مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۴
کد خبر: 57377
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹

حباب کارآفرینی یا کارآفرین حبابی - محمدحسین کاشی*

این روزها از مشکلات گریبان گیر بسیاری کسب و کارها زیاد صحبت می شود. اما فضای استارتاپی نیز از مشکلات در امان نمانده و خداحافظی چند کسب و کار بزرگ استارتاپی با تعدادی کارکنان، خبری ناراحت کننده از زیست بوم کارآفرینی کشور است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل ایرنا؛ البته از سایر کسب و کارها و اصناف هم این خبر به اشکال دیگر به گوش می‌رسد که بحث جدیدی نیست؛ در واقع در شرایط متفاوت اقتصادی همه جای دنیا این اتفاقات رخ می‌دهد.

اما در مورد کسب و کارهای استارتاپی داستان رشد حبابی و کاغذی خیلی از این شرکتها را نمی‌شود پنهان کرد، یا وقتی شرکتی که اصلاً درآمد یا مدل مشخص کسب و کار ندارد در اندازه یک شرکت یا کسب و کار رشدیافته به صورت مجازی و حبابی بزرگ و با مبالغ بالا سهامش خرید و فروش می‌شود، حباب‌های بزرگ در زنجیره کسب و کارهای استارتاپی کشور پدید می‌آید.

درمواجهه با این حجم، بزرگ نمایی عملاً ظرف و اندازه آن کسب وکار نوپا روی کاغذ بزرگ شده است ولی در عمل چطور؟ با بروز یک بحران یا تغییر دیگر به راحتی نمی‌تواند به خرج‌های سابق خود ادامه دهد. در عمل این شرکت‌ها به یک بودجه مشخص وابسته بودند و با قطع شدن این بودجه رشد حبابی آنها از بین رفته و دیگر خبری از بیلبوردهای مختلف و برنامه‌های سنگین تبلیغاتی و استخدام‌های پرتعداد نیست.

موضوع دیگر در این بحث استفاده از افرادی است که عملاً تجربه مدیریت یک کسب و کار کوچک را ندارند و در یک زیست بوم حبابی به صورت غیرواقعی رشد می‌کنند و در هنگام تغییر و ایجاد بحران دچار اختلال و سردرگمی می‌شوند.

خیلی از استارتاپها عملاً به یک فرد خاص وابسته هستند، البته این در یک استارتاپ کوچک درست است ولی وقتی این استارتاپاز مرز کسب وکار نوپا عبور کرد و تبدیل به شرکت متوسط رو به رشد، شد باید حتماً سازماندهی و مدل سازی سازمانی براساسشرایط جدید ایجاد شود و به راحتی این ساختار در اندازه‌های جدیدتر را به روز کند.

عامل بعدی عدم تمرکز است، یکی از فاجعه بار ترین مسائل این روزها که از حالت روند منطقی و سنجیده خارج و تبدیل به رویه ناخوشایند و ویژگی بارز و شاخص شده؛ برگزاری برنامه‌ها وجلسات استارتاپی است، آن‌هم بدون برنامه ریزی صحیح.

وقتی تعداد این برنامه‌ها از میزان مشخصی عبور می‌کند، مدیران یا کارآفرینان اصلی یک کسب و کار درگیر حواشی و برنامه‌های مختلف تبلیغاتی این فضاها می‌شوند و در عمل در اکثر روزهای هفته یا ماه درگیر آماده شدن برای یک برنامه خاص هستند. بعد از برگزاری این برنامه‌ها حواشی که در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌شود باز موجب از دست رفتن تمرکز در فضای مدیریتی کسب و کار می‌شود.

علاوه بر اینها، این روزها در گذر از نمایشگاه‌های تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات به مقدار زیادی کپی شدگی مواجه می‌شویم، به عنوان مثال اگر یک کسب و کار در حوزه خودرو یا در حوزه فروش بلیط اتوبوس بین شهری، قطار و هواپیما موفق شود، به صورت ناگاه با موجی از کسب و کار مواجه می‌شویم که بدون هیچ تغییری این کسب و کار را کپی کرده‌اند؛ یعنی در اصل مزیت رقابتی ندارند و در اقیانوس خون یا در اصطلاح قرمز هستند. این موج در دهه‌های قبل در مورد کارخانه تولید ماکارونی، رب گوجه فرنگی، موتورسیکلت و این اواخر تولید فرش‌های ماشینی وجود داشت.

عامل اخر برنامه‌های تبلیغی بدون پشتوانه و پوشالی است، امروز خیلی از استارتاپها به غلط یا درست تصمیم می‌گیرند بودجه بازاریابی خود را به تبلیغات بیلبوردی یا رسانه‌های پر هزینه اختصاص دهند که عملاً شاید فقط جز برای ایجاد حس اعتماد در کاربران تأثیر چندان دیگری ندارد. شاید تصمیمات غلط مدیریت تبلیغات و مارکتینگ جلوی خیلی از این تعدیل‌ها را می‌توانست بگیرد.

در پایان با یک برنامه ریزی درست و اصولی و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها می‌شود از این چالش و مشکل اقتصادی عبور کرد.

* کارشناس فناوری اطلاعات و مشاور کسب و کار چند شرکت نوپا

علمی ** ۹۳۴۰** ۱۰۵۵

captcha
آخرین اخبار