به مناسبت سالروز پیام امام خمینی (ره) در خصوص تشکیل جهاد سازندگی؛

سردار کریمی: انتظار این بود در ادغام جهاد سازندگی، دیدگاه‌های انقلابی منتقل شود/ انقلابی با نگاه ارزشی، نیاز به نهادهای تبیین‌کننده فرهنگ ارزشی دارد

فرماندهی سپاه روح الله استان مرکزی ضمن بیان اینکه انقلابی که نگاه ارزشی و معنوی دارد نیاز به نهاد هایی دارد که این فرهنگ ارزشی را در جامعه تبیین، دنبال، ترویج و تثبیت کند گفت: اگر آن فضای انقلابی و فرهنگ جهادی و بسیجی موجود در جهاد سازندگی کاملا به جهاد کشاورزی منتقل شده بود، در حال حاضر از جهاد کشاورزی کارایی بالاتری را در بخش های مختلف خصوصا در بخش خودکفایی شاهد بودیم.
کد خبر: ۵۸۴۲۹ تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

به گزارش دیار آفتاب؛ به مناسبت ۲۷ خردادماه سالروز پیام امام خمینی (ره) در راستای تشکیل جهاد سازندگی با سردار محسن کریمی فرماندهی سپاه روح‌الله استان مرکزی با محوریت موضوعاتی چون نهادسازی‌های انقلابی، تأثیر ادغام نهادهای انقلابی بر کارکرد آن‌ها و تأثیرگذاری تفکر و چارچوب‌های غربی بر برخی نهادهای انقلابی به گفتگو نشستیم که در دو بخش طی دو روز ارائه خواهد شد. نوشتار زیر بخش ابتدایی گفتگو با سردار محسن کریمی فرماندهی سپاه روح‌الله استان مرکزی است.

سردار محسن کریمی فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: یکی از ضروریات موجود در هر انقلابی سیستم حاکمیتی است که بنا دارد در راستای اهداف و منافع آن انقلاب کار کند، به‌عنوان‌مثال در بحث امنیت نیاز به وجود نیرویی است که با توجه به ارزش‌های آن انقلاب امنیت را در سطح جامعه برقرار کند.

انقلابی با نگاه ارزشی نیاز به نهادهای تبیین‌کننده فرهنگ ارزشی دارد

کریمی ادامه داد: انقلابی که نگاه ارزشی و معنوی دارد نیاز به نهادهایی دارد که این فرهنگ ارزشی را در جامعه تبیین، دنبال، ترویج و تثبیت کند. یا مثلاً در مباحث اقتصادی، از تمامی ظرفیت‌های موجود در جغرافیای انقلاب استفاده کند و در جهت رشد و پویایی و پیشرفت آن گام بردارد.

وی، پیشرفت هر کشوری را وابسته به مؤلفه‌های بسیاری دانست و مطرح کرد: معمولاً انقلاب‌ها با توجه به اهدافی که دارند به دنبال دگرگونی برای بهتر شدن اوضاع هستند. در انقلاب اسلامی که مبتنی بر اسلام و مکتب تشیع هست، حضرت امام خمینی(ره) پس از ۱۴۰۰ سال با نگاهی جامع این موضوع را مطرح کرد که اسلام توان اداره کردن زندگی بشر را دارد و برای تمامی زوایای زندگی بشر اعم از خصوصی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... دستورالعمل دارد که این کار بزرگی بود که ایشان انجام دادند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی بابیان اینکه امام خمینی(ره) به دنبال یک سری ساختارهایی بود که بتواند به اهداف در نظر گرفته‌شده برسد، گفت: لذا مشاهده می‌شود که قبل از انقلاب اسلامی و در شهر نجف وقتی از امام سؤال می‌کنند که اگر انقلاب به پیروزی رسید برای مباحث امنیتی باید گارد امنیتی تشکیل داد که امام در پاسخ می‌گوید نگران نباشید چراکه مردم بسیج می‌شوند تا خودشان از انقلاب اسلامی دفاع کنند. لذا بسیج از همان هنگام توسط ایشان مطرح شد و این شجره طیبه برای انقلاب اسلامی به وجود آمد که برکاتش همچنان پس از ۴۰ سال ادامه‌دار است.

کریمی ادامه داد: به علت این‌که فرهنگ بسیجی مبتنی بر ارزش‌های الهی، انقلابی و مردمی است، کارایی خود را از دست نداده و در تمامی صحنه‌ها فعال است.

انتظار این بود در ادغام جهاد سازندگی دیدگاه‌ها و تفکر انقلابی منتقل شود

وی به تشکیل سپاه، جهاد سازندگی، کمیته امداد و ... در اوایل انقلاب اشاره کرد و افزود: قرار بود هرکدام از این بخش‌ها اقداماتی را در جامعه انجام دهد. در مقطعی در راستای کوچک‌سازی ساختارها و دولت و همچنین در جهت جلوگیری از موازی کاری‌ها ادغام‌هایی مانند ادغام وزارت جهاد و وزارت کشاورزی صورت گرفت که باید گفت در انجام چنین کارهایی، اجرای کار اهمیت دارد. انتظار این بود که دیدگاه‌های جهادی سنگر سازان بی سنگر که در ۱۰ ساله ابتدای انقلاب کارهای عظیمی را در بحث‌های کشاورزی، محرومیت‌زدایی، رساندن انرژی به روستاها، احداث شبکه‌های بهداشت و ... انجام دادند و هزاران شهید را در این مباحث و همچنین در دفاع مقدس که وظیفه سنگر سازی را بر عهده داشتند تقدیم انقلاب کردند در این ساختار جدید ادامه پیدا کند تا خیلی از مشکلات را نمی‌داشتیم.

کریمی ادامه داد: اگر آن فضای انقلابی و فرهنگ جهادی و بسیجی موجود در جهاد سازندگی کاملاً به جهاد کشاورزی منتقل‌شده بود، در حال حاضر از جهاد کشاورزی کارایی بالاتری را در بخش‌های مختلف خصوصاً در بخش خودکفایی شاهد بودیم.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به پیشرفت‌های کشور، افزود: مشاهده می‌شود درجاهایی که با دیدگاه انقلابی و دلسوزی و با تعهد کامل ورود پیدا کردیم پیشرفت داشتیم. به‌عنوان‌مثال در بخش‌های دانش هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، صنایع نظامی و ... می‌بینیم افرادی ورود پیدا کردند که وجهه دینی آن‌ها در شخصیتشان کاملاً شاخص و برجسته بود.

وی گفت: بایستی اگر ادغامی هم در خصوص نهادهای انقلابی که صرفاً با دیدگاه انقلابی و جهادی تشکیل شدند و عملکردی مبتنی بر خواسته‌های انقلاب داشتند، صورت می‌گیرد باید این دیدگاه‌ها انتقال یابد. به‌عنوان‌مثال وقتی ناجا تشکیل می‌شود می‌بینیم که آن دیدگاه‌های انقلابی منتقل می‌شود و این نیرو با توانی مضاعف و دیدگاهی انقلابی در جهت مسائل انقلاب حرکت می‌کند.

ایجاد تغییرات نیاز به دیدگاه انقلابی دارد

کریمی خاطرنشان کرد: البته بایستی گفت که افراد مشغول در جهاد کشاورزی در بخش‌های مختلف دستاوردهای بسیار عالی‌ای داشتند ولی ضعف‌های عمده‌ای هم در این وزارت خانه دیده می‌شود، به‌عنوان‌مثال با دیدگاه انقلابی نباید اجازه داده می‌شد محصولات ترا ریخته در کشور مرسوم شود و یا در برخی موضوعات نگرانی داشته باشیم. آیا موفق شدیم که کشور را با توجه به مشکلات کم‌آبی به سمت‌وسوی مکانیزه ببریم؟

کریمی ضمن بیان اینکه انتظار این هست که اگر ادغامی هم اتفاق می‌افتد کارکرد نیز منتقل شود عنوان کرد:   ما فقط خروجی می‌بینیم و قصد قضاوت نداریم اما می‌گوییم که اگر خیلی از جاها، مانند صنعت مشکل‌داریم  در بیشتر مواقع انقلابی عمل نکردیم. در بحث صنعت مبتنی بر محورهای اساسی که اولینش عدالت بود پیش نرفتیم. در توزیع ثروت و قطع وابستگی‌ها نتوانستیم خوب عمل کنیم، طبیعی است که وقتی در تولید خودرو مشکل‌داریم و بابت قطعات کم می‌آوریم یعنی چهل سال فرصت داشتیم که این خودرو را تبدیل به یک خودروی کاملاً بومی کنیم و نگران این نباشیم که شرکت رنو بیاید یا نیاید. خودروی ملی را با یک برند جدیدتری ارائه کنیم.

وی افزود: در حوزه وظایف جهاد کشاورزی انتظار بود امروز به‌جای کود شیمیایی که خود فعالان می‌دانند چه تخریبی را در تغذیه و زمین انجام می‌دهد، چیزهای دیگری را جایگزین می‌کردیم که باید گفت این نیاز به دیدگاه انقلابی دارد. نباید این اتفاقات بیفتد یا بعضی از اقدامات مانند دانه‌های طیور انحصاری شود و آسیب‌هایی را وارد کند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی بیان کرد: به‌عنوان یک شهروند ایرانی انتظار از مسئولین و نهاد رهبری در جهاد امروز این است که آن روحیه انقلابی، آن دیدگاه انقلابی و آن شب و روز کار کردن‌ها و آن اعتقاد برای عدم وابستگی و پیشرفت در همه زمینه‌ها و خودکفایی واقعی را در همه موضوعاتی که به تغذیه ما ربط دارد را شکل دهند که ان‌شاءالله این اتفاق در گام دوم انقلاب خواهد افتاد.

ادامه دارد...

انتهای پیام/