محصولات کشاورزی آب بر نباید در استان کشت شوند/مشوق‌های لازم برای صرفه جویی مصرف آب در صنعت جدی گرفته شود احتمال لغو سفر حسن روحانی به آمریکا شلیک موشک‌های بالستیک یمن به جنوب عربستان خواب دیروقت چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟ دنبال مالک جدید توانا و دارای اهلیت برای هپکو هستیم/ تغییر مالکیت هفته آینده اعزام 21 گروه جهادی به مناطق محروم فراهان + عکس 250هزار دانش‌آموز استان مرکزی اول مهر به مدرسه می‌روند/ 24 هزار کلاس اولی کوچکترین اراده‌ای برای پیگیری مطالبات کارگران هپکو وجود ندارد / دانشجویان به عیادت کارگران آسیب دیده می‌روند ملی شدن فضای مجازی از ملی شدن صنعت نفت مهمتر است/ گردان‌های سایبری بسیج خط مقدم نبرد مستضعفین با مستکبرین عالم هستند هپکو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
کد خبر: 55628
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
پای مشکلات کارگران استان مرکزی:

۹۵درصد کارگران استان به‌صورت قراردادی شاغل‌اند/تعطیلی کارخانه و بیکاری کارگر در اثر واگذاری‌های اشتباه

دبیر کانون شورای کار استان مرکزی با اشاره به اینکه حدود ۹۵ درصد کارگران استان به‌صورت قراردادی مشغول کارند گفت: بعضی کارگران استان در حالی بازنشسته می‌شوند که در طول خدمت خود قراردادهایی یک‌ماهه داشته‌اند و حسرت استخدام برایشان باقی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ استان مرکزی پایتخت صنعتی ایران است و صنایع بزرگ و مهمی در آن مشغول فعالیت‌اند.

طی سال‌های اخیر مشکلات بسیاری گریبان گیر این صنایع شده تا جایی که برخی را به تعطیلی و برخی دیگر را تا آستانه ورشکستگی کشانده و در این اوضاع اقتصادی نیاز است تا پشتیبانی‌های لازم از سوی دولت و سایر دستگاه‌ها انجام‌شده تا پایتخت صنعتی ایران همچنان نفس بکشد و سرزنده باشد.

به مناسبت ۱۱ اردیبهشت‌ماه روز جهانی کارگر با تعدادی از نمایندگان کارگران واحدهای تولیدی استان در خصوص مشکلات کارگری به گفتگو نشستیم.

دبیر کانون شورای کار استان مرکزی

۹۵درصد کارگران استان به‌صورت قراردادی شاغل‌اند

جلالوندی دبیر کانون شورای کار استان مرکزی یکی از دغدغه‌های کارگران استان را نوع قرارداد آن‌ها عنوان کرد و گفت: در شرایطی  برخی کارگران استان بازنشسته می‌شوند که در طول خدمت خود قراردادهایی یک‌ماهه داشته‌اند و حسرت استخدام برایشان باقی است.

جلالوندی تصریح کرد: این در حالی است که ماهیت کار و شغل بسیاری از کارگران ثابت بوده و لزومی به انعقاد چنین قراردادهایی نیست.

وی ادامه داد: همچنین حدود ۹۵ درصد کارگران به‌صورت قراردادی مشغول کار هستند که باید این موضوع با ورود مسئولین مربوطه برطرف شود.

دبیر کانون شورای کار استان مرکزی با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی اشتباه، ضربات جبران‌ناپذیری به صنایع استان وارد کرد، افزود: برند یک شرکت به این آسانی ایجاد نمی‌شود که به‌راحتی بخواهیم برخی از آن‌ها را از دست بدهیم.

سرپرست هیئت اجرایی کارگری شهرستان اراک:

آموزش مهم‌ترین اصل در بهره‌وری تولید که نادیده گرفته می‌شود/تعطیلی کارخانه و بیکاری کارگر در اثر واگذاری‌های اشتباه

غیاثی سرپرست هیئت اجرایی کارگری شهرستان اراک، آموزش را مهم‌ترین مسئله جهت بهره‌وری تولید دانست و تشریح کرد: متأسفانه در واحدهای تولیدی این مهم نادیده گرفته می‌شود که نیاز است نسبت به اصلاح آن اهتمام جدی شود.

وی بابیان اینکه با تشکیل شرکت‌های تعاونی جهت واگذاری سهام به کارگران بسیاری از مشکلات کارگری حل می‌شود، افزود: چرا نباید کارگران در سهام صنایع ذی‌نفع باشند. می‌توان کارهای پیمانکاری را به شرکت‌های تعاونی که متشکل از کارگران همان واحد تولیدی است سپرد تا بسیاری از دغدغه‌های کارگری برطرف شود. ولی متأسفانه بسیاری از واگذاری‌های انجام‌شده در سطح استان به دلیل اشتباه بودن، باعث تعطیلی شرکت و بیکاری کارگران شده است.

پیشکسوت جامعه کارگری استان مرکزی:

رقابتی نبودن تولید به علت نداشتن امنیت شغلی

بیات پیشکسوت جامعه کارگری استان مرکزی به علل کیفیت پایین کالاهای تولیدشده در صنایع کشور و رقابتی نبودن آن پرداخت و گفت: اصلی‌ترین علت آن عدم داشتن امنیت شغلی و ناامیدی در مجموعه کارگری است.

نماینده کارگران شرکت آذرآب:

سهیم نبودن شرکت‌های بزرگ استان در پروژه‌های ملی

آرمان مهر نماینده کارگران شرکت آذرآب یکی از مشکلات این شرکت و شرکت ماشین‌سازی را سهیم نبودن در پروژه‌های انجام‌شده در کشور دانست و اضافه کرد: به همین علت این دو شرکت با کمترین ظرفیت در حال فعالیت هستند و نیاز است تا با سپردن پروژه‌های ملی به این دو شرکت، چرخ تولید را به گردش دربیاوریم.

وی افزود: از دیگر مشکلات شرکت آذرآب این است که سهم ۴هزارمیلیاردی این شرکت، در بازار بورس با ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومان در حال معامله است.

نماینده شرکت کمباین سازی:

یک خیابان اراک به نام کارگر نام‌گذاری نشده است

بیات نماینده شرکت کمباین سازی با اشاره به اینکه در شهری صنعتی مانند اراک حتی یک خیابان به نام کارگر نام‌گذاری نشده است، اظهار کرد: سال گذشته نیز قول‌هایی در این خصوص داده شد که عملیاتی نشد و این درخواستی حداقلی از جانب جامعه کارگری شهر اراک است که اگر انجام‌نشده، بعید است مشکلات عمده‌تر و بزرگ‌تر به نتیجه برسد.

نماینده شرکت آتیه استان مرکزی:

لزوم برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه

نبیونی از شرکت آتیه استان مرکزی بابیان اینکه مشکلات شرکت هپکو ظاهراً حل‌شده، افزود: ولی زمانی که از کارگران این صنعت سؤال شود مشخص می‌شود که مشکلات همچنان باقی است و تولید هنوز به رونق بازنگشته است و با نگاه اداری و سازمانی مشکلات صنایع استان مرکزی حل نمی‌شود.

وی بابیان اینکه صنایع استان باید سهم خود را از وزارت خانه‌ها بگیرد، گفت: باید با راهکارهای قانونی کاری کرد تا وزارتخانه‌ها نیازهای خود را از صنایع استان تهیه کنند و با قراردادهای دست‌اول تولید را در صنایع استان رونق دهند.

نبیونی نقدی بر عدم ارتباط صنعت با دانشگاه در سطح استان کرد و افزود: استان مرکزی ازیک‌طرف قطب صنعت کشور و از سمت دیگر قطب دانشگاهی است و نیاز است علاوه بر شعار در جهت عملی کردن ارتباط این دو قطب قدم برداشته تا از عدم ارتباط زیان نبینیم.

انتهای پیام/

captcha