تصمیم سازمان لیگ: بازی فولاد باید برگزار شود/ استقلال باید تست مجدد بدهد/احتمال جریمه آبی پوشان طرح اخذ مالیات از عایدی مسکن در دستور کار مجلس/ دولت وظیفه نظارت و کنترل قیمت‌ها را رها کرده است عکس پروفایل چه راز‌هایی درباره شخصیت افراد افشا می‌کند؟ اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری با کدام نام‌ها وارد می‌شوند؟ دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری/وکیل دانیال زاده: موکلم چاره‌ای جز اخذ تسهیلات بانک ملی نداشته طرح سؤال از رئیس‌جمهور تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس شد/ امضاها به ۲۰۰ رسید آقای ظریف! شما شریک اصلی دلار ۲۰ هزارتومانی هستید اقتصاد ایران فرو نمی‌پاشد/ بازی با قیمت ارز و سکه کار دشمن است ورود نیروهای مسلح به خودروسازی؛ قانون چه می‌گوید؟/ کمک فناورانه بخش دفاع به خودروسازان چهار کشته و مجروح در دو حادثه رانندگی در استان مرکزی
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
کد خبر: 57211
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی:

جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: دانشگاه همت نکرده تا جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی داشته باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسن احمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: توقع ما در دانشگاه‌ها در خصوص فعالیت‌های قرآنی این است که باید در سطح بالاتری باشد. دانشگاه‌ها باید با رویکرد پژوهشی ورود پیدا کنند که این سبک و سیاق را در غرفه‌های دانشگاه‌ها در نمایشگاه قرآن مشاهده نمی‌کنیم. توقع بیشتری از دانشگاه‌ها داریم که به‌جا و به حق است.

وی عنوان کرد: توقع ما از دانشگاه‌ها برای حضور در نمایشگاه قرآن بیشتر است. سطح کار قرآنی در زیر پوست دانشگاه ممکن است کارهای قرآنی فاخر و فردی باشد، اما تلقی ما این است که دانشگاه همت نکرده تا جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی داشته باشد.

پژوهش‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌ها نسبت به سایر گروه‌های علمی راضی‌کننده نیست

احمدزاده افزود: شاید بحث پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌ها نسبت به سایر گروه‌های علمی راضی‌کننده نباشد، بنابراین زمانی که صحبت حضور در دانشگاه بود، اراده‌ای برای حضور در دانشگاه نداشتیم، البته به این معنی نبود که اگر افراد دیگر بخواهند ورود پیدا کنند، حرف و حدیثی داشته باشیم، اما صرفاً خودمان بنا نداشتیم. با این وجود یک‌سری رایزنی‌هایی صورت گرفت که فکر کردیم امکان دارد ما ظاهر قضیه را می‌بینیم و شاید خداوند از ما این مطالبه را داشته و ما کوتاهی کرده باشیم، بنابراین ورود پیدا کردیم، گرچه سطح حضور راضی‌کننده نیست.

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی در خصوص حضور دانشگاه‌ها در نمایشگاه قرآن، گفت: ما به دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی کرده و حتی جلسه‌ای برگزار کردیم، دانشگاه‌ها نیز شرکت کرده و هر کدام که اعلام آمادگی کردند را شرکت دادیم. جهت‌یابی عمده حضور هر یک از دانشگاه‌های مختلف متناسب با رشته‌های آن‌ها بود. تنوع محصول به تعداد تنوع رشته‌های دانشگاه‌های مختلف است و هر کدام افتخار کردند که کارهای علمی خود را در نمایشگاه ارائه کنند. یک سری برنامه‌های فرهنگی قرآنی نیز داشتند که در قالب گزارش کار در برنامه قرار دادند.

وی ادامه داد: امسال فرصت کمی در حد چهار تا پنج روز برای حضور در نمایشگاه داشتیم. در همان فرصت کم اطلاع‌‎رسانی‌ها انجام و جلسات برگزار شد. دانشگاه‌ها زحمت کشیدند و باعجله و با تمام سرعت برنامه‌های خود را ردیف کرده و حضور پیدا کردند. در مجموع هشت دانشگاه در نمایشگاه حضور دارند.

سطح ایده‌آل فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، برنامه‌های پژوهش‌محور است

احمدزاده با اشاره به اینکه سطح ایده‌آل مدنظر ما برای فعالیت‌های قرآنی، حجم کارها و برنامه‌های پژوهش‌محور است، تصریح کرد: باید فعالیت‌های قرآنی محتوایی بوده و صرفاً شکلی نباشد. برخی دانشگاه‌ها فعالیت‌هایی داشتند، اما نتایج فعالیت‌های طول سالشان را به نمایشگاه آوردند. جلسات آموزش روخوانی، روخوانی و حفظ قرآن بسیار عالی است، گاهی جلسات محفل انس با قرآن نیز موجب می‌شود که جنب و جوشی بین جوانان ایجاد شود و جذب شوند، اما سوال اساسی این است که وقتی جوان جذب شد و به صحنه آمد، بعد از آن باید چه کاری انجام دهیم؟

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی اضافه کرد: برای این کار باید کارها محتوایی باشد که در دانشگاه‌ها مقداری ضعیف است. اگر به آن سمت و سو برویم و کارهای جدی انجام شود، با کمال جرأت می‌توان ورود و حضور پیدا کرد. برخی بودجه‌ها برای ارشاد در خصوص فعالیت‌های قرآنی مصوب شده تا در سطح شهر برای مساجد، کانون‌ها، حسینیه‌ها و مراکزی که فعالیت قرآنی انجام می‌دهند، هزینه شود.

وی خاطرنشان کرد: هر زمان ما به ارشاد، اوقاف، سازمان تبلیغات، حوزه علمیه و مکان‌های دیگر مراجعه می‌کنیم، به ما می‌گویند که دانشگاه‌ها از مأموریت بودجه‌ای آن‌ها مستثنی هستند. دانشگاه‌ها نیز در حوزه قرآن یا بودجه فرهنگی جدی ندارند یا کار فرهنگی نمی‌کنند. اگر لازم است بودجه‌ای در محیط و محله‌های شهر برای افراد عادی هزینه شود، بسیار خوب است، اما اگر همان بودجه را در دانشگاه برای دانشگاهیان هزینه کنید، مناسبت‌تر است، زیرا معمولاً بومی مشهد هستند و بعد از پایان کلاس‌ها، آموزش‌ها را به محله و مسجد محل زندگی خود بازمی‌گردانند و فعالیت می‌کنند.

احمدزاده بیان کرد: اگر بودجه را در محله و مسجد هزینه کنید، راکد است و بودجه متوقف می‌شود؛ یعنی اثر خود را گذاشته و تمام شده است، اما اگر این بودجه را برای دانشگاه صرف کنید، مانند این است که یک دانه بکارید و خوشه‌هایی از آن تولید شود. این جوان زمانی که به محله خود بازمی‌گردد، خود یک مبلغ جدی در مباحث قرآنی است. اگر این بودجه در داخل دانشگاه هزینه شود، به داخل شهر برمی‌گردد و به صورت پویا و زاینده، زایش و رویش پیدا می‌کند، زیرا در مکانی که بستر آن فراهم بود هزینه شد، بنابراین هم سطح شهر پوشش داده شده و هم دانشگاه‌ها تأمین شده است، اما هنوز پاسخی از سوی مسئولان شنیده نشده است.

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: برای امسال به مروارید، مدیرکل ارشاد و کاظمی‌نسب متولی مباحث قرآنی ارشاد اعلام کردیم که می‌توانیم وعده دهیم هر سال در نمایشگاه در سطح دانشگاهی حضور پیدا کنیم، به شرط اینکه تفاهم‌نامه‌ای امضا کنیم که بودجه از اداره ارشاد و برنامه‌ریزی و ارتباط با دانشجو از طرف ما باشد.

وی افزود: باید یک اتاق فکر و اندیشه‌ورزی ایجاد کرده و نقشه راه دو یا سه ساله تعریف کنیم تا با برنامه‌ها و امکانات خاص در سطح دانشگاه برنامه‌ای را رقم بزنیم که در طول سال اجرا شده و در انتهای سال خروجی آن در نمایشگاه نشان داده شود. در حد شفاهی این پیشنهاد را مطرح کردیم که پاسخ در نمایشگاه مثبت بوده، اما باید منتظر باشیم که ببینیم بعد از اختتامیه نمایشگاه پای کار هستند یا نه.

بودجه فرهنگی در دانشگاه نیست

احمدزاده با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌ها مدعی هستند که بودجه‌های آن‌ها کم است و شاید هم کم باشد، عنوان کرد: در گفت‌وگوهایی که با مسئولان داشتیم، بیان می‌کردند که بودجه فرهنگی نیست، اما گاهی ما در برنامه‌های غیر قرآنی هزینه‌های هنگفت و عجیب و غریبی صرف می‌کنیم که سرسام‌‎آور است و اسراف‌کاری صورت می‌گیرد.

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی ادامه داد: ممکن است از این نوع برنامه‌ها در طول سال حدود ۱۰ برنامه پرهزینه باشد، اگر دو برنامه را به مباحث قرآنی و اهل بیت اختصاص دهند، ظاهر دانشگاه و نیز زمینه‌های معارف دینی، مباحث قرآنی و اهل بیتی تغییر پیدا می‌کند. نمی‌خواهم بیان کنم که مغرضانه این کار را انجام می‌دهند، شاید غفلت دارند و تصور نمی‌کنند که پیگیری این سبک کارها مطلوب‌تر باشد. من قصد ندارم که فردی را زیر سوال ببرم، گاه انسان متوجه مطلبی نیست و این فرق می‌کند تا اینکه فردی بخواهد غرض‌ورزانه کوتاهی کند.

وی بیان کرد: قطعاً رشته‌هایی که با رویکرد قرآنی در دانشگاه‌ها فعال هستند، برای فعالیت‌های قرآنی و جذب دانشجو به این مباحث برنامه دارند، اما مهم این است که اراده و برنامه‌ریزی مدیران دانشگاه نیز در این جهت قرار گیرد، در این صورت وقتی فردی که در این مباحث تحصیل کرده، مشاهده می‌کند امکانات رشته مطلوب او فراهم است، به وجد آمده و رویکرد پیدا می‌کند. افرادی که در حوزه قرآن و حدیث و رشته‌های مرتبط به آن در دانشگاه‌ها فعالیت دارند، به قدری برنامه دارند، اما مهم این است که امکانات این برنامه را به پویایی و حرکت دربیاورند.

احمدزاده با اشاره به اینکه خارج از برنامه‌های درسی نیز برنامه خاصی برای جذب دانشجو به سمت منابع قرآنی و دینی وجود دارد، اما کافی نیست، تصریح کرد: ما در قالب فعالیت‌های فرهنگی دفتر نهاد رهبری بحث نهضت تفسیر را داشتیم. چنین فعالیت‌هایی وجود دارد، اما با توجه به استعدادهای دانشجویان و دانشگاهیان در سطح دانشگاه و آمادگی آن‌ها برای این مباحث قرآنی، هزینه‌کرد، فعالیت و رویکرد برنامه‎ای درخوری صورت نمی‌گیرد که انتقاد ما نیز همین امر است. جهاد دانشگاهی در بحث قرآن در سال‌های گذشته زحمت زیادی کشیده و دانشگاه آزاد نیز در بحث فعالیت‌های قرآنی در بین دانشگاه‌ها ممتاز است، اما این مقدار کفایت نمی‌کند.

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: برنامه‌های متفرق، جزیره‌ای و محدودی در زمینه فعالیت‌های قرآنی وجود دارد، اما کافی نیست. جزیره‌ای عمل کردن اثر نمی‌گذارد. نهاد حرکت کوچکی انجام داد و برنامه مجموعه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های استان را برنامه‌ریزی کرد، باید این برنامه را در سطح کلان‌تر ببینیم و جدی‌تر بگیریم.

وی اضافه کرد: اکنون دانشگاه شبکه جامع دانشگاهیان را ایجاد کرده که قدم خوبی است، اما به این شرط که بخش‌های مختلف در سطح خود ورود پیدا کنند، قسمت فرهنگی جدی گرفته شود و زمانی که شبکه جامع برنامه‌ریزی قرآنی انجام می‌دهد، رؤسای دانشگاه‌ها به آن عمل کنند. برنامه‌ریزی کردن مشکل نیست و به لحاظ برنامه‌ای کمبودی نداریم، تنها اراده مسئولان و جهت‌دهی قسمتی از بودجه‌ها به این سمت کم بوده و مهم است که شرایط را فراهم کنیم تا حداقل اراده جمعی مسئولان بر این امر باشد و قسمتی از بودجه خالصانه و صادقانه در کار وارد شود. شخصیت‌های علمی، مدیریتی و برنامه‌ریزی در استان کم نداریم.

انتهای پیام

captcha