حسینی‌کیا: قیمت خودرو‌های خارجی در کشور ۸ برابر نرخ واقعی است اردوهای جهادی خط مقدم ترویج روحیه جهادی و ازخودگذشتگی است دفاع مقدس هویت ملت ایران است/ ایجاد پاتوق فرهنگی برای جوانان یکی از سیاست های دهکده مقاومت است افت تحصیلی پنهان معضل جدید نظام آموزشی/ کرونا چطور بر کیفیت آموزش‌ها اثر گذاشت؟ کاظمی: پاداش فرهنگیان بازنشسته را هر روز پیگیری می‌کنم تکمیل بیمارستان ولیعصر(عج) اراک نیاز به 300 میلیارد تومان اعتبار دارد/ قصور پیمانکار قبلی پروژه در حال بررسی است الگوسازی زندگی شهدا، مهمترین اقدام در گام دوم انقلاب توزیع ۶ هزار و ۲۰۰ بسته معیشتی به مناسبت هفته دفاع مقدس در اراک تبیین و تقویت ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس ضروری است آخرین رنگ بندی کرونایی شهر‌های کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
کد خبر: 56019
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
ابراهیمی:

خاک مناطق سیل‌زده به مزارع کشاورزی منتقل شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه خاک مناطق سیل‌زده غنی از مواد معدنی است، گفت: این خاک‌ها بسیار غنی بوده و بهترین راه برای ساماندهی آن این است که بعد از نمونه برداری و آزمایش، گندزدایی شده و به مزارع کشاورزی منتقل شود.

به گزارش دیار آفتاب؛علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در رابطه با ورود میلیون‌ها تن خاک به مناطق سیل زده گفت: سیلاب های اخیر حجم بسیار زیادی خاک وارد مناطق مسکونی کرده‌ که می‌تواند منشاء آلودگی باشد چرا که لاشه حیوانات در میان آن‌ها بوده و  ممکن است بیماری‌های عفونی را گسترش بدهد، به همین دلیل باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

خاک مناطق سیل‌زده غنی از مواد معدنی است 

نماینده مردم شازند در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه خاک وارد شده به دشت‌ها و خیابان‌ها لرستان و خوزستان، به دلیل وجود مواد معدنی فراوان بسیار حاصل خیز است، تصریح کرد: زمانی که سیل وارد مناطق دشتی می‌شود مواد مغذی خاک را با خود همراه می‌کند و در نتیجه خاک مناطق پایین‌دست را غنی‌تر می‌کند.  بهترین راه برای استفاده از این خاک این است که ابتدا نمونه برداری و آزمایش شود و در صورتی که مشکلی نداشت به سطوح مزارع منتقل شود.

گل و لای ناشی از سیل اخیر به کانون ریزگرد تبدیل نمی‌شوند/ خاک مناطق سیل‌زده به مزارع کشاورزی منتقل شود 

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا  خاک‌هاییکه از سیل‌های اخیر در دشت‌ها و روستا‌ها به جای مانده، مستعد ایجاد کانون جدید گردوغبار است؟ اظهار کرد: مدل و جنس خاکی که سیلاب حمل کرده است به ریز گرد تبدیل نخواهد شد، چرا که ذرات آن پس از خشک شدن به هم چسبیده و سفت می‌شود.  این خاک‌ها بسیار غنی بوده و بهترین راه  برای ساماندهی آن این است که بعد از نمونه برداری و آزمایش، گندزدایی شده و به مزارع کشاورزی منتقل شود. 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، خاطر نشان کرد: خاک‌ها برای تبدیل شدن به کانون ریز گرد  نیاز به سطح وسیعی دارند، بی تردید بستر رودخانه‌ها و حاشیه خیابان‌ها پتانسیل کافی برای ایجاد گرد و غبار و آلودگی ندارند، مگر آنکه تالاب‌هایی که در اثر سیلاب احیا شده‌اند، خشک شوند و رسوبات آن‌ها در اثر وزش باد به ریز گرد تبدیل شود. /

پایان پیام

captcha
آخرین اخبار