باید قصورها در دوره‌های مختلف پی‌گیری شود/ تعقیب قاتلان شهید سلیمانی در دستور کار دادستان تهران و معاون بین‌الملل قوه قضائیه امضای سند همکاری با چین چقدر منافع ایران را تامین می‌کند؟ ماله کشی به سبک مدیر رسانه‌ای اصلاح طلب/ «امضای کری تضمین بود» با « به عقل جن هم نمی رسید» توجیه شد! قلب، طعمه جدیدترین نسخه ویروس کرونا «اصلاح ساختار بودجه»؛ نکته مغفول این روزهای کشور/ دولت و مجلس تمایلی برای تحول بودجه‌ریزی ندارند؟ قابل توجه داوطلبان؛ کارت کنکور دکتری ۹۹ پس از نهایی شدن زمان جدید برگزاری توزیع می‌شود یمن|حملات پهپادی و موشکی گسترده به پایگاه‌های نظامی و تأسیسات راهبردی عربستان در جیزان، نجران و عسیر محرومیت سهم مردم ازمعادن طلای خاورمیانه/اینجا فقرحرف آخر رامی‌زند مجلس به دنبال آزادسازی دارایی‌های ایران از کره جنوبی است/ وزارت امور خارجه در مقابل گستاخی کره دست از تساهل و تسامح بردارد كلاهبرداري 58 ميلياردي با فروش غيرقانوني واحدهاي مسكوني در اراك
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
کد خبر: 58351
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
مدیرکل ميراث فرهنگی استان مركزی:

جشن تیرگان در منطقه تاریخی ذلف آباد فراهان برگزار می‌شود

مدیرکل ميراث فرهنگی استان مركزی از برگزاری جشن تيرگان در منطقه تاريخی ذلف ‌آباد شهرستان فراهان هم‌زمان با نخستين روز تابستان خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا ایزدی ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: این جشن به مناسبت فرارسیدن زمان برگزاری جشن آئینی تیرگان که هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم در شهرستان فراهان برپا می‌شود.

وی افزود: جشن تیرگان به‌عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌پاشان در نخستین روز از تیرماه در آستانه امامزاده احمد ا‌بن علی (ع) ذلف ‌آباد شهرستان فراهان برگزار می‌شود.

علیرضا ایزدی با بیان اینکه این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود، تصریح کرد: جشن تیرگان ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی اظهار کرد: برپایی نمایشگاه عکس روستا، بازی‌های بومی محلی، نمایش امیرکبیر، تجلیل از پیشکسوتان فرهنگی، رونمایی از تمبر اختصاصی جشن تیرگان ازجمله برنامه‌های این مراسم در فراهان خواهد بود.

ایزدی با بیان اینکه جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است، ادامه داد: این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب که با نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می‌شود، این جشن یک اثر ملی است و در سال ۸۹ ثبت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی، شکرگزاری، همدلی و تعاون اصلی‌ترین هدف برپایی این جشن دانست و بیان کرد: فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن‌ها و آئین‌هایی است که هر یک بیانگر یکی از صفات ارزنده اخلاقی و انسانی است، سنت‌هایی که با باورهای پدران و نیاکانمان گره‌خورده است، ضرورت حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی ازآنجا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که هویت ما را شکل می‌دهد.

انتهای پیام/

captcha