«هپکو» به تامین اجتماعی واگذار شد+سند حوادث رانندگی استان مرکزی 3 کشته و مصدوم بر جای گذاشت عرضه تیشرت‌های عجیب و غریب در پاساژها/ نمایش نوشته‌های غیر اخلاقی بر روی سینه جوانان + عکس واکنش طنز مجری «حالا خورشید» به موضع دولت درباره گرانی‌ها 92 درصد موارد ابتلا به کرونا از طریق دورهمی‌ها و خانواده/ استفاده از ماسک بهتر از واکسن است موضوع قرارداد ٢٥ ساله بین ایران و چین در چارچوب ضوابط است/ حکم مهدی جهانگیری صادر شد در نشست خبری آموزش‌های مجازی؛ رستمی: بیش از یک میلیون نفر در دوره‌های مجازی شرکت کردند / فقط ۱۰ درصد آموزش عالی را توانستیم در فضای مجازی پاسخگو باشیم یازدهمین جلسه محاکمه طبری و سایر متهمان/ ماجرای نظارت طبری بر واحد VIP برج فلورا لابی علیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اختصاصی تسنیم|مهلت بازگشت ارز صادراتی تمدید نمی‌شود/ پایان تیر آخرین فرصت صادرکنندگان است
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
کد خبر: 57897
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی:

هنر اساسی امام(ره) برقراری نظام قدرتمند بر اساس فقه شیعی بود/ طی 30 سال گذشته از جنبه دفاعی به جایگاه تهاجمی رسیده ایم

مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی گفت: برقراری نظام قدرتمند بر اساس فقه شیعه را هنر اساسی امام برشمرد و گفت: کسی که بتواند زوایای پیچیده فقه که مسئله سیاسی فقه است را استخراج کند و جنبه سیاسی فقه را علاوه بر فقه تک بعدی، روشن کند و از آن مهم تر نه تنها فقه سیاسی را روشن کند بلکه آن را پیاده سازی کند، مطمئنا دارای یک جامعیت و احاطه فوق العاده بر ابواب فقه است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آیت الله کاظم سپاسی آشتیانی مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی در مراسم بزرگداشت ارتحال امام (ره) و شهدای قیام 15 خرداد در اراک، ضمن بیان اینکه امام (ره) انسانی بود که در طول حیاتش چیزی غیر از حق نگفت و نخواست و حرکت نکرد، گفت: حادثه ی رحلت امام تازیانه ای دردناک بود که بر روح و جان مردم فرود آمد و به یکباره جامعه را غرق در مصیبت کرد.

سپاسی آشتیانی عنوان کرد: در قیام 15 خرداد فشار های مردمی به جایی رسید، که امام پس از دستگیری به علت سخنرانی آتشین خود، آزاد شدند گرچه بعد از آن برای اینکه صدای امام که صدای اسلام و ندای حق بود، خاموش بماند ایشان را به درو ترین روستاهای ترکیه تبعید کردند.

وی با بیان اینکه بعد از ائمه (ع) هیچ فقیهی به اندازه امام تاثیر گذار نبوده و حرکتی به این بزرگی انجام نداده و اینچنین توفیقی را نیافته است، اضافه کرد: باید ابعاد شخصیت امام کنکاش شود تا این ابعاد شخصیتی برای جهانیان، ملت ایران و علی الخصوص جوانان روشن شود.

مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی امام را انسانی جامع الاطراف دانست و بیان کرد: امام فقیهی ژرف اندیش است که علی رغم تکیه بر فقاهت جواهری، نو اندیش است که البته جمع کردن بین این دو فقاهت مشکل بوده و کار هر فقیهی نیست.

وی افزود: کسی که بتواند زوایای پیچیده فقه که مسئله سیاسی فقه است را استخراج کند و جنبه سیاسی فقه را علاوه بر فقه تک بعدی، روشن کند و از آن مهم تر نه تنها فقه سیاسی را روشن کند بلکه آن را پیاده سازی کند، مطمئنا این نیاز به جامعیت و احاطه فوق العاده بر ابواب فقه دارد.

سپاسی آشتیانی برقراری نظام قدرتمند بر اساس فقه شیعه را هنر اساسی امام برشمرد و اظهار کرد: امام یک مفسر بسیار بزرگ است مفسری که نظریات دقیق و جالبی در آیات دارد و برداشت های امام از آیات قرآن ویژه است. امام فیلسوف بزرگی هم بود که در بین علمای اسلام تعداد انگشت شماری داریم که این قدر جامع باشند.

وی امام را در حوزه عرفان نظری و عملی انسانی بزرگ دانست و عنوان کرد: فعالیت سیاسی اجتماعی امام باعث شده است که به ابعاد دیگر علوم امام پرداخته نشود.

مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی بیان کرد: زندگی امام قبل و بعد از حاکمیت اندک فرقی ندارد. امام تقوا و معنویت را شعار داد و قبل از دیگران خود به آن عمل کرد.

وی اضافه کرد: امام نظریه پردازی سیاسی است و بیانگذار مکتب سیاسی اسلام در عصر حاضر و احیا گر اسلام ناب محمدی است. امام انسانی است که توفیق یافت اسلام ناب را زنده کند و حجاب هایی که بر اسلام افتاده و آن چیزی که لیبرال دموکراسی به عنوان راه نجات ارائه می داد را با طرح نظریه اسلام اصیل کنار بزند و آن را به زیر کشید.

سپاسی آَشتیانی با اشاره به اینکه امام تنها احیا گر اسلام نیست تصریح کرد: امام احیا گر دین داری و معنویت و احیا گر ارزش های الهی است و با همه این فضائل یک چهره مردمی است که خودش را متعلق به مردم و مستضعفین می دانست.

وی تضرع و دعا را از ویژگی های امام دانست و تشریح کرد: ارتحال امام نگرانی عجیبی برای ملت ایجاد کرد اما خبر مسرت بخش انتخاب مقام معظم رهبری روح جدیدی را به جریان انقلاب دمید. در طول 30 سال گذشته رهبری مسیر امام را رفته است و پیش بینی ها، موضع گیری ها و سیاست مداری این مرد بزرگ نشان داده که انتخاب خبرگان دقیق بوده است.

این استاد حوزه تشریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از 30 که از ارتحال امام می گذرد از جنبه دفاعی خارج و جایگاه تهاجمی به خود گرفته است که این پیشرفت این نظام است. امروز آمریکا به جنگ نظامی تهدید می کند اما با رو کردن چند برگ توسط جمهوری اسلامی آمریکا عقب می نشیند و به مذاکره رو می آورد.

وی به نفوذ جمهوری اسلامی در سوریه، عراق و یمن اشاره کرد و افزود: نفوذ نهضت امام و مقام معظم رهبری ما را در جایگاهی قرار داده است که اگر هم پیمانان ما وارد شوند هیچ کس دوام نمی آورد. امروز کشور ما به یک قدرت جهانی، علمی و قلب تپنده مقاومت تبدیل شده است و باید زمینه را  برای یک دولت انقلابی جوان آماده کنیم که این روزها به حضور جوانان نیاز داریم زیرا در جریان انقلاب جوانان ناممکن ها را ممکن کردند.

سپاسی آشتیانی خاطر نشان کرد: در قسمت اقتصاد ضعف هایی داریم که دشمن هم سوء استفاده می کند. باید در این حوزه و رونق تولید کار شود تا این خلا را پوشش دهیم.

انتهای پیام/

captcha