80درصد فوتی های تصادفات استان مرکزی غیربومی هستند/ رتبه دوم استان مرکزی از لحاظ تردد وسایل نقلیه سنگین گزارش تصویری| سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به استان مرکزی اضافه شدن 650 هزار خانوار جدید به کمیته امداد/ معوقات تسهیلات امداد زیر یک درصد است پلیس به دنبال عدم پلاک گذاری پراید در سال 99 است/ پیش بینی کاهش 12درصدی تلفات جاده ای در سال 98 دشمنان هر روز به دنبال نقشه جدید برای ضربه زدن به انقلاب هستند/ خروجی جشنواره مالک اشتر سازماندهی و شناسایی بهتر نیرو ها است فوت هر فرد در تصادفات خسارت ۵میلیارد تومانی به کشور وارد می کند/ تعداد دوربین های ثبت تخلف کشور از سال ۹۶ افزایش نداشته است عید غدیر، بهترین زمان برای تبیین جایگاه ولایت‌فقیه در جامعه است/واقعه غدیر در فراهان بازخوانی می شود حوزه گردشگری کشور آسیب جدی از تحریم‌ها ندیده است/اجرای ۱۹۰۰پروژه حوزه گردشگری با سرمایه گذاری ۱۸۰هزار میلیارد تومان پوستر/ غدیر خم ، عید ولایت و بندگی بزرگترین پروژه غرب کشور در اراک به بهره برداری می رسد
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
کد خبر: 56570
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی خبر داد

حمل‌ونقل شهری بخش جامانده‌ی کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک/سامانه انبوه بر اراک در انتظار نظر مشاور

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی ضمن بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از آلودگی موجود در هوای شهر اراک مربوط به وسایط نقلیه درون‌شهری است گفت: متأسفانه اقدامات مؤثری در حوزه حمل‌ونقل شهری و مباحث ترافیکی انجام‌نشده است.

حمیدرضا نوازنی مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه آلودگی هوای شهر اراک گفت: خوشبختانه طی ۵ سال گذشته شاهد این هستیم که کارهای خوبی در بحث کنترل آلودگی صنایع اراک اتفاق افتاده است.

نوازنی افزود: در این مدت نیروگاه حرارتی شازند که یکی از منابع آلاینده شهر اراک بود گازسوز شد، همچنین کوره‌های آجرپزی سمت مرزیجران نیز گازسوز و خطوط آلاینده شرکت آلومینیوم جمع‌آوری و جایگزین شدند.

وی اجرای ۱۰۰۰ هکتار فضای سبز را جزئی از طرح جامع آلودگی هوای اراک برشمرد و عنوان کرد: تابه‌حال حدود ۴۵۰ هکتار از این میزان عملیاتی شده است. همچنین طرح‌های مختلفی مانند اجرای تقاطع‌های غیر هم‌سطح در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک بوده است که در حال انجام و یا خیلی از آن‌ها انجام‌شده است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی بیان کرد: خوشبختانه وضعیت آلودگی هوای شهر اراک نسبت به سال‌های قبل از سال ۹۰ کاهش پیداکرده و این مهم را  سنجش‌های مختلفی که انجام‌شده است تائید می‌کنند.

وی ضمن بیان اینکه آلودگی بخش صنعت با توجه به فعالیت‌های انجام‌شده در این حوزه کاهش قابل‌توجهی داشته و قابل‌قبول بوده است تصریح کرد: اما در حوزه حمل‌ونقل شهری و مباحث ترافیکی متأسفانه اقدامات مؤثری انجام‌نشده است و بخش قابل‌توجهی از آلودگی موجود در هوای شهر اراک مربوط به وسایط نقلیه درون‌شهری است.

نوازنی ادامه داد: علاوه بر آلودگی ایجادشده با وسایط درون‌شهری که توسط شهروندان استفاده می‌شود یک‌بخشی از آلودگی شهر مرتبط با ترافیک عبوری است که به دلیل موقعیت، مرکزیت و کریدور بودن شهر اراک و استان مرکزی اتفاق می‌افتد. به عبارتی بخشی از ترافیک برون‌شهری کشور از این منطقه عبور می‌کند که می‌توان گفت روزانه حدود ۴۵ هزار وسیله نقلیه از کنارگذرها و درون شهر اراک در حال عبور هستند و به مقاصد دیگر می‌روند که این باعث آلودگی هوای اراک هم هست که نیاز است در این راستا هم‌قدم‌هایی برداشته شود.

وی به مسئله به‌روزرسانی مطالعات کاهش آلودگی شهر اراک پرداخت و اظهار کرد: به‌روزرسانی مطالعات کاهش آلودگی از سال قبل توسط سازمان مدیریت برنامه‌ریزی در حال انجام است تا ببینیم که اگر سال ۸۶ در یک جایگاهی بودیم در حال حاضر در چه وضعیتی هستیم که نتایجش هم به‌زودی بیرون خواهد آمد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در خصوص تعیین تکلیف سامانه انبوه بر حمل‌ونقل شهری اراک گفت: در مصوبه هیئت‌وزیران در سال ۹۳ مصوب شد که اراک هم جز شهرهایی باشد که برای قطار شهری در آن اقدام شود. آنجا موضوع را به مطالعه فرستادند و مشاوری در سال ۹۳ توسط شهرداری گرفته شد و  مطالعه‌ای انجام داد.

وی اضافه کرد: نتیجه مطالعات مشاور این بود که اراک نیاز به دو خط انبوه بر دارد اما اینکه تأکید شود مترو و یا اینکه تراموا و یا منوریل می‌خواهیم این‌ها مشخص نشد. البته در مطالعه اخیر که یکی دو ماه آینده نتایجش مشخص می‌شود بحث این است که با توجه به اینکه شهر نیاز به سامانه انبوه بردارد حالا  این سامانه انبوه بر چه باشد که البته الزاماً مترو یا تراموا نیست ممکن است brt  و یا تقویت سیستم اتوبوس‌رانی و مینی‌بوس‌رانی باشد.

نوازنی خاطرنشان کرد: این موضوع را باید منتظر بمانیم تا ببینیم که خروجی مطالعات در حال انجام به چه نتیجه‌ای می‌رسد. اگر مشاور به این رسید که ما حتماً و لزوماً نیازمند قطار شهری هستیم مسئولین هم تمکین خواهند کرد ولی نظر استان این است که با توجه به اینکه سامانه انبوه بر قطار شهری پرهزینه و سنگین است و با توجه به وضعیت مالی شهرداری هم ممکن است در کوتاه‌مدت نتوانیم این را به اجرا برسانیم پس این را فعلاً مسکوت می‌گذاریم.

انتهای پیام/

captcha