فراهم شدن امکان فروش 30 درصد سهام عدالت/ ارزش روز سهام عدالت 15 میلیون تومان انصراف رسمی استقلال از سفر به جم/تعداد کرونایی‌های تیم مجیدی به 13 نفر رسید ممنوعیت ارائه خدمات به افراد فاقد ماسک از فردا شناسایی 110 مورد جدید مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته اصلاح ساختار مدیریت شهری کشور یک ضرورت است مطرح کردن قاچاق دام سرپوشی برای گرانی گوشت/ برخی مسؤولان آدرس غلط می‌دهند جزئیات ثبت‌نام غیرحضوری ترم تابستان پیام نوری‌ها اعلام شد / آغاز برگزاری امتحانات پایان‌ترم تابستان از ۲۶ مردادماه شناسایی 40 منطقه حاشیه‌نشین در اراک و ساوه/اوقاف با استفاده از ظرفیت وقفی به مسائل اجتماعی ورود می‌کند طرح جدید مجلس برای تعویق در برگزاری کنکور ۹۹ شورای شهر اراک در دوره پنجم نمره قبولی نمی گیرد/ کلانشهر اراک در پروژه های عمرانی به شدت عقب است
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
کد خبر: 57760
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳

آداب و رسوم مذهبی مردم استان در عید سعید فطر+ تصاویر

عید سعید فطر مانند سایر رسوم مذهبی در جای جای ایران اسلامی آداب و رسوم خاص خود را داشته و مردم با توجه به رسوم دیرینه خود و تلفیق آن با رسم های مذهبی به استقبال بزرگترين عيد معنوي مسلمانان رفته و با برگزاري مراسمي اين عيد فرخنده را جشن مي گيرند.

به گزارش دیار آفتاب؛ یک ماه بندگی روزه داران رو به پایان است و هر کسی به اندازه وسع خود از این ماه پر برکت بهره برده است. با فرا رسیدن اول شوال روزه دارانی که یک ماه را در بندگی خداوند متعال گذرانده اند، این روز را گرامی می دارند.

عید سعید فطر نیز مانند سایر رسوم مذهبی در جای جای ایران اسلامی آداب و رسوم خاص خود را داشته و مردم با توجه به رسوم دیرینه خود و تلفیق آن با رسم های مذهبی و با پخش شيريني و شكلات به استقبال بزرگترين عيد معنوي مسلمانان رفته و با برگزاري مراسمي اين عيد فرخنده را جشن مي گيرند.

در چند شهرستان استان مرکزی رسوم خاصی در این روز انجام می شود که آشنایی با این رسوم خالی از لطف نیست.

ساوه:

عید سعید فطر که از آن به عنوان بزرگترین عید مسلمانان یاد می شود، با آداب رسوم خاصی در بین مردم ساوه همراه است. مردم خداجوی این خطه، پس از اقامه نماز فطر و پرداخت فطریه به نیازمندان و قبل از رفتن به منازل خود، بر سر قبور مطهر شهیدان رفته و با توزیع خیرات یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می دارند.

در این روز خانواده هایی که به تازگی فردی را از دست داده اند با برگزاری آیین سنتی نوعید که شامل فاتحه خوانی و توزیع مواد غذایی بین افراد مستحق است، برای فرد درگذشته طلب مغفرت می کنند و بستگان نیز با حضور در منزل این افراد از آنان دلجویی کرده و با ایشان ابراز همدردی می کنند.

از دیگر آیین مردم ساوه در روز عید سعید فطر، فرستادن عیدی توسط تازه داماد به خانه همسر خود است. مطابق این سنت دیرینه در اولین روز ماه شوال، تازه داماد عیدانه همسر خود را که شامل میوه های فصل، پارچه لباسی، یک تکه جواهر و شیرینی است، به خانه پدر عروس می برد.

از فضیلت های شب و روز عید فطر، ختم قرآن، قرائت دعاهای وداع ماه مبارک رمضان، دعای ابوحمزه، شب زنده داری و انجام اعمال ویژه شب عید فطر است که مردم این منطقه نسبت به انجام آن اهتمام دارند.

همچنین بانوان این شهرستان در روز عید سعید فطر به صورت دسته جمعی به خانه فردی که جلسات ختم قرآن مجید در طول ماه مبارک رمضان در منزل او برگزار شده می روند و با دادن هدیه و شیرینی، از او تشکر می کنند.

فراهان:

در مناطق روستایی استان به خصوص فراهان رسم بر این است که روحانی اعزامی هر شامگاه بر سفره افطار یکی از اهالی میهمان می‌شود و روز عید سعید فطر اکثر بزرگان روستا با حاضر شدن در مقابل محل استقرار مبلغ ، او را با سلام و صلوات تا مسجد دِه مشایعت می‌کنند.

روز عید فطر شهروندان مسلمان استان مرکزی که یک ماه را در ضیافت الهی شرکت کرده‌اند مهیای نماز عید شده و با پخش شکلات و شیرینی و روبوسی این عید بزرگ را به همدیگر تبریک می‌گویند.

دلیجان:

يكي از سنت هاي مرسوم روستاهای دلیجان اين است كه در آخرین شب رمضان و هنگام غروب آفتاب مردم به پشت بام‌ها می‌روند تا ماه را رؤیت کنند. مرد های پا به سن گذاشته روستایی معتقدند که در هنگام دیدن هلال ماه دعا مستجاب می‌شود و هر کسی نماز اول ماه‌های قمری را بخواند، در آن ماه مریض نخواهد شد و بلا بر او نازل نمی‌شود.

از دیگر رسوم مردم دلیجان این است که در شب آخر رمضان(شب عید سعید فطر) برای تمامی کسانی‌که در سال گذشته فردی از اقوامشان فوت شده‌ اند، به‌عنوان بزرگداشت مجلسی در مسجد گرفته می‌شود.

/انتهای پیام

captcha