مدیرکل ميراث فرهنگی استان مركزی:

جشن تیرگان در منطقه تاریخی ذلف آباد فراهان برگزار می‌شود

مدیرکل ميراث فرهنگی استان مركزی از برگزاری جشن تيرگان در منطقه تاريخی ذلف ‌آباد شهرستان فراهان هم‌زمان با نخستين روز تابستان خبر داد.
کد خبر: ۵۸۳۵۱ تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا ایزدی ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: این جشن به مناسبت فرارسیدن زمان برگزاری جشن آئینی تیرگان که هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم در شهرستان فراهان برپا می‌شود.

وی افزود: جشن تیرگان به‌عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌پاشان در نخستین روز از تیرماه در آستانه امامزاده احمد ا‌بن علی (ع) ذلف ‌آباد شهرستان فراهان برگزار می‌شود.

علیرضا ایزدی با بیان اینکه این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود، تصریح کرد: جشن تیرگان ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی اظهار کرد: برپایی نمایشگاه عکس روستا، بازی‌های بومی محلی، نمایش امیرکبیر، تجلیل از پیشکسوتان فرهنگی، رونمایی از تمبر اختصاصی جشن تیرگان ازجمله برنامه‌های این مراسم در فراهان خواهد بود.

ایزدی با بیان اینکه جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است، ادامه داد: این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب که با نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می‌شود، این جشن یک اثر ملی است و در سال ۸۹ ثبت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی، شکرگزاری، همدلی و تعاون اصلی‌ترین هدف برپایی این جشن دانست و بیان کرد: فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن‌ها و آئین‌هایی است که هر یک بیانگر یکی از صفات ارزنده اخلاقی و انسانی است، سنت‌هایی که با باورهای پدران و نیاکانمان گره‌خورده است، ضرورت حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی ازآنجا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که هویت ما را شکل می‌دهد.

انتهای پیام/