بازداشت سرشبکه ضد انقلاب آمدنیوز فرماندار فراهان معارفه شد برگزاری پیاده روی «جاماندگان از اربعین» در اراک تامین داروی مورد نیاز مردم مهم ترین دغدغه معاونت غذا و دارو/ عدم رعایت کیفیت سبوس نان در نانوایی های آزادپز/16 واحد متخلف پخش عمده و عرضه مواد بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند تجمع کارگران آذرآب در مسیر راه آهن شمال - جنوب بازداشت معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آذرآب 2 ماه و هپکو بیش از 4 ماه با تکلیف جدید فاصله دارند/ چانه زنی سازمان گسترش و مپنا بر سر قیمت واگن پارس رهبر انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی عیادت کردند نرم‌افزار جستجوی قبور در اراک راه‌اندازی شد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به پوشش نامتعارف بازیگران در اکران خصوصی فیلم مسخره باز+ تصاویر
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
کد خبر: 58473
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶

اضافه‌شدن استاندارد CE به خدمات حمایتی صندوق نوآوری/جزئیات بسته حمایتی از استارتاپ‌ها

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از اضافه شدن حمایت از استاندارد CE به لیست خدمات این صندوق خبر داد و گفت: علاوه بر آن شرکت‌ها برای اخذ استانداردهای صادراتی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تحت حمایت این صندوق قرار خواهند گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایسنا، دکتر سیاوش ملکی‌فر در نشست خبری امروز که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه استارتاپ‌ها چرخه عمل مشابهی را طی می‌کنند تا تبدیل به شرکت‌های دانش‌بنیان شود، افزود: در این مسیر تعدادی از آنها موفق می‌شوند که وارد بورس شوند و ما برای تقویت این استارتاپ‌ها برنامه‌های حمایتی از لحظه شکل‌گیری این شرکت‌ها تا وارد شدن به بورس در دستور کار داریم.

وی بسته‌های حمایتی صندوق برای این شرکت‌ها را در قالب تأمین منابع مالی دانست و اظهار کرد: از جمله این خدمات، خدمات توانمندسازی استارتاپ است که شامل تسهیلات کم‌بهره برای بازسازی فضاهای استقرار، تأمین سرمایه بذری برای هسته‌های فناورانه که در شتاب‌دهنده‌ها شکل گرفته‌اند، می‌شود.

ملکی‌فر با تاکید بر اینکه استارتاپ‌ها پس از یک دوره فعالیت ۶ ماهه از شتاب‌دهنده‌ها خارج می‌شوند، یادآور شد: در این مرحله نیز صندوق نوآوری و شکوفایی، بسته‌های حمایتی دارد که از آن جمله می‌توان به همکاری ما با صندوق‌های پژوهش و فناوری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۶۹ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیهی و ۹۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در اختیار ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی اهدا شده است، ادامه داد: علاوه بر آن بسته، برنامه هم‌سرمایه‌گذاری را در دستور کار قرار دادیم که بر این اساس صاحبان ایده در استارتاپ ها می‌توانند با مراجعه به صندوق‌های پژوهش و فناوری بخشی از منابع مالی خود را مشروط به انجام بررسی و تصویب نهایی تأمین کنند.

بسته حمایتی از شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به بسته حمایتی این صندوق از شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان، خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های این بسته شامل اعطای تسهیلات، تا سقف ۷۰ درصد برای فضای رهن استقرار استارتاپ‌ها می‌شود. این تسهیلات به مدت پنج سال و بدون بهره و وثیقه در اختیار شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان قرار خواهد گرفت.

وی، تسهیلات بازسازی و آماده‌سازی فضای استقرار، تسهیلات خرید و مالکیت محل کار و تأمین تجهیزات فنی مورد نیاز شتاب‌دهی و تسهیلات کم‌بهره و نرخ ترجیهی و همچنین تأمین خدمات توانمندسازی را از دیگر خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان دانست.

ملکی‌فر همچنین از اعطای تسهیلات برای برگزاری رویدادهای شتاب‌دهی خبر داد و گفت: سالن‌هایی که در اختیار این صندوق قرار دارد، به صورت رایگان و یا با تخفیف‌های بسیار زیاد در اختیار شتاب‌دهنده‌ها قرار خواهد گرفت.

وی همچنین از اعطای تسهیلات در زمینه تأمین سرمایه بذری و سرمایه‌گذاری خطرپذیر به شتاب‌دهنده‌ها اشاره کرد و یادآور شد: این تسهیلات به دو روش اعطا می‌شود که شامل ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه چهار درصدی به شتاب‌دهنده‌ها و هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌شود.

رویکردهای صندوق در توسعه اکوسیستم

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه‌های این صندوق در خصوص توسعه اکوسیستم نوآوری، افزود: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به بازارسازی و کمک به شکل‌گیری بازار داخلی اشاره کرد. در این خدمت تلاش می‌شود تا با برگزاری رویدادهای تبادل فناوری و نشست‌های تبادل فناوری، شرکت‌ها و صاحبان فناوری را به خریداران بالقوه آنها وصل کنیم.

ملکی‌فر از برگزاری رویداد تبادل فناوری در آینده خبر داد و گفت: این رویداد با همکاری سازمان فضایی برگزار می‌شود و در طی آن ۳۰۰ شرکت و استارتاپ حوزه فضایی خدمات خود را ارائه خواهند داد.

ملکی فر کمک به توسعه صادرات دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات این صندوق در توسعه اکوسیستم نوآوری نام برد و افزود: در حال حاضر کشور در شرایط تحریمی قرار دارد و ما در تلاش هستیم با تقویت پایگاه‌های صادراتی محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی را در نمایشگاه‌های دائمی ایران مستقر در سایر کشورها حمایت کنیم.

به گفته وی، در حال حاضر نمایشگاه‌های دائمی محصولات ایران در کشورهای چین، آذربایجان و ترکیه فعال شده است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، توسعه زنجیره ارزش و شبکه تأمین دانش‌بنیان، مشارکت فعال در توسعه فناوری‌های جدید و جریان‌ساز و تمرکز بر حل مسائل و چالش‌های راهبردی را از دیگر برنامه‌های این صندوق برای توسعه این اکوسیستم نام برد.

خدمات توانمندسازی صندوق برای استارتاپ‌ها

وی خدمات مشاوره، استانداردها و مجوزها، آموزش، رتبه‌بندی جوایز، حمایت از حفاظت از مالکیت فکری، بازاریابی و توسعه بازار را از جمله خدمات توانمندسازی این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد.

ملکی‌فر به خدمات آموزشی این صندوق اشاره کرد و در این باره توضیح داد: در این برنامه ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه‌های اعزام مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به دوره‌های آموزشی داخلی و خارجی از سوی این صندوق تأمین می‌شود.

وی همچنین از تأمین هزینه‌های مشاوره برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و یادآور شد: در حوزه استانداردسازی نیز اقداماتی صورت گرفته، به گونه‌ای که در حال حاضر لیستی از ۱۵ استانداردهای محصول و صادرات تهیه شده است که این لیست بنا به درخواست شرکت‌ها اضافه خواهد شد.

ملکی‌فر با بیان اینکه این استانداردها شامل استانداردهای داخلی و صادرات می‌شود، اضافه کرد: برای اخذ استانداردهای محصولی تا سقف ۲۰ میلیون تومان و برای اخذ استانداردهای صادراتی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان حمایت خواهد شد.

وی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی حمایت می‌شود و همچنین هر شرکت داخلی که درصدد حضور در نمایشگاه‌های خارجی باشد، تا سقف ۶۰ میلیون تومان به آنها خدمات بلاعوض اعطا خواهد شد.

به گفته وی از سوی این صندوق لیستی از ۴۰ نمایشگاه معتبر خارجی تهیه شده است و در صورت پیشنهاد و تصویب به این لیست اضافه خواهد شد.

ملکی‌فر همچنین اضافه کرد: هیأت‌های تجاری ایرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی برای بازاریابی و بازارسازی داشته باشند، مشروط بر اینکه پنج شرکت دانش‌بنیان در این هیأت حضور داشته باشند، تحت حمایت‌های این صندوق قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام

captcha