پیری و فرسودگی برخی مسوولین اجرایی، دلیل نگرفتن آرایش جنگی در اقتصاد است/ تبدیل فضای تهدیدمحور به فرصت محور؛ اصلی‌ترین وظیفه سازمان فضای مجازی بسیج تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق جبهه پايداری برای انتخابات مجلس به مدلی برای هم‌افزايی و وحدت رسيده است چرا از جشن ۴ سالگی برجام در روزنامه‌های اصلاح‌طلب خبری نیست+ تصاویر رد پای ۱۱ کارمند وزارت صمت در پرونده تخلفات پتروشیمی هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها فعالیت هفت هزار نفر در شبکه نظارتی انتخابات استان مرکزی/در حوزه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با هیچ‌کس تعارف نداریم چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود علم نوروبیولوژی بر حکم حجاب صحه می‌گذارد
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۱
کد خبر: 58377
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳

دو طرح پیشنهادی برای افزایش کارآیی سواحل مکران

آغاز اجرای طرح توسعه سواحل مکران یکی از معدود پروژه‌های بسیار مهمی است که در دولت دوازدهم کلید خورده و قطعاً اجرای کامل و اصولی آن می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ره‌توشه؛ آغاز اجرای طرح توسعه سواحل مکران یکی از معدود پروژه‌های بسیار مهمی است که در دولت دوازدهم کلید خورده و قطعاً اجرای کامل و اصولی آن می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.

در واقع این نقطه از خاک کشور به واسطه موقعیت ویژه جغرافیایی که در آن واقع شده است و دسترسی به آبهای آزاد، از چنان ظرفیتی برخوردار است که می‌تواند به قطب اصلی تبادلات تجاری و صنایع دریایی در منطقه تبدیل شود.

البته تحقق این هدف مستلزم آن است که استفاده از همه ظرفیت‌های اقتصادی قابل بهره‌برداری در این سواحل به طور جدی و با نگاه جامع و آینده‌نگرانه مورد توجه قرار گیرد.

یکی از ظرفیت‌های قابل اجرا در این منطقه، احداث مراکز تعمیر و بازسازی برای انبوه کشتی‌ها و سایر شناورهای بزرگ و کوچکی است که در منطقه تردد دارند، بنابراین شایسته است، از هم‌اکنون با تعیین و اختصاص مکان‌های مناسب برای این منظور، طرح ساخت حوضچه‌های خشک نیز در این منطقه در دستور کار مسئولین محترم قرار گیرد.

بدیهی است، این طرح می‌تواند در مورد مراکز ساخت کشتی و شناورهای دریایی نیز مصداق داشته باشد و صنعت کشتی‌سازی ایران را به اوج برساند.

همچنین، با توجه به جایگاه ایران در تولید انواع سوخت از جمله سوخت مورد نیاز کشتی‌ها و نظر به این‌که بخش عمده سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان مستعد احداث جایگاه‌های سوخت‌رسانی دریایی می‌باشد، لذا این طرح نیز می‌تواند علاوه بر سواحل دیگر، در سواحل مکران به شکل گسترده‌تری عملیاتی و اجرایی شود.

بی‌شک اجرای هر دو طرح می‌تواند، ارزآوری قابل توجهی را به همراه داشته باشند، مشروط به این‌که جمهوری اسلامی ایران با سرعت و قبل از دیگران، نسبت به اجرای این دو طرح اقدام نماید.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

captcha