پورعرب گذشته اش را فراموش کرده/ برخی سلبریتی ها اصلا ایرانی نیستند و پرچم 3 رنگ برایشان حرام است/ فلانی برای شمر طبل و برای امام حسین(ع) سینه می زند افزایش بیش از حد آهن عامل بیماری‌های کبد و اضافه‌وزن است بهره‌مندی ۱۳۵۲ نفر از طرح سربازی تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان یمن: فرودگاه‌های «أبها، جازان و نجران» به صورت مداوم هدف قرار خواهند گرفت کدام محصولات ایران خودرو ارزان شد؟ کودکانی که در گیم گم می‌شوند جزئیات توافق برانکو با الاهلی/ مخالفت با اولین گزینه جانشینی یک خاطره و عکس نادیده از شهید احمدی روشن از رانندگی در ۷ سالگی تا حمل کُلت کمری در ۱۱ سالگی/ ادعا‌های خبرنگار واشنگتن‌پست درباره رهبر کره‌شمالی+ تصاویر گزارش| «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
کد خبر: 57215
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲

وقتی یک عقب نشینی سرنوشت جنگ را تغییر داد

امیر مفید از فرماندهان ارتش در سال های دفاع مقدس، در یادداشتی به یکی از وقایع در حین عملیات‌ آزادسازی خرمشهر پرداخته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه دفاعی خبرگزاری فارس- امیر عبدالحسین مفید از پیشکسوتان دفاع مقدس و از فرماندهان اسبق ارتش در زمان جنگ تحمیلی در یادداشت کوتاهی که آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، به یکی از واقع این عملیات پرداخت که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

پرحادثه‌ترین سال جنگ ما بدون شک سال ۶۱ است که علاوه بر آزادسازی خرمشهر که برای ما  و عراق جنبه حیثیتی داشت، با پیروزی در عملیات فتح‌المبین شروع و با ناکامی در عملیات والفجر مقدماتی پایان یافت و بعد از آن شاهد تغییر راهبردهای ایران، عراق و نظام بین‌الملل بودیم.

راهبرد ما از آزادسازی مناطق تحت اشغال عراق به تعقیب و تنبیه و راهبرد عراق بعد از تخلیه اکثر مناطق اشغالی به دفاع در خاک خود و راهبرد نظام بین‌الملل نیز این شد که با پشتیبانی و تقویت همه‌جانبه از عراق «عراق نباید شکست بخورد».

عملیات بیت‌المقدس معروف به فتح خرمشهر از ۶۱/۱۰/۲ به مدت ۲۴ روز نبرد نفس‌گیر شروع و در ۶۱/۳/۳ با فتح خرمشهر به پایان رسید و من فقط به واقعه روز ۲/۱۷ /۶۱ اشاره می‌کنم.

برابر طرحی که در روزهای آخر فروردین ۶۱ بر اساس تدبیر و تصمیم قرارگاه مرکزی کربلا و بر اساس اصول و قواعد و موازین کلاسیک نظامی و در دوره زمانی راهبرد آزادسازی به لشکر ۶ ابلاغ شد، مقرر گردید قرارگاه کربلا با سه قرارگاه تابعه قدس، فتح و نصر در ۴ مرحله به شرح زیر وارد عمل شود.

مرحله یکم: عبور از رودخانه‌های کرخه‌کور در شمال و کارون در شرق منطقه و پیشروی به طرف جاده و راه‌آهن اهواز-خرمشهر و تصرف و تأمین آن

مرحله دوم: ادامه پیشروی به طرف خط مرز (طلائیه، کوشک، شملچه) و تأمین خط مرز

مرحله سوم:‌ عبور از خط مرز و پیشروی در خاک عراق و رسیدن به شط‌العرب

مرحله چهارم: تصرف ساحل شرقی شط‌العرب و دفاع در پشت آن از القرنه تا بصره

با شروع عملیات در بامداد ۶۱/۲/۱۰، قرارگاه قدس به علت دفاع مستحکم دو لشکر پنجم مکانیزه و ششم زرهی تقویت‌شده با تعدادی تیپ پیاده نتوانست مانند و همپای دو قرارگاه فتح و نصر پیشروی نماید.

آرایش دفاعی این دو لشکر و شکل دفاعی سپاه سوم عراق به گونه‌ای بود که با پیشروی به طرف مرز و اجرای مرحله دو عملیات، به ناچار می‌باید در دو سمت و در مقابل نیروهای دو قرارگاه قدس در شمال و فتح در شرق به نبرد بپردازد و عملا در محاصره قرار می‌گرفت، لذا موقعی که در ۶۱/۲/۱۶ مرحله دوم عملیات ما شروع شد، دو راهکار بیشتر نداشت: یا در دو سمت بجنگد و یا فرار کرده و جان سالم به در برد و سپاه سوم عراق در یک تصمیم‌گیری به موقع و عاقلانه در صبح روز ۶۱/۲/۱۷ اجرای یکی از انواع عملیات کلاسیک یعنی عقب‌نشینی اختیاری را انتخاب کرد و دو لشکر آماده و تقویت‌شده خود را به بهترین نحو از مهلکه به در برد.

نتیجه چه شد؟ عراق با تخلیه خط تماس ۱۸۰ کیلومتری از غرب اهواز و اشغال خط دفاعی جدید ۹۰ کیلومتری در پشت مرز از طلائیه تا شلمچه و نیز استقرار این دو لشکر با تعدادی واحد دیگر در نصف منطقه قبلی به توان مضاعفی دست پیدا کرد و دو لشکر خود را از انهدام و یا اسارت کامل نجات داد و ما با عدم توانایی اجرای مرحله سوم برابر طرح تمام تلاشمان را برای آزادسازی خرمشهر معطوف کردیم و پس از آن راهبردمان عوض شد؛ یعنی تعقیب و تنبیه دشمن در یک مدت طولانی.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انتهای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/‌‌‌‌‌

captcha