دفاع مقدس تضمین‌کننده هویت ملت، عزت، سربلندی و استقلال ایران اسلامی است بیان سیره شهدای دفاع مقدس برای جوانان تحول آفرین خواهد بود 13 هزار میلیارد ریال در حوزه گردشگری استان مرکزی سرمایه‌گذاری شد گرفتار موج سوم کرونا در برخی از نقاط کشور هستیم تقدیر از مدافعان سلامت در فراهان علت کاهش سهمیه سوخت وانت بار‌ها مشخص شد دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۹ منتشر شد+دانلود فراخوان تدریس در مراکز علمی کاربردی اعلام شد پیامدهای فعالسازی مکانیزم ماشه از دیدگاه معمار تحریم‌های ایران در دولت اوباما روشی ساده برای نابودی کرونا در ۱۵ ثانیه!
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۲
کد خبر: 58378
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۴
در صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک مطرح شد

بهره برداری از تصفیه خانه کشتارگاه اراک ظرف دو ماه آینده/ مسئولین کاشت هزار هکتار درخت در اراک را تعیین تکلیف کنند

شهردار اراک از بهره برداری از تصفیه خانه کشتارگاه اراک ظرف دو ماه آینده خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک امروز در صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: محل دفن پسماند اراک به خاطر قرارگیری در بستر سنگی و سنگ لاخی موجود محل مناسبی برای دفن پسماند است.

محمدی افزود: در سال های اخیر برنامه ریزی مناسبی جهت هدایت شیرابه و نشت شیرابه در حوضچه ی نگه داری انجام گرفته که در همین جهت استخر شیرابه در محل پسماند ایجاد شده است. کارخانه پردازش نیز در سایت پسماند اراک وجود دارد.

وی ادامه داد: خاک پوشانی سایت شماره دو و سه شکل گرفته و ترانشه، دفن مهندسی می شود و برای ترانشه اول هم در نظر گرفته شده است که تا دو ماه آینده خاک پوشانی انجام شود. چاه آب امان آباد در فاصله 2.5 کیلومتری از محل دفن قرار گرفته است و آزمایش های متعدد و متناوبی که محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام آن هستند صحه بر این می گذارد که به هیچ عنوان شیرابه پسماند به آنجا نفوذ نمی کند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر عنوان کرد: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی طی سخنرانی ای که داشتند، گفتند آب های شهر های ما صددرصد سلامت و آب روستاها از 95 درصد سلامت برخوردار است. همچنین طبق گزارش آبفا به منظور نظارت و کنترل کیفیت شبکه آبرسانی اراک پایش کیفی از کلیه نقاط تحت پوشش صورت می گیرد. سالیانه بالغ بر 16 هزار آزمون کلر سنجی و 1200 نمونه جهت آزمون های فیزیکی و شیمیایی از نقاط مختلف شبکه آبرسانی مورد بررسی قرار می گیرد. لذا با قاطعیت اعلام می گردد که کیفیت آب اراک کاملا منطبق بر استاندارد ملی ایران است و هیچ گونه مشکلی ندارد.

وی تصریح کرد: ناظر کیفیت آب، دانشگاه علوم پزشکی استان است که علاوه بر آبفا به صورت مستمر در حال نمونه برداری و نظارت بر کیفیت آب شرب است که تاکنون حتی یک مورد آلودگی هم گزارش نگردیده است.

محمدی در خصوص استفاده شهروندان از آب سد کمال صالح اظهار کرد: اختلاط مناسب بین منابع زیر زمینی و آب سد که با ترکیب 85 درصد از آب سد و 15 درصد از آب زیر زمینی اتفاق می افتد، انجام می شود. البته شهر صنعتی، فاز 1و 2 شهید بهشتی و بخش هایی از شهرک های شمالی از میزان کمتری از کمال صالح استفاده می کنند که علت این است که آبرسانی در آنجا منوط به اجرای رینگ های شمالی و جنوبی اراک است که توسط شرکت سهامی آب منطقه ای باید انجام بگیرد.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک:

تشکیل سازمانی برای مدیریت و ساماندهی باغات اراک

رحمتی دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در جلسه صحن رسمی شورا گفت: در خصوص بحث حفاظت از باغات سنجان و کرهرود به هماهنگی و همکاری بین بخشی نیاز داریم.

رحمتی افزود: جهاد کشاورزی، شهرداری و مجموعه منابع طبیعی می توانند در این حوزه تاثیرگذار باشند. بحث هایی مطرح شده بود که جهاد کشاورزی برای باغات طرحی را دارند و کارهایی را انجام می دهند و در حوزه شناسنامه دار کردن نیز جهاد کارهایی را انجام داده است.

وی عنوان کرد: بحث این جاست که جهاد فقط به مسئله باغات پرداخته است اما شهرداری حوزه های کلی علی الخصوص گرشگری را مدنظر دارد و در واقع شهرداری به دنبال یک طرح جامع است. طرح جامعی که همه موارد حتی حوزه زیست محیطی را هم در برگیرد و با محوریت حفظ باغات و توجیه اقتصادی برای ساکنین پیش رود.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک سازمان دهی مشارکت های مردمی در این حوزه را مهم دانست و بیان کرد: در خیلی از شهر ها شهرداری های مختلف  در قالب یک سازمان که صرفا کارشان ساماندهی باغات باشد فعال هستند و بنظر می رسد که این سازمان در اراک هم نیاز است تا به نفع اهداف زیست محیطی تحولات اساسی ایجاد کند.

شهردار کلانشهر اراک:

تصفیه خانه کشتارگاه اراک تا دوماه دیگر به بهره برداری می رسد

محمد کریم شفیعی شهردار کلانشهر اراک در این جلسه گفت: در بحث تصفیه خانه کشتارگاه اراک سالیان گذشته قراردادهایی بسته شده است که آیتم های آن ستاره دار هستند و در حال حاضر که قیمت ها جدید شده بود با مشکلاتی رو به رو شدیم.

شفیعی افزود: با توجه به ازدیاد قیمت دلار قرار شد که قیمت به روز شود و ما خواستیم که این اتفاق بیفتد ولی به دلیل قوانین نشد. خوشبختانه طی هفته ی گذشته جلسه خوبی با شورای نظارتی استان داشتیم و موافقت کردند که قیمت روز تا سقف 350 میلیون را در اختیار پیمان کار قرار دهیم. قرارداد متممی با پیمانکار بستیم و ادامه کار که خرید استیل ها، اتصالات، راه اندازی و بهره برداری از تسفیه خانه است حداکثر تا دو ماه آینده انجام خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر هم مشکل قرارداد حل شده است و هم مشکل اجرا که شروع شده و مجوزهای لازم نیز دریافت شده است.

شهردار کلانشهر اراک بیان کرد: معمولا معضلات کشتارگاه ها دفن خون آبه ها و آبهایی هست که برای شستشو از آنها استفاده می شود. بنظر می رسد اگر این تسفیه خانه برقرار شود بخش خصوصی هم راغب خواهد شد که در کشتارگاه مشارکت کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک:

مسئولین استانی کاشت هزار هکتار درخت در اراک را تعیین تکلیف کنند

ایرج رضایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک در این جلسه گفت: در اواخر سال نامه ای به رئیس شورا زده شد و عین همان نامه و مصوبه هیئت دولت توسط رئیس شورا به استانداری ابلاغ شد.

رضایی افزود: هیئت دولت در سفر خود به استان مرکزی و شهر اراک به لحاظ آلوده بودن شهر اراک در پیوستی که اعلام کرده که شهر اراک آلوده است احداث هزار هکتار فضای سبز را مقرر کرده است و تقریبا برای ده تا دوازده سازمان و ارگان قدرالسهم تعیین کرده و نحوه ورودش به این حوزه مشخص شده است.

وی عنوان کرد: متاسفانه آنچه که تا به حال اتفاق افتاده است این است که مسئولین حتی برای کاشت یک درخت از این هزار هکتار، اقدامی انجام نداند و آنچه که کاشت در چقا، سیبک و در سطح شهر اراک صورت گرفته توسط خود شهرداری بوده است. فصل کاشت تمام شد و ما به موقع نامه زدیم و اقدام کردیم که شهر اراک ریه هایش آسیب دیده است و برای اینکه این آسیب دیدگی ترمیم شود باید فضای سبز ایجاد شود. فضای سبز را هم که وظیفه اش توسط دولت مصوب شده و برای آن بودجه قرار داده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار کرد: افرادی که بایستی این فضا را ایجاد می کردند تعیین تکلیف شدند که بعد از کاشت و ایجاد این هزار هکتار نگه داری این جنگل ها را به عهده شهرداری بگذارند نه اینکه صفر تا صد را خود شهرداری ایجاد کند. در خواست داریم مسئولین نامه ای که به استانداری ارسال شد و رونوشت هم قطعا در سیستم دولت قرار گرفت را اعلام کنند که پاسخش به کجا رسید و به چه دلیل اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد. حداقل اگر قرار نیست اقدامی صورت گیرد و ایجاد آن برای مسئولین ممکن نیست اعلام کنند تا مردم و شهرداری تعیین تکلیف شوند.

انتهای پیام/

  

captcha