بهبود فضای کسب و کار، بستر «جهش تولید» 66 درصد جمعیت استان مرکزی علیه کرونا غربالگری شدند/شناسایی 30 مورد کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته دو هشتگ «ایران قوی» و «سراب غرب» ترند توییتر شدند عکس/ مغازه‌های باز و بسته در تهران پشت پرده بی‌عملی سی روزه علیه کرونا کدام ویتامین‌ها کرونا را شکست می‌دهند؟ خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب/ آیا اردوغان زمینه‌ساز نبرد آخرالزمانی قرقیسیا است؟ مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است «حزب امنیتی»؛ گذشته‌ای که برخی اصلاح طلبان درصدد فرار از آن هستند
شنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
کد خبر: 58202
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
رئیس جهاد کشاورزی تفرش:

مبارزه با آفت سن در 4500 هکتار از مزارع گندم تفرش

رئیس جهاد کشاورزی تفرش گفت: مبارزه با آفت سن گندم در سطح ۴۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان انجام می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسنی رئیس جهاد کشاورزی تفرش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ندای تفرش، با اشاره به اجرای طرح مبارزه با آفت سن گندم در تفرش گفت: آفت سن خطرناک‌ترین آفت محصول گندم و جو به شمار می‌رود که در صورت حمله به مزرعه‌ها، از درون‌دانه تغذیه می‌کند و از محصول فقط پوسته‌ای برجای می‌ماند.

حسنی اظهار کرد: آفت سن گندم منجر به کاهش کیفیت عملکرد محصول و کاهش میزان پروتئین و گلوتن می‌شود که بر وزن گندم هم تأثیرگذار است.

وی افزود: مبارزه با سن گندم در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول، مبارزه با سن مادر از اواخر فروردین‌ماه هرسال آغاز می‌شود و در دهه دوم خرداد تا ابتدای تیرماه مبارزه با پوره سن انجام می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی تفرش با اشاره به زمان مبارزه با آفت سن گندم، بیان کرد: باید قبل از تخم‌ریزی سن مادر مزارع سم‌پاشی شود تا از وارد شدن هر نوع خسارتی به مزارع جلوگیری شود.

حسنی ادامه داد: بهترین زمان مبارزه با آفت سن صبح قبل از گرم شدن هوا و عصرها قبل از غروب آفتاب است چراکه این آفت با گرم شدن هوا به پایین خوشه گندم رفته و سم‌پاشی اثری ندارد.

وی بابیان این مطلب که امسال ۷ هزار و ۵۰ هکتار از مزارع شهرستان تحت کشت گندم دیم و آبی قرار دارند، خاطرنشان کرد: مبارزه با آفت سن گندم پس از مراجعه و انجام ارزیابی توسط کارشناسان جهاد کشاورزی انجام می‌شود که با ارزیابی‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود امسال مبارزه با آفت سن در سطح ۴۵۰۰ هکتار از مزارع گندم انجام شود.

انتهای پیام/

captcha