

سه منبع آگاه دیگر اعلام کردند که شرکت‌های تولید کننده تراشه آمریکا مدعی هستند تجهیزات مخابراتی تولیدی هوآوی نظیر گوشی‌های تلفن همراه و سرورهای کامپیوتر، قطعات کاملا معمولی هستند و نمی‌توانند شبیه به فناوری شبکه مخابراتی نسل پنجم هوآوی برای امنیت  ملی آمریکا مخاطره آمیز باشند.

یک منبع آگاه گفت: شرکت‌های آمریکایی می‌گویند این اقدام آنها برای کمک به آمریکا نیست بلکه تلاش می‌کند از آسیب به شرکت‌های آمریکایی جلوگیری کنند.

در سال 2018 هوآوی 70 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات هزینه صرف کرده است که 11 میلیارد دلار آن به شرکت‌های آمریکایی نظیر کوآلکوم، اینتل، میکرون تکنولوژی و دیگر شرکت‌های آمریکایی رسیده است.

شرکت کوآلکوم در تلاش است تا بتواند به فروش تراشه‌های خود به هوآوی که در تجهیزات معمولی نظیر تلفن و ساعت‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه دهد.

انجمن صنعت نیمه رسانای آمریکا اعلام کرده است که با هدف شرکت‌های آمریکایی با مقامات دولتی آمریکا مشورت کرده و درباره تاثیر این تحریم‌ها علیه هوآوی مقامات آمریکایی را آگاه کرده است.

جیمی گودریچ  معاون سیاست‌های بین‌المللی انجمن صنعت نیمه رسانای آمریکا می‌گوید: فناوری‌هایی که خطری علیه امنیت ملی آمریکا محسوب نمی‌شود به نظر می‌رسد نباید تحت تاثیر تحریم هوآوی قرار گیرند و ما این مسئله را به دولت اعلام کرده‌ایم.

تحریم‌های علیه هوآوی با فاصله کمی از شکست مذاکرات تجاری چین و آمریکا برای حل اختلافات تجاری آنها اعمال شد.

آمریکا پس از این اقدام  چینی‌ها را به دست داشتن در فعالیت‌های جاسوسی، دزدیدن مالکیت معنوی و اجبار به انتقال فناوری متهم می‌کنند.

شرکت گوگل که هم سخت‌افزار و هم نرم‌افزار به شرکت هوآوی می‌فروشد و به این شرکت خدمات فنی ارائه می‌دهد نیز در تلاش است تا با فشار به دولت آمریکا بتواند به همکاری خود با این شرکت چینی ادامه دهد.

گوگل طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که در حال همکاری با وزارت بازرگانی در راستای اعمال محدودیت‌هاست.

البته هیچ یک از شرکت‌های مذکور اینتل، زیلینکس و کوآلکوم در این باره اظهار نظری نکردند.

اندرو ویلیامسون معاون روابط عمومی شرکت هوآوی طی مصاحبه‌ای در مکزیک اعلام کرد که این شرکت از هیچ طرفی نخواسته که به نفع آن لابی کند.

وی ادامه داد: شرکت‌های آمریکایی به خواست خود در حال لابی کردن هستند چرا که برای بسیاری از آنها شرکت هواوی یک مشتری عمده محسوب می‌شود.

این مقام هوآوی ادامه داد: شرکت‌های تولید کننده تراشه در آمریکا می‌دانند که متوقف کردن فروش به هوآوی می‌تواند عواقبی فاجعه‌بار برای آنها داشته باشد.

انتهای پیام/

captcha