کلیپ زیبای ای لشکر صاحب الزمان... همگی فردا در انتخابات شرکت کنند/هر رأی یک موشک به قلب دشمن است تعداد نامزدهاي انتخابات در استان مركزي به ۱٤٤ نفر رسيد انتظار جامعه کشاورزی از مجلس آینده تصویب قوانین توسعه محور برای روستاها است چگونه می‌توان نماینده اصلح را برای حضور در مجلس انتخاب کرد؟ اولویت اقتصادی مجلس قوی| پیشانی برنامه‌های مجلس یازدهم باید تولید ملی باشد کارنامه‌ قالیباف و دیکته‌های نانوشته‌ مدعیان/ «مدیریت جهادی» مجلس را هم متحول خواهد کرد رعایت توصیه های بهداشتی ساده مانع شیوع کرونا مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از کرونا حضوری بنام حاج قاسم، برای امنیت و علیه تروریست های آمریکایی/دشمنان در تلاش برای کاهش تاب آوری عمومی
جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۸
کد خبر: 56495
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
استاندار مرکزی مطرح کرد

توقف 10 ساله مطالعات و روند شکل‌گیری مترو شهری در اراک

استاندار مرکزی گفت: حذف مترو و طرح‌های مشابه مانند قطار شهری و مونوریل در ۱۰ سال آینده به صلاح شهر اراک است و می‌توان به‌جای آن حمل‌ونقل عمومی را با واردکردن اتوبوس‌های جدید گسترش داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ در جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک که در استانداری مرکزی برگزار شد، سید علی آقازاده استاندار مرکزی بابیان اینکه آمارها نشان‌دهنده بهبود وضعیت هوای شهر اراک نسبت به سال‌های گذشته است، گفت: البته طرح جامع شهر اراک دارای مشکلاتی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد مترو در شهر است.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از شهرهای کشور جهت ایجاد مترو و مونوریل کارهایی انجام‌شده ولی به نتیجه نرسیده است، افزود: در شهرهایی نظیر قم، شیراز، اصفهان، کرج و ... میلیاردها تومان جهت ایجاد مترو، مونوریل و وسایل حمل‌ونقل عمومی مشابه هزینه شده ولی به دلایل مختلف منجر به بهره‌برداری نشده است و همین باعث شده تا امروز شاهد آثار نازیبایی در شهرها باشیم.

آقازاده بابیان اینکه برای احداث هر کیلومتر تونل مترو باید ۵میلیون دلار هزینه شود، اظهار کرد: با این وضعیت باید برای شهری مانند اراک حداقل ۲۵۰۰ میلیارد تومان جهت ایجاد مترو هزینه شود که فراهم کردن این مبلغ در شرایط فعلی در توان هیچ ارگان و نهاد و حتی بانکی نیست.

حذف مترو اراک تا ۱۰ سال آینده

استاندار مرکزی حذف مترو و طرح‌های مشابه مانند قطار شهری و مونوریل در ۱۰ سال آینده را به صلاح شهر اراک دانست و اضافه کرد: می‌توان به‌جای آن طی پیشنهادی به دولت این درخواست داده شود تا با اختصاص مقدار بسیار کمتری از این مبلغ، نسبت به گسترش حمل‌ونقل عمومی و بهبود عبور و مرور شهری کمک شود. برای مثال می‌توان با واردکردن ۲۰۰ اتوبوس گازسوز به ناوگان حمل‌ونقل شهری این کار را انجام داد.

وی بابیان اینکه یکی از کارهایی که به کم شدن آلودگی هوای شهر کمک می‌کند عدم اجازه به ورود خودروهای سنگین داخل شهر است، ادامه داد: می‌توان با کاهش حداقل عمر ناوگان تاکسیرانی از ۱۵ سال به ۵ سال در کاهش آلودگی هوای شهر کمک کرد.

آقازاده یکی دیگر از راهکارهای کاهش آلودگی اراک را انتقال مشاغل آلاینده طی حداکثر ۳ ماه آینده به شهرک خودرو دانست و تصریح کرد: مقام قضایی استان در صورت عدم همکاری مشاغل جهت انتقال به شهرک خودرو آمادگی لازم جهت صدور دستور را دارد و همکاری لازم صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

captcha